Warszawikia
Advertisement
Trasa linii jest czasowo zmieniona
Powód to budowa metra na Bródnie.
409 Czas jazdy (min):
min – max
56 – 57
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co --30 minut

Autobus Man NG313 na linii 409 na pętli Bródno-Podgrodzie (2014)

409linia autobusowa przyspieszona okresowa (rozkład jazdy), która kursuje spod Bramy Zachodniej Cmentarza Północnego na Bródno-Podgrodzie. Linię obsługują zajezdnie autobusowe Kleszczowa i Stalowa.

Historia[]

Autobus Solaris Urbino 15 na linii 409 na ul. Słowackiego (2008)

Linia "409" została uruchomiona dnia 28 lipca 1984 roku w wyniku przekształcenia linii okresowej 309. Wyruszała ona z Chomiczówki ulicami Conrada, Powstańców Śląskich, Górczewską, al. Prymasa Tysiąclecia, Kasprzaka, Prostą, Świętokrzyską i Emilii Plater na kraniec Dworzec Centralny. W 1986 roku, w ramach akcji porządkowania systemu numeracji linii autobusowych w 1986 roku, jej oznaczenie zmieniono na 507, która kursowała we wszystkie dni tygodnia.

3 lipca 1993 roku linia "409" ponownie wyjechała na ulice miasta, na trasę z Cmentarz Północny-Brama Główna do pętli Emilii Plater, ulicami Wóycickiego, Palisadową, Opłotek, Wólczyńska, Żeromskiego, Słowackiego, Mickiewicza, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi oraz Emilii Plater i kursowała tylko w dni świąteczne. W 1995 roku, w związku z otwarciem pierwszego odcinka metra, jej trasę wydłużono ulicami Marszałkowską i Waryńskiego do Metra Poltechnika. Od 2001 roku w okresie dnia Wszystkich Świętych na linii "409" wprowadza się kursowanie również w dni powszednie, a od 2014 zostaje ona skracana na trasę Cmentarz Północny-Brama Zachodnia - Centrum Handlowe Arkadia. Po otwieraniu kolejnych stacji metra linia była systematycznie skracana. Dnia 28 lipca 2007 linia kursowała tylko do placu Wilsona, od 8 listopada 2008 do Metra Marymont, a od 1 lipca 2009 na Metro Młociny.

Dnia 7 kwietnia 2010 roku linia została wydłużona do pętli Centrum Handlowe Arkadia w zastępstwie linii 170. Następnie linia była kilkukrotnie skracana do Ronda Radosława i przywracana na poprzedni kraniec w celu uwolnienia krańca dla linii zastępczych takich jak Z17. Dnia 4 pażdziernika 2014 roku trasa linii została wydłużona przez Most Gdański do pętli Bródno-Podgrodzie w celu objęcia obsługą Cmentarza Bródnowskiego.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 4 października 2014 roku

Ulice[]

Cmentarz Północny-Brama ZachodniaDziekanowskaEstradyWólczyńskaWóycickiegoŻubrowaDankowickaDzierżoniowskaPułkowaTrasa Mostu PółnocnegoKasprowiczaSokratesaConrada (powrót: WólczyńskaNocznickiegoTrasa Mostu Północnego) – ConradaKochanowskiegoRudnickiegoMaczkaPowązkowskaOkopowaSłomińskiegoMost GdańskiStarzyńskiegoŚwiętego WincentegoKondratowiczaChodeckaBródno-Podgrodzie

Przystanki[]

K1.gif Cmentarz Północny-Brama Zachodnia
Ż.gif Wólka Węglowa
Ż.gif Estrady
S.gif Cmentarz Północny-Brama Południowa
S.gif Cmentarz Północny-Brama Główna
Ż.gif Cmentarz Północny-Brama Główna
Ż.gif Cmentarz Północny-Brama Północna
Ż.gif Prozy
S.gif Metro Młociny
Ż1.gif Popiela
S.gif Bogusławskiego
S.gif Kwitnąca
S.gif Chomiczówka
S.gif Conrada
Ż.gif Galla Anonima
Ż.gif Kochanowskiego
Ż.gif Generała Maczka
S.gif Powązki-Cmentarz Wojskowy
S.gif Powązki-IV Brama
S.gif Powązkowska
S2.gif Rondo Radosława
S.gif Baseny Inflancka
S.gif Dworzec Gdański
S.gif Rondo Starzyńskiego
S.gif Rondo Żaba
S.gif Kołowa
S.gif Cmentarz Bródnowski
ZS1.gif Gilarska
ZŻ.gif Balkonowa
ZS.gif Chodecka
S.gif Szpital Bródnowski
S.gif Łojewska
S1.gif Bródno-Podgrodzie
K2.gif Bródno-Podgrodzie

Oryginalna trasa:


S.gif Cmentarz Bródnowski
S.gif Żuromińska
Ż.gif Świętego Wincentego
S.gif Targówek-Ratusz
S.gif Szpital Bródnowski
S.gif Łojewska

Ciekawostki[]

  • Linia 409 jest jedyną linią przyspieszoną okresową kursującą w weekendy.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement