Warszawikia
Advertisement
158 Czas jazdy (min):
min – max
30 – 40
Częstotliwość: (szczyt – międzyszczyt – dni wolne)
co 101520 minut

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 158 na ul. Niemcewicza

158linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), kursująca na trasie z Witolina do Centrum Handlowego Reduta. Linię obsługuję taborem elektrycznym zajezdnia autobusowa Ostrobramska.

Historia[]

Zdjęcie archiwalne: Autobus Solaris Urbino 12 na linii 158 na pętli Dworzec Centralny

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 158 na pętli CH Reduta

Linia "158" została uruchomiona 24 stycznia 1965 roku na trasie z Emilii Plater przez Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Waszyngtona, Grenadierów i Ostrobramską na Zamieniecką. Była to pierwsza linia łącząca Grochów południowy ze śródmieściem. W 1970 roku linię skierowano na Grochowie przez Kinową, Rozłucką, Turbinową i Spalinową, po zbudowaniu ulic Kinowej oraz jezdni gruntowej Spalinowej. W 1974 roku wprowadzono czasowo powrót przez Znicza i Łukiską. Po wybudowaniu Trasy Łazienkowskiej i Ostrobramskiej na całej długości w 1975 skierowano ją w kursach powrotnych na wprost Ostrobramską (przez jednokierunkowy wiadukt nad al. Stanów Zjednoczonych, w węźle Przyczółek Grochowski) do ul. Kinowej. W tym samym roku linię skierowano również na nową pętlę Dworzec Centralny.

Dnia 23 grudnia 1979 trasę linii wydłużono na Osiedle Ostrobramska, przez Zamieniecką i Łukowską dotarła na pętlę Gocław przy Trasie. Ta trasa nie uległa zmianie przez kolejnych kilkadziesiąt lat, nie licząc korekt trasy w rejonie ul. Emilii Plater, dopiero 1 maja 2008 roku przystanek krańcowy przeniesiono na Dworzec Centralny, zaś 1 września tegoż roku trasę linii wydłużono przez Aleje Jerozolimskie do pętli CH Reduta. Dnia 27 października 2014 roku, w związku z ograniczeniem oferty przewozu kolejowego południowego Ursusa, wydłużono poranne kursy szczytowe linii w dni pracujące przez ulice Ursusa do nowej pętli Malinowa przy stacji kolejowej Warszawa Ursus – wykorzystano do ich obsługi brygady odzyskane po likwidacji linii 226. 19 stycznia 2015 roku po przywróceniu oferty kolejowej kursy wydłużone zlikwidowano.

Dekoracja wewnętrzna

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 158 w al. Poniatowskiego

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 158 na ul. Zamienieckiej

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 30 kwietnia 2020 roku

Ulice[]

WitolinŁukowskaZamienieckaOstrobramskaKinowa (powrót: KinowaRozłuckaTurbinowaSpalinowaGrenadierówOstrobramska) – Kinowaal. Waszyngtonaal. PoniatowskiegoMost PoniatowskiegoAleje Jerozolimskie (powrót: NiemcewiczaGrójeckaAleje Jerozolimskie) – Aleje JerozolimskieKołomyjskaCH Reduta (powrót: KołomyjskaMszczonowskaAleje Jerozolimskie)

Przystanki[]

K1.gif Witolin
S.gif Tarnowiecka
S.gif Łukowska
S.gif Zamieniecka
S.gif Poligonowa
R1.gif
S2R.gif Przyczółek Grochowski
S1R.gif Osiedle Majdańska
S1R.gif Spalinowa
R2.gif
S.gif Rozłucka
S.gif Walewska
S.gif Kinowa
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Most Poniatowskiego
Ż.gif PKP Powiśle
S.gif Muzeum Narodowe
S.gif Krucza
S.gif Centrum
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Plac Starynkiewicza
S.gif Plac Zawiszy
R1.gif
Ż2R.gif Spiska
S1R.gif Niemcewicza
R2.gif
Ż.gif Białobrzeska
Ż.gif Grzymały-Sokołowskiego
S.gif Dworzec Zachodni
S.gif Rondo Zesłańców Syberyjskich
S.gif Berestecka
Ż1.gif Śmigłowca
K2.gif CH Reduta

Linki zewnętrzne[]


Advertisement