Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej 114. Zobacz też: 114-bis.
114 Czas jazdy (min):
min – max
45 – 51
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 10-122015 minut

Mercedes Conecto G linii 114 jedzie ulicą Pułkową w stronę pętli Bródno-Podgrodzie (2021)

MAN Lion's City G CNG linii 114 jedzie ulicą Conrada w kierunku pętliMłociny-UKSW (2021)

MAN Lion's City G linii 114 stoi na pętli Młociny USKW (2020)

Solaris Urbino 18 linii 114 na ulicy Zgrupowania AK "Kampinos" (2018)

Autobus MAN NG363 Lion's City G na linii 114 na ul. Toruńskiej

Autobus MAN Lion's City G na linii 114 na ul. Krasińskiego

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 114 na pętli Bródno-Podgrodzie

Autobus MAN Lion's City G linii 114 na ulicy Broniewskiego

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 114 na pl. Wilsona

114linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Młocin-UKSW na Bródno-Podgrodzie. Linię obsługuje ajent Arriva.

Historia[]

Linia 114 po raz piewszy wyruszyła na ulice miasta 22 lutego 1949 roku, a jej zadaniem było połączenie Rakowca ze Śródmieściem – linia wyruszała z Placu Zawiszy i przez Grójecką, Księcia Trojdena, Sanocką, Zbarską i Żwirki i Wigury docierała do pętli 17 Stycznia. Już w kwietniu tego samego roku wycofano ją z ulic Księcia Trojdena, Sanockiej i Zbarskiej i skierowano przez al. Krakowską do ulicy 17 Stycznia. Dnia 1 lutego 1950 roku, w związku z likwidacją linii 114-bis (Plac ZawiszyZbarska), linia 114 wróciła na wcześniejszą trasę, jednocześnie wydłużoną od pl. Zawiszy przez Aleje Jerozolimskie do Dworca Śródmieście. Jednak niewiele ponad miesiąc później kursowanie linii 14-bis przywrócono i linia 114 z powrotem trafiła na al. Krakowską.

W 1953 roku w przeciągu kilku miesięcy trasę linii wydłużono w obu kierunkach, najpierw w styczniu linia 114 została skrócona na Plac Narutowicza, by w kwietniu wyruszyć przez Aleje Jerozolimskie i ul. Marchlewskiego do Twardej, zaś w grudniu przedłużono ją od ulicy 17 Stycznia przez Wirażową na PKP Okęcie. W takim kształcie linia istniała do 1957 roku, kiedy ponownie skrócono ją na Plac Narutowicza, zaś w rok później ponownie wydłużono w kierunku centrum, tym razem przez Aleje Jerozolimskie, Żelazną i Złotą na Emilii Plater. Taka trasa dotrwała do 5 czerwca 1961 roku, kiedy to linię 114 skierowano od ul. Grójeckiej przez Kopińską na Dworzec Zachodni. Niespełna pół roku później, w odpowiedzi na postulaty pasażerów, przywrócono trasę do Emilii Plater, jednocześnie skracając ją na Okęciu do pętli 17 Stycznia, a kursy wydłużone przejęła linia 154. Uchwała Rady Narodowej m.st. Warszawy z 1962 roku w sprawie eliminacji równoległego przebiegu tras tramwajów i autobusów spowodowała całkowitą zmianę trasy linii 114. Od 19 listopada tegoż roku kursowała ona z Placu Trzech Krzyży przez Aleje Ujazdowskie, al. Wyzwolenia, Nowowiejską, al. Niepodległości, Madalińskiego, Wołoską, Racławicką, Żwirki i Wigury i 17 Stycznia na Sekundową, przejmując częściowo trasę linii 117. Od 1973 roku linia dojeżdżała do nowej pętli przy Krajowym Dworcu Lotniczym na ulicy 17 Styczniapętla Baza PPL. W 1975 skierowano ją od Alej Ujazdowskich do al. Niepodległości przez Piękną i Koszykową, a wkrótce przeniesiono jej trasę na al. 1 Armii WP i ul. Rakowiecką. Ta trasa nie uległa zmianie przez kolejnych kilkanaście lat.

W latach 1994-1996 linia dojeżdżała Traktem Królewskim aż do Placu Piłsudskiego, jednak w 1996 roku trasę linii ponownie skrócono do Placu Trzech Krzyży, ale za to wydłużono we Włochach do pętli Okęcie. W październiku 1996 roku zawieszono kursowanie linii w soboty i święta, zaś 1 września 1998 roku linię zlikwidowano ją poprzez połączenie z linią 382 (Rakowiecka-KościółOsiedle Ostrobramska).

Ponowne uruchomienie linii 114 miało miejsce 16 czerwca 2007 roku, miała ona za zadanie zapewnić dogodne połączenie z metrem mieszkańcom Bródna i Bielan oraz zastąpić zawieszone i później zlikwidowane linie 524 (Bródno-PodgrodzieBokserska) na Żoliborzu i Bródnie oraz 356 (HutaBródno Podgrodzie) na całej trasie. Trasa rozpoczynała się pod Hutą, po czym biegła przez Kasprowicza, Oczapowskiego, Żeromskiego, pl. Wilsona, Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie, most Grota-Roweckiego, Wysockiego, Bartniczą, Wyszogrodzką i Chodecką na Bródno-Podgrodzie.

Pierwsza większa korekta została wprowadzona 9 listopada 2008 roku w związku z wyłączeniem komunikacji na znajdującym się w fatalnym stanie wiadukcie na ul. Andersa i w celu zastąpienia wycofanej z Bielan linii 520 (ChomiczówkaMarysin) – wówczas linię skierowano tymczasowo przez ul. Sokratesa, ul. Conrada i ul. Broniewskiego, z jednoczesnym wydłużeniem trasy na Młociny-UKSW. Dnia 2 lutego 2009 roku taki kształt trasy linii "114" uznano za stały. W kolejnych latach wprowadzono drobne korekty trasy, a w 2012 roku linię skierowano przez Trasę Mostu Północnego do ul. Pułkowej[1].

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 3 września 2012 roku

Ulice[]

Młociny-UKSWWóycickiegoPułkowa (powrót: PułkowaDzierżoniowskaDankowickaŻubrowaWóycickiego) – al. WittekKasprowiczaSokratesaConradaal. ReymontaBroniewskiegoKrasińskiegopl. WilsonaKrasińskiegoWybrzeże Gdyńskiemost Grota-RoweckiegoToruńskaWysockiegoBartniczaWyszogrodzkaChodeckaKrasnobrodzkaBródno-Podgrodzie

Tablica boczna w kursie skróconym (2015)

Kursy skrócone (realizowane tylko w dni nauki studenckiej, zawieszone na czas wakacji):
Młociny-UKSWWóycickiegoPułkowa (powrót: PułkowaDzierżoniowskaDankowickaŻubrowaWóycickiegoMłociny-UKSW) – al. WittekZgrupowania AK KampinosMetro Młociny (powrót: Metro MłocinyKasprowiczaal. Wittek)

Przystanki[]

K1R.gif Młociny-UKSW
Ż2R.gif Park Młociński
S1R.gif Żubrowa-UKSW
Ż1R.gif Anny Jagiellonki
R2.gif
Ż.gif Dzierżoniowska
S.gif Muzealna
Ż.gif Prozy
Ż.gif Zajezdnia Żoliborz
S.gif Metro Młociny
S.gif Sokratesa
Ż.gif Tołstoja
Ż1.gif Bogusławskiego
S.gif Bogusławskiego
S.gif Kwitnąca
S.gif Chomiczówka
Ż.gif Conrada-Szkoła
S.gif Conrada
S.gif Aleja Reymonta
S.gif Piaski
S1.gif Rudnickiego
S2.gif Romaszewskiego
S1.gif Park Olszyna
S.gif Włościańska
S.gif Sady Żoliborskie
S.gif księdza Popiełuszki
S.gif Suzina
S.gif Plac Wilsona
S2.gif Plac Wilsona
Ż.gif Czarnieckiego
Ż2.gif Centrum Olimpijskie
Ż.gif Most Grota-Roweckiego
S.gif Żerań FSO
Ż.gif PKP Toruńska
Ż1.gif Pelcowizna
S.gif Bazyliańska
S.gif Bartnicza
S.gif Rembielińska
Ż.gif Wyszogrodzka
S.gif Chodecka
S.gif Szpital Bródnowski
S.gif Łojewska
S1.gif Bródno-Podgrodzie
K2.gif Bródno-Podgrodzie

Kursy skrócone (realizowane tylko w dni nauki studenckiej, zawieszone na czas wakacji):
K1R.gif Młociny-UKSW
Ż2R.gif Park Młociński
S1R.gif Żubrowa-UKSW
Ż1R.gif Anny Jagiellonki
R2.gif
Ż.gif Dzierżoniowska
S.gif Muzealna
Ż.gif Prozy
Ż.gif Zajezdnia Żoliborz
S1.gif Metro Młociny
K2.gif Metro Młociny

Przypisy

  1. Oddanie do użytku mostu Marii Skłodowskiej-Curie, ztm.waw.pl (archiwum), 2012-03-23. [dostęp: 2012-03-26].

Linki zewnętrzne[]


Advertisement