Warszawikia
Advertisement
Trasa linii jest czasowo zmieniona
Powód to budowa stacji metra: Zacisze, Kondratowicza i Bródno[1].
118 Czas jazdy (min):
min – max
36 – 50
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 151515 minut

Autobus Jelcz M121I na linii 118 na pętli Bródno-Podgrodzie

118linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Bródna-Podgrodzia na Metro Politechnika. Linię obsługuje ajent Michalczewski.

Historia[]

Zdjęcie archiwalne: Autobus Solaris Urbino 10 na linii 118 na ul. Woronicza

Autobus Jelcz M121I na linii 118 na ul. Wybrzeże Gdyńskie

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 118 na przystanku Metro Politechnika

Linia "118" powstała 31 maja 1949 roku w wyniku przekształcenia linii U (Hotel PoloniaAleja 3 Maja) i kursowała spod Hotelu Polonia przez Marszałkowską, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Karową, Wybrzeże Kościuszkowskie, Tamkę, Dobrą i Solec na Aleję 3 Maja. Od 22 lipca tego samego roku trasę wydłużono spod Hotelu Polonia Alejami Jerozolimskimi do Dworca Śródmieście, a także skierowano od ul. Karowej przez Dobrą i Nowy Zjazd do Wybrzeża Kościuszkowskiego. Następnie w 1953 roku linia została wydłużona wzdłuż ul. Marszałkowskiej na Plac Konstytucji, a pod koniec roku trasę linii całkowicie uporządkowano. Linię "118" skierowano wówczas na trasę Plac KonstytucjiMariensztat przez Piękną, Mokotowską, Książęcą, Ludną, Solec, Jaracza i Wybrzeże Kościuszkowskie.

W 1955 roku linię wydłużono przez ul. Wybrzeże Kościuszkowskie do pętli Most Śląsko-Dąbrowski, a po kilku miesiącach uproszczono jej bieg przez Piękną i Aleje Ujazdowskie. Następnie w 1957 roku trasę wydłużono na północ przez Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki, Konwiktorską, Nowotki i Mickiewicza na Plac Wilsona. Rok później skierowano ją prosto wzdłuż brzegu WisłyWybrzeżem Gdańskim i Wybrzeżem Gdyńskim do ulicy Krasińskiego, którą linia docierała do Plac Wilsona. W 1959 trasę linii wydłużono na Marymont, od pl. Wilsona skierowano ją dalej przez Mickiewicza i Potocką na Gwiaździstą (Stadion Marymontu). Na takiej trasie linia kursowała do 1962 roku, kiedy to fragment na Marymoncie przejęła linia 122 (Plac PiłsudskiegoGwiaździsta), a linię "118" skierowano ponownie na Plac Wilsona.

W 1963 roku wyprostowano bieg trasy na Powiśle, gdzie skierowano ją przez Solec i Dobrą do Tamki, a w 1964 roku ponownie wydłużono ją na Marymont, tym razem nieco dalej, przez Mickiewicza, Potocką i Gwiaździstą na pętlę Gwiaździsta. Dnia 1 lipca 1967 roku linię skierowano na Powiślu przez ul. Dobrą aż do Karowej, którą wjeżdżała na Wybrzeże Kościuszkowskie. Bez większych zmian linia 118 kursowała do 1981 roku. Wówczas, po otwarciu mostu Grota-Roweckiego, wydłużono ją na Bródno przez Toruńską, Wysockiego, Bartniczą, Wyszogrodzką, Chodecką, Kondratowicza i Łabiszyńską na Suwalską. Powrót zaczął odbywać się Łojewską do ul. Chodeckiej.

Następna większa zmiana miała miejsce w 1992 roku, kiedy to linia 118 została od ul. Pięknej przez Koszykową, al. Niepodległości i Batorego na Rakowiecką (Łowicka). W 1995 roku linię skrócono na Metro Politechnika, jednak kilka miesięcy później ponownie ją wydłużono od pl. Trzech Krzyży przez Aleje Ujazdowskie, Belwederską, Sobieskiego, al. Sikorskiego, Rosoła, Jastrzębowskiego, Herbsta, Pileckiego i Ciszewskiego na Ursynów Południowy. W 2001 roku wydzielono z niej linię 318, a linię "118" skrócono na Plac Trzech Krzyży.

Kolejna większa zmiana miała miejsce 29 grudnia 2005 roku, wówczas linię "118" wydłużono z pl. Trzech Krzyży przez Aleje Jerozolimskie, Chałubińskiego, al. Niepodległości, Rakowiecką, Kazimierzowską, Krasickiego i Woronicza na Spartańską. Taka trasa obowiązywała do 11 czerwca 2011 roku, kiedy to linię skrócono do Metra Politechnika, a na Mokotowie zastąpiono linią 218, zaś na Bródnie uproszczono jej trasę i skierowano od ulicy Wysockiego przez Bazyliańską, Kondratowicza, Łabiszyńską i Łojewską na Bródno-Podgrodzie. Od tego momentu trasa linii 118 nie ulegała już większym zmianom.

Po otwarciu metra Bródno, linia będzie planowo kursować na trasie Metro Politechnika - Mariensztat.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 11 czerwca 2011 roku

Ulice[]

Bródno-PodgrodzieKrasnobrodzkaChodeckaŁojewskaŁabiszyńskaToruńskamost Grota-RoweckiegoWybrzeże GdyńskieKrasińskiegoWybrzeże Gdyńskie (powrót: Wybrzeże Gdyńskie) – Wybrzeże GdańskieWybrzeże KościuszkowskieKarowaDobra (powrót: DobraNowy ZjazdWybrzeże Kościuszkowskie) – DobraSolecLudnaKsiążęcaAleje UjazdowskiePięknaWaryńskiegoMetro Politechnika

Przystanki[]

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 118 na ul. Solec

Autobus Solaris Urbino 10 na linii 118 na ul. Dobrej

K1.gif Bródno-Podgrodzie
S2.gif Bródno-Podgrodzie
S.gif Łojewska
S.gif Klub Lira
ZS.gif Turmoncka
ZŻ.gif KS Polonez
ZS.gif Toruńska
ZŻ.gif PKP Toruńska
S.gif Żerań FSO
Ż.gif Most Grota-Roweckiego
Ż.gif Centrum Olimpijskie
Ż.gif Cytadela
S.gif Most Gdański
Ż.gif Sanguszki
Ż.gif Boleść
Ż.gif Podzamcze
R1.gif
S2R.gif Nowy Zjazd
S1R.gif Mariensztat
R2.gif
Ż.gif Dobra
S.gif Biblioteka Uniwersytecka
S.gif Zajęcza
S.gif Jaracza
S.gif Aleja 3 Maja
S.gif Solec
S1.gif Czerniakowska
S2.gif Książęca
S.gif Plac Trzech Krzyży
S1.gif Piękna
S.gif Mokotowska
S2.gif Plac Konstytucji
S.gif Plac Konstytucji
S2.gif Metro Politechnika
K2.gif Metro Politechnika

Przypisy

  1. Zmiany w komunikacji w związku z budową kolejnego odcinka drugiej linii metra, ztm.waw.pl (archiwum), 2019-02-22. [dostęp: 2019-11-08].

Linki zewnętrzne[]


Advertisement