Warszawikia
Advertisement
136 Czas jazdy (min):
min – max
52 – 55
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 101515 minut

Solaris Urbino 18 na ulicy Cynamonowej (2020)

Autobus Ikarus 260.73A na linii „136” na krańcu Ursynów Południowy (2006)

Autobus Neoplan N4020 na linii 136 na ul. Płockiej (2012)

Autobus Neoplan N4020 na linii 136 na przystanku Metro Imielin (2014)

Autobus Solaris Urbino 15 na linii 136 na przystanku Cynamonowa (2014)

Autobus Solbus SM18 na linii „136” na przystanku Megasam (2015)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 136 na objeździe na przystanku Ursynów Południowy (2015)

Tablica boczna (strona wewnętrzna)

Tablica boczna (strona zewnętrzna)

136linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Młynowa na Natolin Północny. Linię obsługują zajezdnia autobusowa Woronicza i zajezdnia autobusowa Kleszczowa.

Historia[]

Linia „136” została uruchomiona 10 października 1956 roku w celu połączenia Służewca Przemysłowego z Dworcem Południowym, kursowała ona z Wilanowskiej przez Puławską, al. Lotników, Marynarską i Obrzeżną na Bokserską. Już niespełna miesiąc później jej trasę wydłużono ul. Puławską na Wierzbno, zaś od 15 grudnia 1957 roku skierowano ją niemal całkowicie nową trasą z Emilii Plater przez Aleje Jerozolimskie, Raszyńską, Żwirki i Wigury, Sasanki, Marynarską, Postępu, Cybernetyki i Obrzeżną na Bokserską. Na starej trasie zastąpiła ją nowa linia 141 (WilanowskaBokserska)

W listopadzie 1974 roku zmodyfikowano trasę linii na Służewcu – zaczęła ona kursować od ul. Cybernetyki przez Rzymowskiego i Gotarda na Bokserską. Duża zmiana trasy miała miejsce 5 marca 1983 roku w wyniku połączenia z linią 341 (Ursynów PołudniowyKłobucka), wówczas linię „136” wycofano z ul. Bokserskiej i skierowano od ul. Rzymowskiego przez Dolinę Służewiecką, al. Komisji Edukacji Narodowej, Surowieckiego, Romera, Herbsta, Findera, Ciszewskiego, Dereniową, Indiry Gandhi, Cynamonową i Ciszewskiego do pętli Ursynów Południowy.

W 1985 roku linię wycofano z ul. Cynamonowej na rzecz przejazdu do ul. Rosoła i ul. Ciszewskiego, natomiast w 1986 roku zmodyfikowano trasę na Służewcu, prowadząc ją przez Marynarską, Postępu, Cybernetyki, Obrzeżną, Bokserską, Gotarda i Rzymowskiego. W 1993 linię „136” wycofano z ul. Obrzeżnej i puszczono prosto Postępu do ul. Bokserskiej. Dzień 1 września 1995 przyniósł poważną zmianę trasy linii – wycofano ją z Emilii Plater i od ul. Żwirki i Wigury skierowano ją ulicami Banacha, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Alejami Jerozolimskimi do Dworca Zachodniego. Jednocześnie wydłużono trasę na Ursynowie – linia „136”, zamiast ul. Rosoła, pojechała na wprost przez Nugat i Kiedacza do ul. Ciszewskiego. W 2004 roku trasę wydłużono Alejami Jerozolimskimi do pętli CH Blue City.

1 października 2007 roku trasa linii „136” uległa zmianie i znacznemu uproszczeniu – skierowano ją z Młynowa przez Płocką, Górczewską i al. Prymasa Tysiąclecia do ul. Banacha, wycofano ją z ul. Postępu na rzecz prostego przejazdu przez Marynarską i Rzymowskiego, a także wydłużono od ul. Indiry Gandhi przez Cynamonową i Płaskowickiej na Natolin Północny. Natomiast od 1 września 2009 roku linia kursuje trasą przez ul. Racławicką i ul. Wołoską, zastępując w ten sposób skróconą linię 186.

Od 2 grudnia 2017 roku do odwołania, z powodu zamknięcia pętli autobusowej Natolin Północny (na czas budowy Południowej Obwodnicy Warszawy znajdzie się na nim bazarek), linia kończy swój bieg na Ursynowie na krańcu Cynamonowa, a dodatkowo, od 9 kwietnia 2018 roku, na jej trasie został uruchomiony przystanek Natolin Północny nr 51, który zlokalizowany jest przy ul. Lanciego.

9 listopada 2018 roku, w związku z zamknięciem dla ruchu skrzyżowania ulic Płaskowickiej oraz Lanciego, zmieniono trasę linii "136", od tego momentu, linia, wyruszając z krańca Cynamonowa, nie skręca w ul. Lanciego, tylko jedzie prosto do skrzyżowania al. KEN z ul. Płaskowickiej, następnie zakręca w al. KEN w kierunku metra Imielin, a poźniej skręca w lewo, w ul. Indiry Gandhi i wraca na trasę podstawową.[1]

12 lipca 2021, w związku z zakończeniem prac drogowych związanych z budową POW w rejonie ronda K. Krahelskiej, trasę linii przedłużono na Natolin Północny, a tymczasowy kraniec Cynamonowa zlikwidowano[2].

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 12 lipca 2021

Ulice[]

MłynówPłockaGórczewskaal. Prymasa TysiącleciaBitwy Warszawskiej 1920 rokuBanachaŻwirki i WiguryWoroniczaRacjonalizacjiWołoskaRzymowskiegoDolina Służewieckaal. Komisji Edukacji NarodowejSurowieckiegoRomeraHerbstaPileckiegoCiszewskiegoDereniowaIndiry GandhiCynamonowaPłaskowickiejNatolin Północny (powrót: Natolin PółnocnyPłaskowickiejzawrotka na rondzie K. KrahelskiejPłaskowickiej)

Przystanki[]

K1.gif Młynów
S.gif Grenady
S.gif Płocka-Szpital
S.gif Metro Młynów
S.gif Metro Młynów
S.gif PKP Wola (Wolska)
S.gif PKP Wola (Kasprzaka)
Ż.gif Parafialna
Ż.gif Armatnia
S.gif Rondo Zesłańców Syberyjskich
S.gif Rondo Zesłańców Syberyjskich
S.gif Szczęśliwicka
S.gif Bitwy Warszawskiej 1920
S2.gif Banacha
S.gif Banacha-Szpital
S.gif Uniwersytet Medyczny
S.gif Pruszkowska
S.gif Rakowiec
S.gif Baleya
Ż2.gif Wyględowska
Ż1.gif Wyjazd
Ż.gif Etiudy Rewolucyjnej
S.gif Maklakiewicza
Ż.gif Racjonalizacji
Ż.gif Konstruktorska
S.gif Domaniewska
S.gif Rondo Unii Europejskiej
S.gif Cybernetyki
S.gif Gotarda
Ż.gif Bartłomieja
Ż.gif Wyścigi
Ż.gif Koncertowa
S.gif Metro Ursynów
S2.gif Zaolziańska
S1.gif Koński Jar
S.gif Megasam
S.gif Pięciolinii
S.gif Dunikowskiego
Ż1.gif Herbsta
S.gif Centrum Onkologii
S.gif Malinowskiego
S.gif Miklaszewskiego
S.gif Metro Imielin
S.gif Polinezyjska
S.gif Szolc-Rogozińskiego
S.gif Cynamonowa
Ż1.gif Natolin Północny
K2.gif Natolin Północny

Galeria[]

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement