Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej „178”. Zobacz też: 178-bis.
178 Czas jazdy (min):
min – max
24 – 66
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 101530 minut

Autobus Solaris Urbino 12 na linii „178” na krańcu PKP Ursus (2011)

178linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Konwiktorskiej na PKP Ursus. Linię obsługują zajezdnie autobusowe Woronicza, Kleszczowa oraz ajent Arriva.

Historia[]

Autobus Solaris Urbino 12 na linii „178” na Krakowskim Przedmieściu (2008)

Autobus Solaris Urbino 12 na linii „178” na ul. Popularnej (2008)

Autobus Scania CN270UB na linii „178” na ul. Grzybowskiej (2013)

Autobus Solaris Urbino 12 na linii „178” na przystanku Rondo ONZ (2015)

Linia „178” została uruchomiona 8 lipca 1973 roku na trasie z pętli Żerań FSO przez Modlińską i Mehoffera na Nowodworską. Trasa nie uległa żadnym zmianom przez kilkanaście lat, dopiero 1 grudnia 1992 roku jej trasę wydłużono od ul. Mehoffera przez Świderską do pętli Tarchomin, jednak już 1 lipca 1993 roku linia uległa likwidacji poprzez połączenie z linią „126” (SuwalskaBuków). W tym okresie obsługę zapewniała Zajezdnia autobusowa Pożarowa.

Linię „178” reaktywowano 9 października 2000 roku w związku z otwarciem Mostu Świętokrzyskiego, wyruszyła ona wówczas na trasę z Placu Hallera przez Dąbrowszczaków, Targową, Kłopotowskiego, Wybrzeże Szczecińskie, Most Świętokrzyski, Tamkę, Świętokrzyską, Prostą, Kasprzaka, al. Prymasa Tysiąclecia, Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Grójecką i al. Krakowską na Okęcie[1]. 29 maja 2004 roku zamknięto do remontu wiadukt kolejowy w alei Krakowskiej, w związku z czym trasa linii została skrócona do Dworca Zachodniego, a po zakończeniu prac ten przebieg trasy został uznany za stały. 3 stycznia 2005 roku linia dotarła Alejami Jerozolimskimi, Popularną, Bolesława Chrobrego, Ryżową, Dzieci Warszawy, Sławka, Pużaka, Kompanii AK Kordian i Regulską do pętli Regulska.

16 czerwca 2007 zamieniono odcinki tras linii „174” i „178”, w wyniku czego ta pierwsza pojechała na Plac Hallera, a „178” skierowano od ul. Świętokrzyskiej przez Krakowskie Przedmieście i Miodową na Konwiktorską. Jednocześnie linię skierowano nową trasą w Ursusie: przez Dzieci Warszawy, Kościuszki, Spisaka i Regulską. 1 maja 2008 roku linię puszczono przez Skorosze i Spisaka do nowej pętli przy przystanku kolejowym Warszawa Ursus. 11 września 2010 roku, po rozpoczęciu prac budowlanych na ul. Prostej przy budowie II linii metra, linię skierowano objazdem przez ul. Karolkową i ul. Grzybowską, trasę tę uznano później za stałą.

W związku z ogłoszonym 22 marca 2013 roku przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem racjonalizacji tras, wynikającym z konieczności wprowadzenia oszczędności, przewidywano początkowo, że linia zostanie przekształcona w linię okresową, kursującą jedynie w dni powszednie. W maju zadecydowano jednak, że zostanie pozostawiona bez zmian, od 1 czerwca zaczęła kursować jedynie w ograniczonych godzinach[2]. Oprócz tego, na wniosek Urzędu Dzielnicy Ursus, trasa linii została lekko zmodyfikowana: ostatni fragment trasy zaczął przebiegać następująco: SpisakaKompanii AK KordianRegulskaPKP Ursus, zastępując przeznaczoną do wycofania z ul. Regulskiej linię „129”. Kolejną korektę wprowadzono 7 sierpnia 2014 roku, kiedy to linię skierowano przez ul. Skoroszewską.

1 października 2014 roku, po zakończeniu odtwarzania ulic zamkniętych na czas budowy centralnego odcinka II linii metra, linia „178” powróciła do kursowania wzdłuż ul. Świętokrzyskiej jako jedna z dwóch, obok „518”, kursujących tamtędy linii autobusowych. 18 stycznia 2016 roku zwiększono częstotliwość kursowania linii w dni powszednie, jednocześnie skracając połowę kursów jedynie do odcinka Rondo DaszyńskiegoSkorosze.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 1 października 2014 roku

Ulice[]

KonwiktorskaKonwiktorskaBonifraterska (powrót: BonifraterskaMiędzyparkowaSłomińskiegoZakroczymskaKonwiktorska) – MiodowaKrakowskie PrzedmieścieŚwiętokrzyskaProstaKasprzakaal. Prymasa TysiącleciaAleje JerozolimskiePopularnaBolesława ChrobregoRyżowaPrystoraSkoroszewskaStarodębyAleje JerozolimskieBodychaSpisaka (powrót: SpisakaAleje Jerozolimskie) – SpisakaKompanii AK KordianRegulskaPKP Ursus

Trasa w dni wolne:
... MiodowaSenatorskaWierzbowa (powrót: FochaMolieraSenatorska) – pl. PiłsudskiegoKrólewska - MazowieckaKredytowaJasna (powrót: ŚwiętokrzyskaMazowieckaKrólewska) – Świętokrzyska ...

Kursy skrócone (I): Rondo DaszyńskiegoProstaKasprzaka – ...

Kursy skrócone (II): Rondo DaszyńskiegoProstaKasprzaka – ... – SkoroszewskaStarodębySkorosze

Przystanki[]

Tablica boczna (2015)

Autobus Scania CN270UB na linii „178” na ul. Ryżowej (2013)

Autobus Scania CN270UB na linii „178” na ul. Bonifraterskiej (2013)

Autobus Solaris Urbino 12 na linii „178” na krańcu PKP Ursus (2014)

K1.gif Konwiktorska
Ż1.gif Park Traugutta
S.gif Muranowska
S1.gif Franciszkańska
S.gif Plac Krasińskich
S.gif Kapitulna
S.gif Plac Zamkowy
S.gif Hotel Bristol
S.gif Uniwersytet
S.gif Nowy Świat
S.gif Metro Świętokrzyska
S.gif Rondo ONZ
S.gif Norblin
S.gif Rondo Daszyńskiego
S1.gif Rondo Daszyńskiego
S2.gif Karolkowa
S.gif Szpital Wolski
S.gif PKP Wola (Kasprzaka)
Ż.gif Parafialna
Ż.gif Armatnia
S.gif Rondo Zesłańców Syberyjskich
S.gif Berestecka
Ż.gif Śmigłowca
Ż.gif PKP WKD Aleje Jerozolimskie
S.gif Popularna
S.gif Mikołajska
Ż.gif Stawy
S.gif PKP Włochy
S.gif Ryżowa
Ż.gif Zapustna
S.gif Dzieci Warszawy
Ż.gif Prystora
Ż2.gif Składkowskiego
S.gif Hassa
S1.gif Skorosze
Ż.gif Starodęby
Ż2.gif Bodycha
Ż.gif Melcera
Ż.gif Suchy Las
Ż.gif Spisaka
Ż.gif Kuźnicy Kołłątajowskiej
Ż.gif Prażmowska
K2.gif PKP Ursus

Trasa w dni wolne:
S.gif Kapitulna
S.gif Plac Teatralny
R1.gif
S2R.gif Plac Teatralny
R2.gif
S.gif Plac Piłsudskiego
S.gif Plac Małachowskiego
S.gif Metro Świętokrzyska

Kursy skrócone (I):
K1.gif Rondo Daszyńskiego
S2.gif Rondo Daszyńskiego
S2.gif Karolkowa
S.gif Szpital Wolski
.....

Kursy skrócone (II):
K1.gif Rondo Daszyńskiego
S2.gif Rondo Daszyńskiego
S2.gif Karolkowa
S.gif Szpital Wolski
.....
S.gif Hassa
S1.gif Skorosze
K2.gif Skorosze

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement