Warszawikia
Advertisement

24-kreślone - nieistniejąca linia tramwajowa, która kursowała na trasie ze Staszica na Gocławek.

Historia[]

Linię uruchomiono po raz pierwszy 11 kwietnia 1939 roku jako linia uzupełniająca dla linii 24, kursująca na trasie z Placu Trzech Krzyży przez Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie, most i aleję Poniatowskiego, aleję Zieleniecką, ul. Zamoyskiego i Grochowską na Gocławek. Była nocnym przedłużeniem linii dziennej 12. Jednak linia istniała krótko, ponieważ już po roku istnienia, a mianowicie 4 marca 1951 roku linia została zlikwidowana, a dojazdy do wyścigów przejęła linia 19-kreślone. 8 września 1939 roku linię całkowicie zawieszono w związku z nasileniem bombardowań w trakcie II wojny światowej.

Linia kursowała ponownie przez dwa dni - 31 października i 1 listopada 1943 roku jako linia cmentarna na trasie z Placu Starynkiewicza przez Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, ul. Nowy Zjazd, most Kierbedzia, ul. Zygmuntowską, Targową, Wileńską, Konopacką, 11 Listopada i Odrowąża na pętlę Odrowąża. Później została zlikwidowana.

Linia była ostatni raz uruchomiona 1 lutego 1950 roku jako linia nocna z krańca Staszica przez ul. Wolską, al. Solidarności, plac Bankowy, ul. Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, most i aleję Poniatowskiego, al. Waszyngtona i Grochowską na Gocławek. 2 lipca 1950 roku linię skierowano przez ul. Żelazną w związku z wycofaniem stamtąd linii 20-kreślone. 4 marca 1951 roku linię skrócono do Wiatracznej, 1 stycznia 1954 ponownie wydłużono do Gocławka. 28 grudnia 1963 linię zlikwidowano przy reorganizacji linii nocnych.

Ostatnia trasa[]

z dnia 28 grudnia 1963 roku

Ulice[]

StaszicaWolskaal. Solidarności (powrót: al. SolidarnościMłynarskaGórczewskaStaszica) – ŻelaznaAleje Jerozolimskiemost Poniatowskiegoal. Poniatowskiegoal. WaszyngtonaGrochowskaGocławek

Linki zewnętrzne[]


Advertisement