Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej 107. Zobacz też: 107-bis i 107-kreślone.
Trasa linii jest czasowo zmieniona
Powód to remont estakad Trasy Łazienkowskiej[1].
107 Czas jazdy (min):
min – max
3137
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 121520 minut

Autobus Solaris Urbino 10 na linii 107 na ul. Kruczej

107linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Esperanto na Kierbedzia. Linię obsługują zajezdnie autobusowe Woronicza i Stalowa oraz ajent Mobilis.

Historia[]

Zdjęcie archiwalne: Autobus Solaris Urbino 10 na linii 107 na ul. Odyńca

Autobus Solaris Urbino 10 na linii 107 na pętli Esperanto

Autobus Solaris Urbino 10 na linii 107 na ul. Nowolipki

Autobus Solaris Urbino 10 na linii 107 na ul. Andersa

Autobus Solaris Urbino 10 na linii 107 na ul. Czerniakowskiej

Linia "107" została uruchomiona 28 listopada 1948 roku w wyniku przekształcenia linii autobusowej G (Plac Trzech KrzyżyPlac Bernardyński), nową linię uruchomiona na identycznej trasie z Placu Trzech Krzyży przez Rozbrat, Myśliwiecką, Szwoleżerów i Czerniakowską na Plac Bernardyński, a 22 lipca 1949 trasę linii wydłużono z przez Aleje Jerozolimskie do nowego dworca autobusowego nad stacją kolejową Śródmieście. W 1953 roku pętlę przy stacji zlikwidowano, a "107" skierowano Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem do Pomnika Kopernika, a kilka miesięcy później na Plac Zamkowy.

W 1955 roku, w odpowiedzi na postulaty pasażerów, trasę linii wydłużono z pl. Bernardyńskiego wzdłuż Powsińskiej i Wiertniczej do pętli Wilanów. Wkrótce potem na odcinku do Wilanowa linię zastąpiły tramwaje, wobec czego kursowanie skrócono do Podchorążych, a po połączeniu z linią 120 (Plac Unii LubelskiejPodchorążych) jej kraniec znalazł się na pl. Unii Lubelskiej. Docierała ona tam od Czerniakowskiej przez Chełmską, Belwederską, Spacerową i Klonową, a wracała Bagatelą i Belwederską. Linia kursowała bez zmian do 1976 roku, kiedy jej trasę wydłużono z pl. Zamkowego wzdłuż ul. Miodowej na Długą. W 1984 linia dotarła ul. Bonifraterską do Konwiktorskiej, jednak pięć lat później jej trasę skrócono – z Krakowskiego Przedmieścia zaczęła ona skręcać w ul. Trębacką do pętli na pl. Zwycięstwa.

Dnia 29 czerwca 1991 roku linia "107" przejęła połączenie Traktu Królewskiego z ul. Rakowiecką za zlikwidowaną linię 125 (KonwiktorskaRakowiecka/Łowicka). Została skierowana od ul. Chełmskiej przez Dolną, Puławską, Madalińskiego i Boboli do pętli na rogu ul. Rakowieckiej i ul. Łowickiej. W 1992 roku linię połączono z linią 112 (WolnośćWolność) i z Puławskiej ruszyła ona al. Szucha, Alejami Ujazdowskimi, Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Andersa i Nowolipki do pętli Wolność. Po tej zmianie linia zataczała niemal pełne koło wokół Śródmieścia, a podczas jednego półkursu przejeżdżała dwa razy przez to samo miejsce – pl. Trzech Krzyży. W związku z tym po kilku miesiącach uporządkowano trasę, przenosząc fragment trasy w al. Niepodległości, ale ostateczna zmiana miała miejsce 17 stycznia 1994 roku. Wówczas linię skierowano na trasę z Esperanto przez Nowolipki, Andersa, pl. Piłsudskiego, Nowy Świat, Książęcą, Rozbrat, Myśliwiecką, Szwoleżerów, Czerniakowską, Chełmską, Dolną, Odyńca i Wołoską na Spartańską.

W 1996 linię skierowano objazdem ulicy Nowy Świat przez Marszałkowską i Aleje Jerozolimskie do pl. Trzech Krzyży, jednak tę trasę wkrótce potem uznano za stałą, następnie w 1998 roku linia "107" przejęła fragment zlikwidowanej linii 179 (Dworzec GdańskiSadyba) i zaczęła kursować z Alej Jerozolimskich przez Kruczą, Piękną i Łazienkowską do Czerniakowskiej. W 2002 roku linia przejęła kolejny fragment trasy innej linii, tym razem ,,117" (GocławWilanów), kursując od ul. Wołoskiej przez Woronicza, Racjonalizacji, Postępu, Domaniewską, Modzelewskiego i al. Wilanowską na Metro Wilanowska. W tym samym roku zmieniono fragment jej trasy na Starym Mokotowie – zaczęła przejeżdżać z Odyńca, al. Niepodległości, ul. Madalińskiego i ul. Wołoską do Woronicza. Następnie 1 sierpnia 2003 roku doszło do połączenia z linią 312 (Ursynów PołudniowyUrsynów Południowy), a w wyniku tej zmiany linię wydłużono od al. Wilanowskiej przez Puławską, Dolinę Służewiecką, al. Komisji Edukacji Narodowej, Surowieckiego, Romera, Herbsta i Jastrzębowskiego na Ursynów Północny.

Od 11 listopada 2010 roku na trasie linii "107" wprowadzono również korektę z podjazdem ul. Dzielną, ale była to ostatnia korekta przed uporządkowaniem i skróceniem trasy. Dnia 1 marca 2011 roku została zmieniona trasa linii "107" – przestała ona dojeżdżać do pętli na Ursynowie, a od Chełmskiej skierowano ją ulicami Sobieskiego i Świętego Bonifacego do krańca Stegny[2]. Powodem zmian była racjonalizacja układu linii autobusowych w dostosowaniu do potrzeb przewozowych pasażerów, tym samym straciła ona pozycję linii o największej liczbie przystanków (na korzyść objazdowej trasy linii 125). Kolejne zmiany przeszła 16 stycznia 2012 roku, kiedy to została skrócona na pętlę Kierbedzia[3], oraz 10 września 2012 roku, kiedy to tymczasowo objazdowa trasa przez ul. Jasną (powrót ul. Mazowiecką) została uznana za stałą. W sierpniu 2013 roku na tej linii firma Mobilis testowała w pełni elektryczny wóz AMZ-Kutno City Smile 10E.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 3 listopada 2021 roku

Ulice[]

EsperantoAnielewiczaSmocza (powrót: SmoczaDzielnaOkopowaAnielewicza) – SmoczaNowolipkiAndersapl. BankowySenatorskaWierzbowapl. PiłsudskiegoKrólewskapl. MałachowskiegoKredytowaJasnaBroklaSzpitalna (powrót: Szpitalnapl. Powstańców WarszawyMazowieckapl. MałachowskiegoKrólewskaMarszałkowskapl. Bankowy) – KruczaPięknaGórnośląskaMyśliwieckaHoene-WrońskiegoGórnośląskaRozbratŁazienkowskaCzerniakowskaal. WitosaBeethovenaBobrowieckaKierbedzia (powrót: KierbedziaBobrowieckaChełmskaCzerniakowska)

Przystanki[]

Zdjęcie archiwalne: Tablica boczna (02.2011)

Autobus Solaris Urbino 10 na linii 107 na pętli Kierbedzia

K1R.gif Esperanto
S2R.gif Smocza
S1R.gif Bellottiego
R2.gif
S.gif Nowolipie
S.gif Nowolipki
S.gif Zamenhofa
S.gif Metro Ratusz Arsenał
S.gif Plac Bankowy
S2.gif Plac Teatralny
S.gif Królewska
Ż1.gif Zachęta
S.gif Plac Małachowskiego
R1.gif
S2R.gif Jasna
S1R.gif Plac Powstańców Warszawy
R2.gif
S.gif Chmielna
S.gif Krucza
S.gif Wspólna
S.gif Mokotowska
S.gif Piękna
S.gif Wiejska
S.gif Rozbrat
ZS.gif Śniegockiej
Ż.gif Legia-Stadion
S.gif Zaruskiego
S.gif Szwoleżerów
S.gif Bartycka
S.gif Sielce
S.gif Chełmska
R1.gif
S1R.gif Chełmska
S1R.gif Bobrowiecka
S2R.gif Aleja Witosa
Ż2R.gif Beethovena
K2R.gif Kierbedzia

Ciekawostki[]

  • Linia, przed skierowaniem jej na Stegny (potem Sielce), miała bardzo długą, krętą trasę, po drodze napotykała aż 53 przystanki. Na forach internetowych miłośnicy komunikacji miejskiej nawiązywali do niej często hasłem "107 – on jest wszędzie!".

Przypisy

  1. Kolejny etap prac w rejonie ronda Sedlaczka (zamknięcie wlotu ul. Myśliwieckiej), wtp.waw.pl, 2022-06-22. [dostęp: 2022-06-25].
  2. Zmiany w układzie linii autobusowych w południowej części Warszawy, ztm.waw.pl (archiwum), 2011-02-23. [dostęp: 2011-03-01].
  3. Zmiana tras linii 107 i 176, ztm.waw.pl (archiwum), 2012-01-11. [dostęp: 2012-01-20].

Linki zewnętrzne[]


Advertisement