Warszawikia
Advertisement
144 Czas jazdy (min):
min – max
42 – 66
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 203030 minut

2009: Autobus Scania CN270UB na linii 144 na ul. Dąbrowszczaków

2009: Autobus Scania CN270UB na linii 144 na przystanku PIMOT

144historyczna linia autobusowa zwykła, która kursowała na trasie z Bukowa na Dworzec Wschodni (Kijowska). Linię obsługiwał ajent Michalczewski.

Historia[]

Linia "144" po raz pierwszy wyjechała na ulice miasta 23 lutego 1958 roku, z zadaniem wspomagania przeciążonej linii 125 (Rynek Nowego MiastaAleja Niepodległości / Dąbrowskiego), wyruszała z Placu Zamkowego i jechała przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, al. 1 Armii WP i Puławską do pętli PKS Mokotów. Jeszcze w tym samym roku jej trasę wydłużono na Mokotowie przez ul. Malczewskiego do Wejnerta oraz skorygowano jej bieg przez ul. Bagatela i przez pl. Zwycięstwa i pl. Teatralny. W 1960 roku linię wydłużono do pętli Joliot-Curie, a w 1962 do pętli Baszty. Po kolejnych korektach w 1970 roku linię wydłużono przez Woronicza i Spartańską na Olimpijską.

W 1976 roku zlikwidowana została pętla autobusowa na pl. Zamkowym, w związku z czym linię wydłużono przez Podwale na Długą, a powrót odbywał się przez ul. Miodową. Ta trasa przetrwała bez większych zmian do 1989 roku, kiedy to w związku z likwidacją pętli na ul. Długiej linię "144" skrócono na Plac Zwycięstwa. Dnia 29 czerwca 1991 roku śródmiejski kraniec linii znalazł się na ul. Konwiktorskiej, trasę wydłużono przez Miodową i Bonifraterską do pętlę Konwiktorska. Dnia 16 czerwca 1996 roku linię "144" zlikwidowano, łącząc ją z linią 122 (Stare BemowoWilanów).

Dnia 1 marca 2005 roku linię "144" uruchomiono ponownie w wyniku przekształcenia okresowej linii 302, wyruszyła ona trasą z Bukowa przez Modlińską, Mehoffera, Ordonówny, Światowida, Ćmielowską, Milenijną, Światowida, Modlińską, Jagiellońską, Dąbrowszczaków, Targową i Kijowską na Dworzec Wschodni (Kijowska), z podjazdami do Oczyszczalni Ścieków. Dnia 1 lipca 2007 trasę linii skrócono do pętli Żerań FSO, jednak po trzech miesiącach przywrócono jej poprzedni przebieg. Dnia 21 czerwca 2008 roku wprowadzono także wariantowe podjazdy pod przystanek Polfa. Dnia 12 lutego 2011 roku linia została zlikwidowana i zastąpiona nową linią okresową – 302 – kursującą po tej samej trasie. Powodem takiej decyzji było niewielkie wykorzystanie tej linii w dni wolne.

Ostatnia trasa[]

z 11 lutego 2011 roku

Ulice[]

BukówPrzyrzeczeGąsiorowskiejGłównaModlińska (powrót: ModlińskaPrzyrzecze) – MehofferaHanki OrdonównyŚwiatowidaĆmielowskaMilenijnaŚwiatowidaModlińskaJagiellońskapl. HalleraDąbrowszczakówInżynierskaWileńskaTargowa (powrót: TargowaRatuszowaDąbrowszczaków) – TargowaKijowskaDworzec Wschodni (Kijowska)

Część kursów odbywała się na trasie wydłużonej: Buków – ... – GłównaModlińskaPrząśniczekAnimuszuPrzylesieAnimuszuPrząśniczekModlińska – ... – Dworzec Wschodni (Kijowska)

Część kursów odbywała się na trasie wydłużonej: Buków – ... – MilenijnaŚwiatowidaModlińskaEkspresowaFlemingaEkspresowaModlińska (powrót: ModlińskaŚwiatowida) – ... – Dworzec Wschodni (Kijowska)

Przystanki[]

K1.gif Buków
Ż2.gif Główna
Ż.gif Aluzyjna
Ż.gif Dąbrówka Szlachecka
W.gif
OWK.gif Oczyszczalnia Czajka
S.gif Poetów
Ż.gif Winnica
S.gif Henryków
Ż.gif Chęcińska
Ż.gif Pasłęcka
Ż.gif Strumykowa
S.gif Nowodwory
S.gif Stefanika
S.gif Mehoffera
S.gif Tarchomin
S.gif Kamińskiego
S.gif Ćmielowska
Ż.gif Ceramiczna
S.gif Białołęka-Ratusz
Ż.gif Obrazkowa
W.gif
OWK.gif Polfa
S.gif Ekspresowa
S.gif Płochocińska
S.gif Konwaliowa
Ż2.gif EC Żerań
Ż.gif Kanał Żerański
S.gif Żerań FSO
Ż.gif Dyrekcja FSO
Ż.gif Budzyńskiej-Tylickiej
S.gif Śliwice
Ż.gif PIMOT
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Plac Hallera
S.gif Dąbrowszczaków
S.gif Inżynierska
S.gif Dworzec Wileński
S.gif Ząbkowska
S.gif Kijowska
S1.gif Dworzec Wschodni (Kijowska)
K2.gif Dworzec Wschodni (Kijowska)

Linki zewnętrzne[]


Advertisement