Warszawikia
Advertisement
122 Czas jazdy (min):
min – max
26 – 26
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 101520 minut

Autobus Solaris Urbino 12 na linii „122” na pętli Osiedle Górczewska (2020)

Autobus Solaris Urbino 12 na linii „122” na ul. Kochanowskiego (2012)

122linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Gwiaździstej na Nowe Bemowo. Linię obsługują zajezdnie autobusowe Kleszczowa i Stalowa.

Historia[]

Rozkład jazdy z 2008 roku, zachowany do 2015 roku na przystanku Rydygiera

Linię „122” uruchomiono 5 czerwca 1949 roku śladem nieuruchomionej ponownie po wojnie linii tramwajowej na Marymont, kursowała z Placu Komuny Paryskiej przez Mickiewicza, Potocką i Marii Kazimiery do pętli Rudzka. W kolejnych latach trasa była sukcesywnie wydłużana, najpierw w lutym 1950 roku wzdłuż Słowackiego i Włościańskiej na Elbląską, zaś w kwietniu tego samego roku wydłużono jej bieg przez Muranów, więc od pl. Wilsona biegła Mickiewicza, Muranowską, Pokorną, Stawki, Dziką i Powązkowską na Elbląską. W lipcu 1951 roku linię skierowano przez Żoliborz Przemysłowy, kursowała więc Felińskiego, al. Wojska Polskiego, Rydygiera, Przasnyską do ul. Powązkowskiej.

Na początku 1953 roku uproszczono przebieg trasy w rejonie Żoliborza Przemysłowego i linię od al. Wojska Polskiego skierowano przez ul. Kawalerii i ul. Elbląską do ul. Powązkowskiej, jednakże już w kwietniu miało miejsce znaczne wydłużenie trasy. Wówczas linię „122” skierowano od ul. Kawalerii przez Burakowską, Rydygiera, Przasnyską i ul. Powązkowską do pętli Dzika / Stawki. Taka trasa została zachowana do listopada 1954 roku, wówczas to jej bieg wydłużono przez ul. Pokorną i ul. Nowotki na Plac Bankowy. W 1955 roku skorygowano jej bieg od ul. Powązkowskiej przez Okopową, Wolność i Nowolipki, a po kilku tygodniach wydłużono ją od ul. Marii Kazimiery do pętli Gwiaździsta.

W 1957 roku miały miejsce kolejne korekty trasy na Muranowie, w wyniku czego linia „122” kursowała ul. Niską zamiast ul. Nowolipki i następnie do ul. Stawki, zaś w 1958 roku na Marymoncie skierowano bieg linii na ul. Gdańską i ul. Rudzką. W 1958 roku linię „122” całkowicie wycofano z Muranowa i skrócono do Elbląskiej, jednakże w 1959 roku wydłużono ją ponownie, tym razem od pl. Komuny Paryskiej przez Mickiewicza, Nowotki, Bonifraterską, Miodową i Krakowskie Przedmieście na Plac Zwycięstwa. Znaczna zmiana miejsce 27 maja 1962 roku, w jej wyniku linia „122” została przekształcona w linię okrężną z przystankiem początkowym na pl. Komuny Paryskiej, skąd linia jeździła przez Krasińskiego, Elbląską, Włościańską, Słowackiego, Gdańską, Rudzką, Marii Kazimiery, Jana III, Gwiaździstą, Potocką i Mickiewicza z powrotem na Plac Komuny Paryskiej.

W grudniu 1964 roku trasa linii „122” znów uległa większej zmianie, w praktyce uruchomiono ją wówczas na całkowicie nowej trasie z Cmentarza Wojskowego przez Powązkowską, Krasińskiego, Mickiewicza, Bonifraterską, Miodowa i Krakowskie Przedmieście na Nowy Świat, a kursy na Marymont przejęły linie 118 i 157. W 1965 roku wydłużono jej bieg ul. Elbląską do pętli Saperska, zaś w 1967 roku skierowano ją ponownie na ul. Powązkowską do pętli Powązki (Sybilli). W 1968 roku trasę linii wydłużono ze Śródmieścia na Mokotów – przez Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederską i Dolną na Piaseczyńską. W 1971 roku linię skierowano też skorygowanymi trasami przez ul. Przasnyską, w zastępstwie za zlikwidowaną linię tramwajową, oraz przez ul. Dawidowskiego, w związku z nowym układem drogowym w tym rejonie. Ta trasa nie uległa już zmianie przez kolejnych kilkanaście lat.

Kolejna ważna zmiana trasy linii „122” miała miejsce 22 listopada 1986 roku, wówczas wydłużono ją przez Powązkowską, Rudnickiego, Kochanowskiego, Powstańców Śląskich, Radiową i Wrocławską do pętli Bemowo-Lotnisko, zaś cztery lata później, w 1990 roku, trasę linii wydłużono również na Mokotowie. W związku z likwidacją pętli Piaseczyńska pojechała ona przez Sobieskiego i Świętego Bonifacego najpierw na Stegny, a rok później jeszcze dalej, bo Sobieskiego i al. Wilanowską do Wilanowa. Również w 1991 roku przeniesiono bemowski kraniec linii na pętlę Stare Bemowo, gdzie docierała ona przez Radiową i Wrocławską.

16 czerwca 1996 roku, w związku z reorganizacją komunikacji na ulicy Nowy Świat, linia połączona została z linią 144 i zaczęła z Traktu Królewskiego skręcać w al. Szucha, skąd kursowała Puławską, Malczewskiego, Joliot-Curie i Woronicza docierała na Spartańską. W tym kształcie linia kursowała do 9 listopada 2008 roku, kiedy to jej trasa została znacząco skrócona w związku z awaryjnym wyłączeniem wiaduktu na ul. Andersa. Trasę linii skrócono przez ul. Mickiewicza do Gwiaździstej, gdzie przejęła jednocześnie całą trasę dotychczasowej linii 205 (GwiaździstaPlac Wilsona). Na odcinku MuranowskaSpartańska linia została zastąpiona przez linię zastępczą „Z-2”, później przekształconą w linię zwykłą „222”. 2 lutego 2009, trasę linii wydłużono ze Starego Bemowa ulicami Kaliskiego i Lazurową na Osiedle Górczewska i tę trasę uznano za stałą, a dnia 1 lipca 2019 na okres wakacyjny linię ponownie skrócono do Starego Bemowa.

16 lipca 2022 roku, po otwarciu metra w dzielnicy Bemowo linia została skrócona do pętli Nowe Bemowo.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 16 lipca 2022 roku

Ulice[]

GwiaździstaGwiaździstaPotockaMickiewiczapl. WilsonaKrasińskiegoPowązkowskagen. MaczkaRudnickiegoKochanowskiegoal. ReymontaPowstańców ŚląskichNowe Bemowo

Przystanki[]

Dekoracja wewnętrzna (2013)

K1.gif Gwiaździsta
Ż.gif Gwiaździsta
S.gif Osiedle Ruda
Ż.gif Tylżycka
S.gif Barszczewska
S.gif Drohicka
S2.gif Marymont-Potok
S.gif Bohomolca
S.gif Plac Wilsona
S.gif Plac Wilsona
S.gif Suzina
S.gif księdza Popiełuszki
S.gif Sady Żoliborskie
S.gif Przasnyska
S.gif Elbląska
S.gif Powązki-Cmentarz Wojskowy
Ż.gif Generała Maczka
S.gif Obrońców Tobruku
S.gif Kochanowskiego
S.gif Galla Anonima
S.gif Conrada
Ż.gif Ogrody Działkowe Bemowo
S.gif Piastów Śląskich
K2.gif Nowe Bemowo

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]


Advertisement