Warszawikia
Advertisement
Trasa linii jest czasowo zmieniona
Powód to okresowe zamknięcia ciągu ulic Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście[1].
116 Czas jazdy (min):
min – max
54 – 70
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 101010 minut

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 116 na pętli Chomiczówka (2012)

Tablica boczna (kierunek Chomiczówka)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 116 na pętli Wilanów (2014)

Autobus Jelcz M181M na linii 116 na ul. Muranowskiej (2007)

Autobus Jelcz M181M na linii 116 na krańcu Wilanów (2009)

116linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Chomiczówki na Wilanów. Linię taborem elektrycznym obsługują zajezdnie autobusowe Ostrobramska i Stalowa.

Historia[]

Autobus Jelcz M181M na linii 116 na ul. Dawidowskiego (2008)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 116 na ul. Słowackiego (2013)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 116 na przystanku Dolna (2015)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 116 na pętli Wilanów (2011)

Linia "116" powstała 5 maja 1949 roku w wyniku zmiany oznaczenia linii autobusowej "Ł", skierowano ją wówczas identyczną trasą z Placu Wilsona przez Mickiewicza, Nowotki, Marszałkowską, Królewską, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat na Plac Trzech Krzyży. Dnia 22 lipca 1949 roku została skierowana przez Muranowską i Miodową zamiast, jak dotychczas, przez Marszałkowską i Królewską.

Przez kolejnych kilkanaście lat linia w ogóle nie zmieniała trasy, w latach 1961-1964 na kilka miesięcy ograniczano jej kursowanie tylko do dni powszednich, jednak w kolejnych latach odstąpiono już od tego procederu. W związku z likwidacją sieci trolejbusowej, 5 marca 1967 roku trasę linii "116" wydłużono Alejami Ujazdowskimi i Bagatelą do Placu Unii Lubelskiej. W 1971 roku autobusy skierowano jednokierunkowo skorygowaną trasą przez ul. Dawidowskiego i ul. Słomińskiego, zaś 1 września 1972 roku, w odpowiedzi na postulaty pasażerów, MZK dokonało połączenia linii "116" i "140-bis" (Plac Unii LubelskiejKonstancińska) i tym samym ta pierwsza zaczęła dojeżdżać przez Belwederską, Sobieskiego i Limanowskiego do Konstancińskiej. Dnia 25 kwietnia 1976 roku linię połączono jeszcze ze 116-bis (Plac PiłsudskiegoStegny), dzięki czemu jej trasa wydłużyła się na północ ulicami Słowackiego, Żeromskiego do pętli Brązownicza przy ul. Kwitnącej oraz na południe do ulicy Świętego Bonifacego i następnie do krańca Stegny.

Od grudnia 1976 roku linia dojeżdża do nowej pętli Chomiczówka, która zastąpiła kraniec Brązownicza. W 1979 roku uproszczono przebieg linii na Stegnach i wycofano ją z ul. Limanowskiego, natomiast w 1996 roku linię skierowano na wprost ul. Sobieskiego do al. Wilanowskiej i finalnie do pętli Wilanów, zastępując tym samym linię 122 (Stare BemowoWilanów), która została skierowana na Spartańską. Od 9 listopada 2008 roku linia "116" zaczęła kursować po zmienionej trasie ulicami Konwiktorską, Zakroczymską, Jeziorańskiego, Krajewskiego i Zajączka w związku z wyłączeniem ruchu komunikacji miejskiej na znajdującym się w fatalnym stanie wiadukcie ul. Andersa.

Trasę przez ul. Andersa przywrócono 9 maja 2009 roku przez zastępczy wiadukt, jednak ze względu na trudności w obsłudze autobusów przegubowych na tym wiadukcie 19 maja ponownie skierowano ją na trasę objazdową. Ostatnia stała zmiana trasy miała miejsce 2 lutego 2009 roku, kiedy to zlikwidowano kursy skrócone do Metra Marymont. W lipcu 2011 roku przywrócono kursowanie linii "116" przez ul. Andersa z ostatecznym usunięciem kursów przez ul. Dawidowskiego – pomimo zakazu skrętu w lewo skierowano je na wprost ul. Andersa i następnie w lewo w Muranowską.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 13 lipca 2011 roku

Ulice[]

ChomiczówkaConradaWólczyńskaŻeromskiegoSłowackiegoMickiewiczaAndersaMuranowskaBonifraterskaMiodowaKrakowskie PrzedmieścieNowy ŚwiatAleje UjazdowskieBelwederskaSobieskiegoal. WilanowskaPrzyczółkowaWilanów

Trasa w dni wolne:
... Miodowa - Senatorska - Wierzbowa - pl. Piłsudskiego (powrót: pl. Piłsudskiego - Focha - Moliera - Senatorska) - Królewska - pl. MałachowskiegoKredytowaJasnaŚwiętokrzyska – (powrót: ŚwiętokrzyskaMazowieckapl. Małachowskiego) - Nowy Świat ...

Przystanki[]

K1.gif Chomiczówka
S2.gif Chomiczówka
S.gif Kwitnąca
S.gif Bogusławskiego
S.gif Cmentarz Wawrzyszewski
S.gif Aspekt
S1.gif Andersena
S.gif Przybyszewskiego
S.gif Bielany-Ratusz
S.gif Perzyńskiego
S.gif Metro Słodowiec
Ż.gif Park Kaskada
S.gif Metro Marymont
S.gif Teatr Komedia
S.gif Plac Wilsona
S.gif Plac Wilsona
S.gif Plac Inwalidów
S.gif Generała Zajączka
S.gif Dworzec Gdański
S.gif Muranowska
S1.gif Franciszkańska
S.gif Plac Krasińskich
S.gif Kapitulna
S.gif Plac Zamkowy
S.gif Hotel Bristol
S.gif Uniwersytet
S.gif Ordynacka
S.gif Foksal
S.gif Plac Trzech Krzyży
S1.gif Piękna
S.gif Plac Na Rozdrożu
S.gif Łazienki Królewskie
S.gif Spacerowa
S.gif Dolna
S.gif Kostrzewskiego
Ż2.gif Tor Stegny
S.gif Tor Stegny
S.gif Mangalia
S.gif Czarnomorska
S.gif Świętego Bonifacego
S.gif Truskawiecka
S.gif Nałęczowska
S.gif Instytut Neurologii
S.gif Sobieskiego
S.gif Królowej Marysieńki
S1.gif Wilanów
K2.gif Wilanów

Trasa w dni wolne:
S.gif Kapitulna
ZS.gif Plac Teatralny
ZS.gif Plac Piłsudskiego
ZS.gif Plac Małachowskiego
ZS.gif Nowy Świat
S.gif Ordynacka

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement