Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej cmentarnej i nocnej. Zobacz też: linie tramwajowe: 26 oraz 26-bis.

26-kreślonenieistniejąca linia tramwajowa, która kursowała w roku 1942 jako cmentarna oraz w latach 1950-1963 jako nocna.

Historia[]

Linia o tym numerze kursowała po raz pierwszy 1 listopada 1942 roku i była linią cmentarną kursującą jedynie tego dnia na trasie z Placu Unii Lubelskiej przez ul. Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, most i aleję Poniatowskiego, al. Zieleniecką, ul. Targową, Wileńską, Konopacką, 11 Listopada i Świętego Wincentego na Cmentarz Bródnowski. Następnego dnia została zlikwidowana.

Po raz drugi linia "26-kreślone" kursowała jako linia nocna, początkowo od 1 lutego 1950 roku z Cmentarza Wolskiego przez ul. Wolską, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski, ul. Targową, Zamoyskiego i Grochowską na Wiatraczną. 5 lipca 1950 roku skierowano ją od ul. Targowej ulicą Kijowską do Dworca Wschodniego, w zamian wzdłuż ul. Grochowskiej do krańca Gocławek skierowano linię 6-kreślone, wcześniej kursującą do Dworca Wschodniego z Twardowskiej. Linia została zlikwidowana 28 grudnia 1963 roku w ramach nocnych rewolucji, a obsługę jej trasy zapewniła od tamtej pory nowa linia autobusowa 601.

Ostatnia trasa[]

z dnia 31 października 1956 roku

Ulice[]

Cmentarz WolskiWolskaal. Solidarnościmost Śląsko-Dąbrowskial. SolidarnościTargowaKijowskaDworzec Wschodni

Linki zewnętrzne[]


Advertisement