Warszawikia
Advertisement
25 Czas jazdy (min):
min – max
49 – 51
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 81215 minut

Schemat historycznych tras linii 25 (powiększ)

25linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Annopola na Banacha. Linię obsługują zajezdnia tramwajowa Praga i zajezdnia tramwajowa Mokotów.

Historia[]

Zdjęcie archiwalne: Dwudziestka piątka na Krakowskim Przedmieściu

Zdjęcie archiwalne: Dwudziestka piątka na placu Narutowicza

Dwudziestka piątka na rondzie Żaba

Linia "25" pierwszy raz została uruchomiona 27 grudnia 1925 roku na trasie z Placu Narutowicza nowym torowiskiem wzdłuż Filtrowej, następnie wzdłuż Nowowiejskiej, Marszałkowskiej, Alej Jerozolimskich, Nowego Światu, Krakowskiego Przedmieścia, przez Most Kierbedzia i Zygmuntowską do nowego torowiska na Kawęczyńskiej, by zakończyć trasę na pętli Kawęczyńska-Bazylika. Trasa jedyną korektę przeszła w 1934 roku, kiedy skierowano ją na Chałubińskiego, jednak nie przyjęła się ona i po trzech miesiącach "dwudziestka piątka" powróciła na Marszałkowską. Po zawieszeniu na czas kampanii wrześniowej linia powróciła 15 lutego 1940 roku na trasie z Gocławka przez Grochowską, Targową, Ząbkowską i Kawęczyńską na pętlę Kawęczyńska-Bazylika, ale kilka miesięcy później skierowano ją na Radzymińską. W 1942 roku trasę wydłużono do biegu ze stanu z 1934 roku i w tym stanie dotrwała do 1944 roku.

Ponownie linię uruchomiono 22 lipca 1946 roku w związku z otwarciem odbudowanego Mostu Poniatowskiego na trasie z Alei Zielenieckiej przez Aleje Jerozolimskie do Centrum. Następnie w 1947 roku wydłużono jej bieg do Placu Narutowicza, a w 1950 roku z drugiej strony na Dworzec Wschodni, a następnie do Kawęczyńskiej-Bazyliki. Kolejne przedłużenie trasy miało miejsce w 1965 rok, kiedy to linię skierowano wzdłuż ul. Grójeckiej na Banacha. W 1968 roku skorygowano trasę na Szmulowiznie, przenosząc jej bieg na nowe torowisko w al. Tysiąclecia zamiast wzdłuż ul. Ząbkowskiej. Ostatecznie jednak 23 lipca 1974 roku linia "25" została skierowana na nową trasę wzdłuż Targowej, 11 Listopada, Odrowąża, Budowlanej i Rembielińskiej na Annopol. Kolejne zmiany przyszły dopiero po ponad dwudziestu latach, w 1999 roku linię wydłużono z jednej strony na Okęcie, a w 2006 roku z drugiej strony na Żerań Wschodni. Ostatecznie jednak 13 października 2007 roku linię skrócono do trasy według stanu sprzed 1999 roku, czyli BanachaAnnopol.

W związku z budową stacji metra Dworzec Wileński linia "25" od dnia 1 października 2011 roku została skierowana na skróconą trasę przez al. Waszyngtona na pętlę Wiatraczna. Dwa miesiące później trasa została uznana jako stała.[1] Od 25 października 2014 roku, po przywróceniu ruchu tramwajowego na ul. Targowej, linia "25" powróciła na trasę przez Targową i 11 Listopada na Annopol.

W związku z ogłoszonym przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem zmian tras po otwarciu odcinka II linii metra na Bródnie, planowana jest likwidacja linii[2].

Dwudziestka piątka na skrzyżowaniu ul. Banacha i Grójeckiej (19 kwietnia 2016)

Dwudziestka piątka na ul. Annopol (24 lutego 2018)

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 7 listopada 2015 roku

Ulice[]

AnnopolAnnopolRembielińskaMatki Teresy z KalkutyOdrowąża11 ListopadaTargowa - al. Zieleniecka - al. Poniatowskiego - Most Poniatowskiego - Aleje Jerozolimskie - Grójecka - pl. Narutowicza - Grójecka - Banacha - Banacha

Przystanki[]

K1.gif Annopol
S.gif Toruńska
S.gif Kondratowicza
S.gif Poborzańska
S.gif Rembielińska
S.gif Julianowska
S.gif Budowlana
S.gif Pożarowa
S.gif Staniewicka
S.gif Rondo Żaba
S.gif Bródnowska
S.gif Inżynierska
S.gif Dworzec Wileński
S.gif Ząbkowska
S.gif Kijowska
S.gif Aleja Zieleniecka
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Most Poniatowskiego
S.gif Muzeum Narodowe
S.gif Krucza
S.gif Centrum
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Plac Starynkiewicza
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Ochota-Ratusz
S.gif Plac Narutowicza
S.gif Wawelska
S.gif Och-Teatr
S.gif Bitwy Warszawskiej 1920
S1.gif Banacha
K2.gif Banacha

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement