132 | Czas jazdy (min): min – max 21 – 30 | |
co 10-15 – 30 – 30 minut | ||
Poprzednie trasy
— 15.09.1955 – uruchomienie —
|
132 – linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Metra Marymont na Osiedle Derby. Linię obsługuje zajezdnia autobusowa Stalowa.
Historia[]
Po raz pierwszy linia 132 została uruchomiona 15 września 1955 roku na trasie z Cmentarza Wolskiego przez Połczyńską i Powstańców Śląskich na Osiedle Przyjaźń, jednak już w lipcu 1956 roku linia została zlikwidowana poprzez połączenie z linią 106 (Jelonki – Wolność). Już we wrześniu 1956 roku linię "132" uruchomiono ponownie – wyruszyła ona tym razem na trasę z Błot przez Wał Miedzeszyński i al. Nadwiślańską do podwarszawskich Świdrów Małych. Linia doczekała się likwidacji po nieco ponad czterech miesiącach – przekształcono ją w linię S.
Po raz trzeci linia 132 pojawiła się na ulicach miasta 11 lutego 1957 roku, skierowano ją wówczas na trasę z Kasprowicza / Aleja Zjednoczenia przez al. Zjednoczenia, Żeromskiego, Słowackiego, Mickiewicza, Nowotki, Bonifraterską, Miodową i Krakowskie Przedmieście na Nowy Świat. Dnia 5 maja 1957 roku kraniec linii na Bielanach przeniesiono na skrzyżowanie ulic Kasprowicza i Lindego, a 21 sierpnia 1960 roku aż pod Hutę. W 1976 roku uproszczono trasę linii na Bielanach – pojechała ona prosto Kasprowicza do Żeromskiego i następnie do Słowackiego. Dnia 6 lipca 1985 roku linię 132 zlikwidowano poprzez połączenie z linią 195 (Konwiktorska – Ursynów Południowy).
Po raz kolejny linia 132 została uruchomiona 25 sierpnia 1986 roku w wyniku zmiany oznaczenia linii 145-bis, skierowano ją wówczas na trasę z pętli Targówek przez Trocką, Borzymowską, Świętego Wincentego, Malborską, Głębocką i Berensona do Kątów Grodziskich. W 1988 roku trasę linii wydłużono ulicami Berensona, Kąty Grodziskie i Zdziarską na Mańki-Wojdy, zaś w 1992 skierowano ją z Targówka przez Zacisze, ulicami Trocką, Radzymińską, Jórskiego i Gilarską do ul. Świętego Wincentego. W 1996 roku skorygowano trasę linii w Lewandowie – skierowano ją ulicami Lewandów, Oknicką i Berensona. W 1999 roku skorygowano jej przebieg na Bródnie, gdzie w związku z przebudową układu drogowego zahaczyła o Kondratowicza, zaś w 2000 roku skierowano ją od ul. Świętego Wincentego przez Budowlaną i Chodecką do ul. Kondratowicza.
Dnia 19 lipca 2004 roku trasa linii 132 uległa znacznie zmianie, wycofano ją z Targówka, a zamiast tego linia zaczęła kursować z pętli Żerań FSO przez Toruńską, Łabiszyńską, Kondratowicza, Malborską i Głębocką w kierunku pętli Mańki-Wojdy. Dnia 29 grudnia 2005 roku trasę linii wydłużono przez most Grota-Roweckiego, Wybrzeże Gdyńskie, Krasińskiego, Broniewskiego, Jarzębskiego, al. Zjednoczenia i Kasprowicza pod Hutę. Dnia 1 lipca 2007 skrócono ją do pętli Skarbka z Gór z powrotem przez ul. Ostródzką. Kolejna zmiana stałej trasy linii miała miejsce 2 lutego 2009 roku, kiedy to wycofano ją z Bielan, skracając jej trasę do pętli Metro Marymont, zaś kolejna odbyła się 17 września 2012 roku, kiedy to skierowano ją w obie strony przez ul. Ostródzką na Grodzisk.
1 października 2022 roku linia została połączona z linią E-9 w jedną linię, w wyniku czego została ona skierowana ulicą Głębocką i zakrańcowana na Osiedlu Derby[1].
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 1 października 2022 roku
Ulice[]
Metro Marymont – Włościańska – Żelazowska – al. Armii Krajowej (powrót: al. Armii Krajowej – Słowackiego – Włościańska) – al. Armii Krajowej – most Grota-Roweckiego – Toruńska – Głębocka – Lewandów – Skośna – Berensona (powrót: Berensona – Głębocka) – Skarbka z Gór – Osiedle Derby
Przystanki[]
Metro Marymont
Metro Marymont
Park Kaskada
Park Kaskada
Osiedle Potok
Żerań FSO
PKP Toruńska
Toruńska
KS Polonez
Ostródzka
Głębocka
Jesiennych Liści
Osiedle Lewandów I
Podwójna
Sieczna
Okrągła
Grodzisk-Kościół
Grodzisk
Kąty Grodziskie
Skarbka z Gór
Osiedle Derby VI
Osiedle Derby III
Osiedle Derby
Osiedle Derby
Przypisy
- ↑ Zmiany w komunikacji naziemnej związane z wydłużeniem linii metra M2 do stacji BRÓDNO, wtp.waw.pl (archiwum), 2022-09-30. [dostęp: 2022-09-30].
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe zwykłe całodzienne ZTM |
Kursujące: 102 • 103 • 104 • 105 • 106 • 107 • 108 • 110 • 111 • 112 • 114 • 115 • 116 • 117 • 118 • 119 • 120 • 121 • 122 • 123 • 124 • 125 • 126 • 127 • 128 • 129 • 131 • 132 • 133 • 134 • 135 • 136 • 138 • 139 • 140 • 141 • 142 • 143 • 145 • 146 • 147 • 148 • 149 • 150 • 151 • 152 • 153 • 154 • 156 • 157 • 158 • 159 • 160 • 161 • 162 • 163 • 164 • 165 • 166 • 167 • 168 • 169 • 170 • 171 • 172 • 173 • 174 • 175 • 176 • 177 • 178 • 179 • 180 • 181 • 182 • 183 • 184 • 185 • 186 • 187 • 188 • 189 • 190 • 191 • 192 • 193 • 194 • 196 • 197 • 198 • 199 • 200 • 201 • 202 • 203 • 204 • 207 • 208 • 209 • 210 • 211 • 212 • 213 • 217 • 218 • 219 • 220 • 221 • 222 • 225 • 226 • 228 • 234 • 239 • 240 • 245 • 249 • 250 • 251 • 255 • 256 • 262 • 263 • 264 |