Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 28. Zobacz też: 28-bis.
28 Czas jazdy (min):
min – max
30 – 30
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 81215 minut

Schemat historycznych tras linii 28 (powiększ)

Dwudziestka ósemka na ul. Słomińskiego (1 maja 2008)

28linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z pętli Piaski na pętlę Dworzec Wschodni (Kijowska). Linię obsługują zajezdnia tramwajowa Żoliborz, zajezdnia tramwajowa Praga i zajezdnia tramwajowa Wola.

Historia[]

Solowy wagon dwudziestki ósemki na ul. Broniewskiego

Dwudziestka ósemka na przystanku Most Gdański

Dwudziestka ósemka na ul. Targowej

Linia „28” została po raz pierwszy uruchomiona 1 września 1940 roku na trasie z Placu Muranowskiego przez Nalewki, Bielańską, Senatorską, pl. Żelaznej Bramy, pl. Grzybowski, Twardą, Żelazną, Aleje Jerozolimskie i Grójecką na Plac Narutowicza. Linia przebiegała przez tereny zamieszkane w większości przez Żydów, dlatego też 26 listopada 1940 roku, po zamknięciu bram getta, stała się jedną z trzech linii wewnętrznych dla getta warszawskiego i kursowała z Placu Muranowskiego przez Dziką, Dzielną, Karmelicką, Leszno i Żelazną na Plac Starynkiewicza. Istniała do 21 lutego 1941 roku, kiedy to przekształcono ją w linię „tylko dla Żydów”, oznaczoną niebieską gwiazdą Dawida.

Po raz kolejny linię „28” uruchomiono 17 stycznia 1948 roku z okazji czwartej rocznicy wyzwolenia Warszawy i połączyła pętlę Powązki (Cmentarz Wojskowy) przez Powązkowską, Okopową i Leszno z pętlą Staszica. Ze względu jednak na znikoma frekwencję linię miesiąc później zlikwidowano, a trasę przejęła linia 8. Po raz kolejny linię „28” uruchomiono na jeden dzień 18 kwietnia 1948 roku w związku z odsłonięciem na Cmentarzu Wojskowym grobowca Karola Świerczewskiego. Po raz trzeci w tym samym roku uruchomiono ją 23 listopada 1948 roku na trasie z Potockiej przez Mickiewicza, Nowotki i Marszałkowską na Plac Zbawiciela, kursowała do 1950 roku, kiedy to jej trasa została przejęta przez linie 6, 113 oraz 113-bis.

Kolejny raz linię „28” uruchomiono 7 listopada 1953 roku w związku z oddaniem do użytku nowego torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Marymonckiej i ul. Pułkowej, pojechała wówczas z Młocin na Potocką. Dotrwała w tym stanie do 1965 roku, kiedy jej trasę przejęła linia 29. Linia powróciła na Młociny już w 1967 roku, jednak z wydłużeniem trasy przez Mickiewicza, Międzyparkową, Most Gdański i Jagiellońską na Żerań FSO. Po likwidacji torowiska na ul. Pułkowej w 1973 roku skierowano ją na Hutę, a po otwarciu w 1981 roku mostu Grota-Roweckiego zlikwidowano, zastępując linią 156.

Współczesna linia „28” została uruchomiona 6 sierpnia 2007 roku na trasie z Piasków przez al. Jana Pawła II, Most Gdański, Jagiellońską, Targową i Kijowską na Dworzec Wschodni (Kijowska). W celu dostosowania podaży miejsc do zainteresowania pasażerów linię w 2008 roku wydłużono na Koło, a w 2009 roku, po zakończeniu remontu torów na trasie W-Z na Wiatraczną. W związku z budową stacji metra Dworzec Wileński od dnia 1 października 2011 linia została skierowana przez ul. Starzyńskiego i ul. Odrowąża na Żerań Wschodni z wariantowymi kursami skróconymi do pętli Annopol, zaś 27 kwietnia 2013 roku, w związku z likwidacją linii 16, została skrócona przez ul. Jagiellońską do pętli Ratuszowa-Zoo. Od 7 stycznia 2014 roku linia została skierowana do krańca Żerań FSO w związku ze zwiększoną frekwencją na odcinku Żerań FSORondo Starzyńskiego z powodu remontu mostu Grota-Roweckiego i spowodowanych tym korków na ul. Jagiellońskiej[1].

Początkowo przewidywano, że po zakończeniu budowy centralnego odcinka II linii metra linia „28” zostanie skierowana przez ul. Targową i ul. Kijowską na pętlę Kawęczyńska-Bazylika, jednak po protestach mieszkańców Szmulowizny zadecydowano o skróceniu jej na Dworzec Wschodni (Kijowska), na taką trasę linię skierowano 25 października 2014 roku, zaś 8 kwietnia 2015 roku linię skierowano przez nowy odcinek linii tramwajowej na ul. Powstańców Śląskich na Osiedle Górczewska[2]. 18 maja 2019 roku z powodu budowy metra na Bemowie i związanym z tym wyłączeniem ruchu tramwajów na ul. Górczewskiej została wydłużona na Plac Narutowicza w zamian za zawieszoną linię 11.

30 listopada 2019 roku po ponownym uruchomieniu torowisk na ulicach Prostej, Kasprzaka i Skierniewickiej oraz uruchomieniu linii 11, linia 28 została skrócona do pętli Piaski.

Trasa podstawowa[]

Tablica boczna (201602.2013)

Tablica boczna - zjazd do zajezdni Praga (2016)

Rozkład jazdy (06.2016)

ostatnio zmieniana 30 listopada 2019 roku

Ulice[]

Piaski - Broniewskiego - al. Jana Pawła II - Słomińskiego - most Gdański - Starzyńskiego - Jagiellońska - Ratuszowa - Targowa - Kijowska - Dworzec Wschodni (Kijowska)

Przystanki[]

K1.gif Piaski
S2.gif Piaski
S.gif Romaszewskiego
S.gif Park Olszyna
S.gif Włościańska
S.gif Sady Żoliborskie
S.gif Rondo Radosława
S2.gif Rondo Radosława
S.gif Baseny Inflancka
S.gif Dworzec Gdański
S.gif Park Traugutta
S.gif Most Gdański
S.gif Wybrzeże Helskie
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Plac Hallera
S.gif Ratuszowa-Zoo
S2.gif Ratuszowa
S.gif Dworzec Wileński
S.gif Ząbkowska
S.gif Kijowska
K2.gif Dworzec Wschodni (Kijowska)

Galeria[]

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement