Warszawikia
Advertisement
110 Czas jazdy (min):
min – max
23 – 28
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 202030 minut

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 110 na pętli Metro Marymont (2016)

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 110 na ul. Arkuszowej

Tablica boczna

110linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Metra Marymont do krańca CH Łomianki, z kursami skróconymi do pętli Cmentarz Północny-Brama Zachodnia. Linia obsługują zajezdnia autobusowa Stalowa oraz ajenci Michalczewski i Komunikacja Miejska Łomianki.

Historia[]

Zdjęcie archiwalne: Autobus Solaris Urbino 12 na linii 110 na ul. Krasińskiego

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 110 na pętli Metro Marymont

Dawna pętla linii 110 w Dąbrowie – obecnie zabudowana działka otoczona białym murem

Linia „110” została uruchomiona dnia 1 lutego 1949 roku, w wyniku zmiany oznaczenia linii „M”, kursowała spod Hotelu Polonia przez Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Zieleniecką i ul. Targową na Dworzec Wileński. Wraz z otwarciem Trasy W-Z, dnia 22 lipca 1949 roku, linia otrzymała zupełnie nową trasę – z Młynarskiej przez Chłodną, pl. Mirowski, pl. Żelaznej Bramy, pl. Bankowy i Most Śląsko-Dąbrowski na Dworzec Wileński. W tym kształcie kursowała do 20 października 1952, kiedy to zlikwidowano ją ze względu na niską frekwencję.

Autobusy linii „110” wyruszyły ponownie na ulice miasta 12 stycznia 1953 roku na trasie zbliżonej do dzisiejszej – kursowała ona z Placu Wilsona ulicami Słowackiego, Żeromskiego, Wólczyńską i Arkuszową do osiedla Radiowo. W 1954 roku trasę linii wydłużono do Mościsk, od lipca 1957 roku skręcała ona z Żeromskiego w al. Zjednoczenia i stamtąd ulicami Kasprowicza i Nocznickiego docierała ponownie do Wólczyńskiej.

W grudniu 1957 roku trasę linii wydłużono ul. Estrady do ul. Groteski na Wólce Węglowej, gdzie znalazła się nowa pętla. W 1958 linię przeniesiono z al. Zjednoczenia na równoległą ul. Przybyszewskiego – w tym kształcie linia kursowała do 1964 roku. Wówczas jej trasę wydłużono ulicy Estrady oraz ulicy Trenów, dzięki czemu dotarła do granicy miasta.

Dnia 26 sierpnia 1979 roku linię wycofano z ul. Kasprowicza i skierowano prosto Żeromskiego i Wólczyńską. W 1981 roku bieg linii „110” wydłużono poza granice miasta, do pętli Dąbrowa Leśna, jednak od 14 czerwca 1991 roku, w związku z likwidacją pętli w Dąbrowie Leśnej, linię skrócono i skierowano z ulicy Estrady na ul. Wólczyńską do pętli Cmentarz Północny-Brama Główna.

W zamian, na Wólkę Węglową, skierowano podmiejską linię 701. Jednakże w 1992 roku przywrócono kursowanie linii przez ul. Arkuszową i jednocześnie poprowadzono ją najpierw do pętli Wólka Węglowa, a 30 czerwca 1996 roku linię „110” skierowano do krańca Cmentarz Północny-Brama Zachodnia. W latach 1997-2001 linia zamiast ul. Arkuszową kursowała ul. Wólczyńską przez osiedle Placówka i obok bramy głównej Cmentarza Północnego – początkowo z powodu budowy wodociągu w ul. Arkuszowej, jednak tę trasę ostatecznie uznano za stałą.

Do dawnej trasy wzdłuż ul. Arkuszowej powrócono ją dnia 1 kwietnia 2001 roku[1], od tego momentu linia „110” nie przechodziła już większych zmian, nie licząc tej, która miała miejsce 21 czerwca 2008 roku. Wówczas linia została skrócona do pętli Metro Marymont. Ponadto od 3 września 2018 roku w wybranych kursach w dni powszednie dojeżdża do Centrum Handlowego w Łomiankach. Od 1 marca 2021 roku wybrane kursy na trasie Metro Marymont - CH Łomianki są realizowane bez podjazdu do pętli Cmentarz Północny-Brama Zachodnia

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 1 marca 2021 roku

Ulice[]

Metro Marymont - Słowackiego - (powrót Słowackiego - Włościańska) - Żeromskiego - Wólczyńska - Arkuszowa - Estrady - Dziekanowska - Trenów - Laski - Trenów - Łomianki - Partyzantów - Brukowa - CH Łomianki
kursy skrócone: Metro Marymont - ... - Estrady - Cmentarz Północny-Brama Zachodnia
wybrane kursy: Metro Marymont - ... - Arkuszowa - Estrady - Trenów - ... - CH Łomianki

Przystanki[]

K1.gif Metro Marymont
S1.gif Metro Marymont
Ż.gif Park Kaskada
S.gif Metro Słodowiec
S.gif Perzyńskiego
S.gif Bielany-Ratusz
S.gif Przybyszewskiego
S2.gif Andersena
S.gif Aspekt
S.gif Cmentarz Wawrzyszewski
S.gif Bogusławskiego
S.gif Popiela
Ż.gif Tytułowa
Ż.gif Chabrowa
Ż.gif Księżycowa
Ż.gif Radiowo
Ż.gif Radiowo-Bocznica
S.gif Mościska
Ż.gif Energetyczna
Ż.gif Akcent
S.gif Estrady
S.gif Wólka Węglowa
Ż.gif Widokowa
S.gif Cmentarz Północny-Brama Zachodnia
Ż.gif Widokowa
Ż.gif Trenów-Las
G.gif Laski:
Ż.gif Trenów
G.gif Łomianki:
Ż.gif Kampinoska
Ż.gif Młocińska
Ż.gif Pancerz
K2.gif Centrum Handlowe Łomianki

Kursy skrócone:
K1.gif Metro Marymont
S1.gif Metro Marymont
Ż.gif Park Kaskada
S.gif Żeromskiego
S.gif Perzyńskiego
S.gif Bielany-Ratusz
S.gif Przybyszewskiego
S2.gif Andersena
S.gif Aspekt
S.gif Cmentarz Wawrzyszewski
S.gif Bogusławskiego
S.gif Popiela
Ż.gif Tytułowa
Ż.gif Chabrowa
Ż.gif Księżycowa
Ż.gif Radiowo
Ż.gif Radiowo-Bocznica
S.gif Mościska
Ż.gif Energetyczna
Ż.gif Akcent
S.gif Estrady
S.gif Wólka Węglowa
Ż.gif Widokowa
K2.gif Cmentarz Północny-Brama Zachodnia

Wybrane kursy:
S.gif Wólka Węglowa
Ż.gif Trenów-Las
G.gif Laski:
Ż.gif Trenów
G.gif Łomianki:
Ż.gif Kampinoska

Przypisy

  1. Komunikat z dnia 1 kwietnia 2001 r., ztm.waw.pl (archiwum), data dostępu: 5 czerwca 2001

Linki zewnętrzne[]


Advertisement