Warszawikia
Advertisement
Trasa linii jest czasowo zmieniona
Powód to budowa stacji metra: Zacisze, Kondratowicza i Bródno.
156 Czas jazdy (min):
min – max
57 – 68
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 303030 minut

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 156 na pętli Dworzec Wschodni (Kijowska) (2012)

156linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Metra Młociny na Dworzec Wschodni (Kijowska). Linię obsługuje zajezdnia autobusowa Stalowa.

Historia[]

Autobus Jelcz M121I na linii 156 na pętli Zajezdnia Stalowa (2008)

Autobus Jelcz M121I na linii 156 na przystanku Cmentarz Bródnowski (2011)

Linia 156 została uruchomiona po raz pierwszy 21 listopada 1962 roku i kursowała wówczas na trasie z Międzylesia przez Żegańską na Mchów (Wiśniowa Góra). Dnia 20 kwietnia 1969 roku trasę linii wydłużono przez Zwoleńską i Trakt Lubelski do pętli Zerzeń. Na takiej trasie linia kursowała do 29 lipca 1979, kiedy to linia została zlikwidowana poprzez połączenie z linią 147 (Dworzec Wschodni (Kijowska)Zerzeń).

Ponowne uruchomienie linii 156 związane było z otwarciem mostu Grota-Roweckiego, linia wyruszyła na trasę 30 listopada 1981 roku, kursowała na trasie HutaBródno-Ugory przez Kasprowicza, Podczaszyńskiego, Podleśną, Gwiaździstą, Wybrzeże Gdyńskie, most Grota-Roweckiego i Toruńską, a powrót odbywał się przez Łabiszyńską, Łojewską, Chodecką i Krasnobrodzką. Dnia 1 lutego 1987 roku, w związku z budową Trasy Toruńskiej, linię skierowano wydłużoną trasą na Bródnie – od ul. Toruńskiej przez Wysockiego, Bazyliańską i Rembielińską, zaś w 1988 roku jej kursowanie wydłużono do pętli Bródno-Podgrodzie.

Otwarcie nowego odcinka Trasy Armii Krajowej spowodowało korektę trasy na Bielanach, od 21 września 1990 roku linia 156 kursowała spod Huty do mostu Grota-Roweckiego przez Kasprowicza, Żeromskiego, Słowackiego i al. Armii Krajowej. Dnia 1 sierpnia 1995 trasę linii wydłużono przez Targówek Mieszkaniowy do pętli Zajezdnia Stalowa, od ul. Chodeckiej przez Kondratowicza, Świętego Wincentego, Borzymowską, Trocką, Pratulińską, Handlową, Ossowskiego, Barkocińską, Myszkowską, Gorzykowską i Radzymińską. Od tego momentu trasa nie ulegała większym zmianom przez kolejnych kilkanaście lat.

Dopiero w związku z ogłoszonym 22 marca 2013 roku przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem racjonalizacji tras, wynikającym z konieczności wprowadzenia oszczędności, początkowo planowano skrócenie linii do pętli Targówek[1], ostatecznie jednak zdecydowano o połączeniu linii "156" z likwidowaną linią 140 i skierowaniu jej z Metra Młociny na Dworzec Wschodni (Kijowska)[2], od Radzymińskiej jechała dalej przez Rozwadowskiego, Księcia Ziemowita, Naczelnikowską, Radzymińską, Ząbkowską, Targową i Kijowską do nowej pętli.

Tablica boczna (2012)

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 8 maja 2014 roku

Ulice[]

Metro MłocinyKasprowiczaSacharowaŻeromskiegoSłowackiegoal. Armii Krajowejmost Grota-RoweckiegoToruńskaWysockiegoBartniczaWyszogrodzkaChodeckaMatki Teresy z KalkutyŚwiętego WincentegoKołowaOssowskiegoHandlowaGorzykowskaRadzymińskaRozwadowskiegoKsięcia ZiemowitaNaczelnikowskaRybieńskaZabranieckaTrasa ŚwiętokrzyskaKijowskaDworzec Wschodni (Kijowska)

Przystanki[]

K1.gif Metro Młociny
S.gif Metro Młociny
S.gif Sokratesa
S.gif Metro Wawrzyszew
S2.gif Metro Wawrzyszew
S.gif Oczapowskiego
S.gif Metro Stare Bielany
S.gif Podczaszyńskiego
S.gif Żeromskiego
S2.gif Park Kaskada
S.gif Osiedle Potok
S.gif Żerań FSO
Ż.gif PKP Toruńska
Ż1.gif Pelcowizna
S.gif Bazyliańska
ZS.gif Bartnicza
ZS.gif Rembielińska
ZŻ.gif Wyszogrodzka
ZS.gif Chodecka
ZŻ.gif Balkonowa
ZS.gif Gilarska
Ż.gif Niwa
S.gif Cmentarz Bródnowski
S.gif Kołowa
S.gif DKS Targówek
S.gif Metro Targówek Mieszkaniowy
S.gif Myszkowska
Ż.gif Gorzykowska
S.gif Bieżuńska
S.gif Kraśnicka
S.gif Rzeczna
S.gif Hutnicza
S.gif Chemiczna
Ż.gif Księcia Ziemowita
Ż.gif Siarczana
Ż.gif Młyn Michla
S2.gif Dworzec Wschodni (Kijowska)
Ż1.gif Dworzec Wschodni (Kijowska)
K2.gif Dworzec Wschodni (Kijowska)

Oryginalna trasa:


S.gif Bazyliańska
Ż.gif Świętego Hieronima
S.gif Kondratowicza
S.gif Łabiszyńska
S.gif Suwalska
S.gif Klub Lira
S.gif Łojewska
S.gif Szpital Bródnowski
S.gif Targówek-Ratusz
Ż.gif Świętego Wincentego
S.gif Żuromińska
Ż.gif Niwa
S.gif Cmentarz Bródnowski
S.gif Kołowa

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement