Warszawikia
Advertisement
Trasa linii jest czasowo zmieniona
Powód to przebudowa dworca kolejowego Warszawa Zachodnia[1].
103 Czas jazdy (min):
min – max
35 – 36
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 121520 minut

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 103 na pętli Dworzec Zachodni (Tunelowa)

Zdjęcie archiwalne: Autobus Jelcz 120MM na linii 103 na ul. Krasińskiego

Zdjęcie archiwalne: Autobus Jelcz M121M linii 103 na ul. Krasińskiego w pobliżu Centrum Olimpijskiego

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 103 na ul. Galla Anonima

Autobus Jelcz M121M na linii 103 na pętli Metro Młociny

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 103 skręca z ul. Prądzyńskiego w ul. Tunelową

Autobus Jelcz 120MM na linii 103 na pętli Metro Młociny

Tablica boczna

103linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Metra Młociny na Kolejową. Linię obsługują ajenci Arriva i Mobilis.

Historia[]

Linia "103" powstała 14 listopada 1948 roku w wyniku przekształcenia linii H-kreślone, połączyła ona wówczas Sądy przez Leszno, Żelazną, Elektoralną, pl. Bankowy, Marszałkowską, Puławską i Rakowiecką ze skrzyżowaniem ul. Rakowieckiej i al. Niepodległości. Już 6 lutego 1949 roku uległa jednak likwidacji w wyniku połączenia z linią 102 (Plac Żelaznej Bramyal. Niepodległości / Rakowiecka) w jedną linię 112 (SądyOdyńca). Po raz drugi uruchomiono ją w maju tego samego roku na nowej trasie spod Pomnika Kopernika przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Waszyngtona i ul. Grochowską na Plac Szembeka. W tym wypadku oznaczenie "103" otrzymała dawna linia "K". Ze względu na niską frekwencję pół miesiąca później linię zlikwidowano.

Po raz kolejny linia "103" została uruchomiona 20 października 1952 roku na nowej trasie z Placu Unii Lubelskiej przez Belwederską, Sobieskiego i al. Wilanowską do Wilanowa. W 1953 roku skierowano ją w Śródmieściu na nową pętlę Chocimska, zaś w 1955 roku wydłużono ją do Powsinka, co było odpowiedzią na postulaty pasażerów złożone podczas akcji wyborczej do rad narodowych. Dnia 1 stycznia 1958 roku jej numer zmieniono na "140" i pod tym oznaczeniem kursowała aż do 1993 roku.

Tymczasem 22 lutego 1959 roku rozpoczęła się nowa epoka w historii linii "103", która połączyła wówczas Powązki (Libawska) przez Powązkowską, Elbląską, Włościańską i Potocką z pętlą Gwiaździsta (Stadion Marymont). Niewiele ponad miesiąc później skrócono jej trasę przenosząc powązkowski kraniec na skrzyżowanie ul. Powązkowskiej z ul. Elbląską, a 17 maja 1959 roku linia zamiast dojeżdżać na Marymont zaczęła skręcać z ul. Włościańskiej w ul. Słowackiego i kończyła trasę na Placu Wilsona. Ta zmiana wiązała się z przedłużeniem trasy linii 118 (Plac KonstytucjiGwiaździsta (Stadion Marymont)). Niewiele ponad miesiąc później linia uległa likwidacji podyktowanej niską frekwencją.

Jednak już 22 lipca 1959 roku linia "103" została reaktywowana – wiązało się to z otwarciem tzw. "Trasy Starzyńskiego", czyli ciągu ulic StarzyńskiegoMost GdańskiBuczka. Autobusy wyruszyły ze starego krańca na rogu ul. Powązkowskiej i ul. Elbląskiej ulicami Krasińskiego, Felińskiego, Zajączka, Krajewskiego, Zakroczymską, Mostem Gdańskim i Jagiellońską do Placu Hallera. Kilka tygodni później trasę linii wydłużono na Pradze przez ul. Dąbrowszczaków do ul. Wileńskiej, a w 1962 roku na Bielanach – z Mostu Gdańskiego dojeżdżała ulicami Buczka, Stołeczną, Słowackiego, Żeromskiego, Przybyszewskiego i Kasprowicza do pętli Huta. W tym czasie obsługę Powązek przejęła linia 122. Od 1966 roku "103" skręcało ze Stołecznej w nowo otwartą ul. Broniewskiego, skąd ulicy Perzyńskiego dojeżdżało do ul. Żeromskiego. Od 1979 roku linia została wycofana z ulicy Przybyszewskiego i skręcała z ul. Kasprowicza w ul. Oczapowskiego i dalej al. Reymonta dojeżdżała do ul. Żeromskiego.

Dnia 15 maja 1985 roku trasę linii "103" wydłużono na prawym brzegu Wisły – ulicami Targową i Kijowską zaczęła ona dojeżdżać do Dworca Wschodniego. Ta trasa pozostała bez zmian przez 20 lat, bo została zmieniona dopiero 29 grudnia 2005 roku. Wówczas linię wycofano z pętli Huta i skierowano ulicami Przy Agorze, Marymoncką, Pułkową, Dzierżoniowską i Wóycickiego do pętli Cmentarz Północny-Brama Główna. Zastąpiła ona tym samym zlikwidowaną linię 148 (Cmentarz Północny-Brama GłównaSpartańska). Dnia 6 sierpnia 2007 roku dokonano zaś najbardziej drastycznej zmiany trasy linii, wycofując ją z prawego brzegu Wisły i skracając do Placu Wilsona, dednocześnie część kursów skrócono do pętli Huta. W zamian uruchomiono linię tramwajową 28 (PiaskiDworzec Wschodni).

Dnia 2 lutego 2009 roku dokonano poważnej zmiany trasy, która miała związek z dostosowywaniem komunikacji do nowo otwartego odcinka I linii metra. Linia "103" zaczęła kursować z Metra Młociny Kasprowicza, Jarzębskiego, Broniewskiego, aleją Armii Krajowej, Powązkowską i Krasińskiego do Placu Wilsona – jednak ta zmiana spotkała się z dużym sprzeciwem pasażerów, którzy domagali się nawet przywrócenia trasy do Dworca Wschodniego[2]. Jednak 11 lipca 2009 roku linia została skierowana przez Przy Agorze i Marymoncką na Wawrzyszewie i wydłużona do Dworca Zachodniego.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 11 lipca 2009 roku

Ulice[]

Metro MłocinyKasprowiczaPrzy AgorzeMarymonckaal. ZjednoczeniaJarzębskiegoGalla AnonimaKochanowskiegoRudnickiegoMaczkaPowązkowskaTatarskaOstrorogaObozowaPłockaKrzyżanowskiegoSzarych SzeregówBrylowskaPrądzyńskiegoTunelowaKolejowa

Przystanki[]

K1.gif Metro Młociny
S.gif Metro Młociny
S.gif Sokratesa
S.gif Wrzeciono
S.gif Przy Agorze
Ż.gif Las Bielański
Ż.gif UKSW
S.gif Szpital Bielański
Ż.gif Twardowska
S.gif AWF
S.gif Metro Stare Bielany
S.gif Bielany-Ratusz
S.gif Piaski
S2.gif Galla Anonima
S.gif Kochanowskiego
S.gif Obrońców Tobruku
Ż.gif Generała Maczka
S.gif Powązki-Cmentarz Wojskowy
S.gif Elbląska
S1.gif Plac Niemena
S.gif PKP Powązki
Ż.gif Tatarska
Ż.gif Kozielska
Ż.gif Powązki-VI Brama
Ż.gif Ostroroga
Ż.gif Sołtyka
S.gif Młynów
S.gif Grenady
S.gif Płocka-Szpital
S.gif Metro Płocka
S.gif Krzyżanowskiego
Ż.gif Brylowska
Ż.gif Kolejowa
K2.gif Kolejowa

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement