Warszawikia
Advertisement
157 Czas jazdy (min):
min – max
39 – 50
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 121220 minut

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 157 na ul. Żelaznej

157linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Gwiaździstej na Szczęśliwice. Linię obsługuje ajent Arriva.

Historia[]

Testowany autobus Solbus SM12 LNG na linii 157 na pętli Gwiaździsta

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 157 na ul. Andersa

Linia "157" została uruchomiona po raz pierwszy 13 grudnia 1964 roku i wyruszyła wówczas na trasę z Gwiaździstej przez Jana III, Marii Kazimiery, Rudzką, Gdańską, Słowackiego, Mickiewicza, Nowotki, Stawki, Lewartowskiego, Zamenhofa, Dzielną, Marchlewskiego, Prostą, Towarową i Grójecką na Plac Narutowicza. W 1966 roku wycofano ją z ul. Dzielnej, kierując równoległą ul. Nowolipki. W 1968 trasę linii wydłużono przez Grójecką, Banacha i Pawińskiego na Korotyńskiego, a w związku z wycofaniem tramwajów z ul. Żelaznej, skierowano ją na Muranowie i Mirowie od ul. Stawki przez Smoczą, Nowolipie, Żelazną i Aleje Jerozolimskie.

W 1973 linię skierowano do nowej pętli Korotyńskiego na Ochocie, zaś w 1975 skorygowano trasę linii na Bielanach – w związku z budową osiedla Marymont-Ruda pojechała ona Podleśną, Lektykarską, Gdańską i Słowackiego. W 1988 puszczono ją od ul. Podleśnej przez Klaudyny, Rudzką, Hłaski i Gdańską, dwa lata później skierowano ją co prawda ponownie na ul. Lektykarską, ale w 1991 roku linia "157" znów kursowała przez ul. Klaudyny i ul. Rudzką. W tym samym też roku zlikwidowano pętlę Rakowiec, w związku z czym linię skierowano od ul. Grójeckiej przez Banacha, Żwirki i Wigury, Pruszkowską (powrót odbywał się przez ul. Korotyńskiego i ul. Racławicką), Pawińskiego i Dickensa do krańca Szczęśliwice.

Dnia 6 października 2003 roku zamknięto ul. Słowackiego na potrzeby budowy I linii metra, w związku z czym linię "157" wycofano z tej ulicy oraz z ulic Hłaski i Gdańskiej na rzecz kursowania przez ul. Mickiewicza i tę trasę w 2005 roku uznano za stałą. Dnia 1 października 2007 roku wprowadzono nową trasę przez ul. Raszyńską i następnie od ul. Dickensa przez Szczęśliwicką i Bitwy Warszawskiej 1920 roku do CH Reduta. Co prawda 1 września 2008 roku skrócono ją na Szczęśliwice, jednak powrót linii pod CH Reduta miał miejsce 21 marca 2009 roku. Dnia 11 czerwca 2011 roku linia została skierowana na ul. Grójecką i ul. Białobrzeską w zastępstwie linii 150, wycofanej z powodu budowy centralnego odcinka II linii metra, zaś odcinek przez Rakowiec przejęła linia 128. Po zakończeniu robót trasa ta została uznana za stałą.

Tablica boczna

Autobus Jelcz M121M na linii 157 na ul. Szczęśliwickiej

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 11 czerwca 2011 roku

Ulice[]

GwiaździstaGwiaździstaPodleśnaKlaudynyMickiewiczapl. WilsonaMickiewiczaAndersaStawkiSmoczaNowolipieŻelaznaAleje JerozolimskieGrójeckaKopińskaBiałobrzeskaOpaczewskaSzczęśliwickaSzczęśliwice (powrót: DickensaBiałobrzeska)

Przystanki[]

K1.gif Gwiaździsta
Ż.gif Gwiaździsta
S.gif Klaudyny
S.gif Sobocka
S.gif Rudzka
S.gif Osiedle Potok
S.gif Marymont-Potok
S.gif Bohomolca
S.gif Plac Wilsona
S.gif Plac Wilsona
S.gif Plac Inwalidów
S.gif Generała Zajączka
S.gif Dworzec Gdański
S.gif Muranowska
Ż.gif Inflancka
S.gif Dzika
S.gif Stawki
S.gif Miła
S.gif Smocza
S.gif Nowolipie
S.gif Wola-Ratusz
S.gif Chłodna
S.gif Mennica
S.gif Norblin
S.gif Sienna
S.gif Plac Starynkiewicza
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Plac Narutowicza
S.gif Wawelska
S.gif Hala Kopińska
S.gif Rokosowska
S.gif Opaczewska
R1.gif
S1R.gif Urbanistów
Ż2R.gif Dobosza
K2R.gif Szczęśliwice

Linki zewnętrzne[]


Advertisement