Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej 142. Zobacz też: 142-bis.
142 Czas jazdy (min):
min – max
42 – 55
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 153030 minut

Autobus Scania CN270UB na linii 142 na Trakcie Lubelskim

142linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Wiatracznej do Aleksandrowa. Linię obsługują ajent PKS Grodzisk Mazowiecki i zajezdnia autobusowa Ostrobramska.

Historia[]

Autobus Scania CN270UB na linii 142 na ul. Ochoczej

Autobus Scania CN270UB linii 142 na pętli Aleksandrów

Linia "142" została uruchomiona 15 grudnia 1957 roku na trasie z Placu Komuny Paryskiej przez Słowackiego, Żeromskiego, Przybyszewskiego i Kasprowicza do Huty Warszawa, była to wówczas linia okresowa, kursowała jedynie w dni powszednie w godzinach szczytu. W 1958 roku wydłużono jej trasę na południe przez Mickiewicza, Bonifraterską, Miodową i Krakowskie Przedmieście na Nowy Świat, jednak w czerwcu 1959 roku linię ponownie skrócono do Placu Komuny Paryskiej. Na tej trasie linia kursowała do 21 sierpnia 1960 roku, kiedy to została zlikwidowana w wyniku połączenia z liniami 132 i 148.

Linia "142" została uruchomiona ponownie 1 stycznia 1961 roku na trasie z Potockiej przez Żeromskiego, Wólczyńską i Opłotek na pętlę Opłotek (Placówka), a w rok później jej trasa została przedłużona wzdłuż ul. Słowackiego na Plac Komuny Paryskiej. Ta trasa nie uległa zmianie przez kilkanaście lat, aż do 1 listopada 1975 roku, kiedy linię skierowano wydłużoną trasą przez ul. Palisadową na Komunalny Cmentarz Północny. W 1991 roku linia została jednak zawieszona i przekształcona w linię 381, w kolejnych latach przywracano ją jedynie w charakterze linii cmentarnej. Zlikwidowano ją jednak ostatecznie 17 sierpnia 1999 roku.

Linię "142" ponownie uruchomiono 1 maja 2004 roku w związku z przekształceniem dotychczasowej linii 322 w linię stałą w związku z ograniczeniem finansowania podmiejskiej linii 702 przez miasto Otwock, kursowała wówczas na trasie z Wiatracznej przez Grochowską, Płowiecką, Trakt Lubelski, Wał Miedzeszyński, Bysławską, Walcowniczą, Bystrzycką, Ochoczą, Narcyzową, Walcowniczą, Petunii, Hiacyntową, Techniczną, Zagórzańską i Złotej Jesieni do Aleksandrowa. W kolejnych latach linia przechodziła jedynie drobne zmiany spowodowane bieżącymi remontami, dopiero 3 listopada 2014 roku, w związku z wybudowaniem infrastruktury przystankowej na zachodnim odcinku ul. Przewodowej, linię "142" skierowano od ul. Wał Miedzeszyński przez Przewodową i Patriotów do ul. Bysławskiej.

2 czerwca 2020 roku ZTM uruchomił dodatkowe kursy skrócone do przystanku Skalnicowa które mają na celu wzmocnić rejon Traktu Lubelskiego.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 3 listopada 2014 roku

Ulice[]

WiatracznaGrochowskaPłowieckaTrakt Lubelski (powrót: FlorianaBłękitnaWidocznaPłowiecka) – Trakt LubelskiWał MiedzeszyńskiPrzewodowaPatriotówWalcowniczaBystrzyckaOchoczaNarcyzowaWalcowniczaPetuniiHiacyntowaTechnicznaZagórzańskaZłotej JesieniPodkowyAleksandrów

Przystanki[]

Tablica boczna

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 142 na pętli Wiatraczna

K1.gif Wiatraczna
S.gif Wspólna Droga
S.gif Plac Szembeka
S.gif Żółkiewskiego
Ż.gif Kwatery Głównej
S.gif Gocławek
S.gif Płowiecka
Ż1.gif Świecka
Ż.gif Edisona
S.gif Trakt Lubelski
Ż1.gif Floriana
Ż.gif Spadowa
S.gif Dzielnicowa
S.gif Klimontowska
S.gif Lucerny
Ż.gif Trakt Lubelski-Las
Ż.gif Lebiodowa
S.gif Kombajnistów
Ż.gif Zerzeń
S.gif Zwoleńska
Ż.gif Cylichowska
S.gif Borków
S.gif Ośrodek Szkoleniowy
Ż.gif Odrębna
Ż.gif Wędkarska
S.gif Strzygłowska
Ż.gif Dzięcioła
Ż.gif Mrągowska
Ż2.gif Celulozy
Ż.gif Tawułkowa
Ż.gif Majerankowa
Ż.gif Wiesołka
Ż.gif Nadarzyńska
S.gif PKP Miedzeszyn
Ż.gif Prasowa
S2.gif PKP Falenica
S.gif PKP Falenica
S1.gif Bystrzycka
Ż.gif Podkowy
Ż.gif Ochocza
Ż1.gif Narcyzowa
Ż.gif Wasilkowska
Ż1.gif Bartoszycka
Ż.gif Czekanowska
Ż.gif Przełęczy
Ż.gif Napoleona Bonaparte
S.gif Księdza Szulczyka
Ż.gif Złotej Jesieni
K2.gif Aleksandrów

Kursy skrócone (Wiatraczna - Skalnicowa):
S.gif Borków
S.gif Ośrodek Szkoleniowy
R1.gif
Ż2R.gif Wędkarska
Ż2R.gif Rychnowska
Ż2R.gif Romantyczna
Ż2R.gif Cyklamenów
K2R.gif Skalnicowa

Linki zewnętrzne[]


Advertisement