Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej 109-kreślone. Zobacz też: 109 i 109-bis.

109-kreślonehistoryczna linia autobusowa nocna, która kursowała z Cmentarza Wolskiego na Plac Zawiszy. Linia kursowała co 30 minut.

Historia[]

Linia oznaczona "109-kreślone" powstała 1 kwietnia 1956 roku podczas tzw. I nocnej rewolucji. Linia ta kursowała wtedy na trasie spod pętli Cmentarz Wolski przy ul. Sieradzkiej przez Wolską, Połczyńską, Powstańców Śląskich, Górczewską, Płocką i Wolską na Okopową, wracając stamtąd przez al. Świerczewskiego.

5 lutego 1957 trasę linii wydłużono przez al. Świerczewskiego i ul. Towarową do Placu Zawiszy w celu stworzenia lepszego nocnego połączenia Woli z Dworcem Głównym, a 1 września 1961 roku przeprowadzono kolejnę korektę trasy: linię skierowano od ul. Powstańców Śląskich do Górczewskiej przez ul. Konarskiego, a od Wolskiej do Towarowej przez Skierniewicką, Siedmiogrodzką i Grzybowską, w drogę powrotną kursując przez Działdowską.

Linia została zlikwidowana 15 października 1963 roku podczas tzw. II nocnej rewolucji i zastąpiła ją nowa linia 613, kursująca na identycznej trasie.

Ostatnia trasa[]

z 28 grudnia 1963 roku

Ulice[]

Cmentarz WolskiWolskaPołczyńskaPowstańców ŚląskichKonarskiegoGórczewskaPłockaWolskaSkierniewicka (powrót: SkierniewickaDziałdowskaGórczewska) – SiedmiogrodzkaGrzybowskaTowarowaPlac Zawiszy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement