Warszawikia
Advertisement
410 Czas jazdy (min):
min – max
34 – 45
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 20-- minut

410historyczna linia autobusowa przyspieszona okresowa, która kursowała z Grot pod Zachętę. Jej długość w kierunku Grot wynosiła 14,5 km, zaś w drugą stronę 13,4 km. Linię obsługiwał ajent Mobilis.

Historia[]

Linia powstała 9 maja 1995 roku, w wyniku wydzielenia z linii „522” okresowej linii zapewniającej połączenie ciągu ulicy Sobieskiego z Wolą i Centrum. Wyruszała z krańca przy Redutowej, następnie Górczewską, aleją "Solidarności", Marszałkowską, Spacerową, Sobieskiego i aleją Wilanowską na Wilanów. W 2002 roku skierowaną ją przez Trasę Łazienkowską na Gocław, a od 7 listopada 2005 roku zachodni kraniec linii znajdował się na pętli Dworzec Zachodni. Linię zlikwidowano 1 września 2006 roku, w wyniku połączenia z przyspieszoną „523”.

Linię ponownie uruchomiono 12 lutego 2007 roku na trasie GrotyTargówek, w wyniku połączenia linii „310” i „403”. Manewr ten miał na celu stworzenie całodziennego przyspieszonego połączenia Targówka ze stacją metra Ratusz Arsenał oraz ograniczenia ruchu autobusowego na przeznaczonym do remontu Krakowskim Przedmieściu. 15 marca 2009, w związku z remontem Trasy W-Z, linię skrócono do odcinka GrotyBielańska. Po zakończeniu remontu Trasy W-Z, trasę lekko skorygowano w Śródmieściu, przenosząc przystanek krańcowy z ulicy Bielańskiej pod Zachętę oraz uznano trasę skróconą jako stałą[1].

Autobus Solaris Urbino 12 na linii 410 na ulicy Radiowej (2012)

Autobus linii 410 w alei Solidarności (2008)

W związku z ogłoszonym 22 marca 2013 roku przez Zarząd Transportu Miejskiego projektem racjonalizacji tras, wynikającym z konieczności wprowadzenia oszczędności, zatwierdzonym w maju[2], od 1 czerwca 2013 roku linia została zlikwidowana z powodu jej słabego wykorzystania, a część trasy została włączona w bieg nowej linii „320”.

Ostatnia trasa[]

z 31 maja 2013 roku

Ulice[]

GrotyHubala-DobrzańskiegoBolimowska (powrót: BolimowskaSpychowskaHubala-DobrzańskiegoGroty) – KocjanaKaliskiegoRadiowaPowstańców ŚląskichGórczewskaLesznoOkopowaal. Solidarności – (powrót: al. SolidarnościLeszno) – al. Solidarnościpl. BankowySenatorskaWierzbowapl. PiłsudskiegoKrólewskaZachęta (powrót: KrólewskaMarszałkowskaal. Solidarności)

Przystanki[]

K1R.gif Groty
Ż1R.gif Zagłoby
Ż1R.gif Hubala-Dobrzańskiego
Ż1R.gif Iskry
S1R.gif Podkowińska
R2.gif
Ż.gif Arkadyjska
S.gif Kocjana-Sądy
Ż.gif Kartezjusza
Ż.gif Kocjana
S.gif WAT
S.gif Archimedesa
S.gif Stare Bemowo
S.gif Radiowa-WAT
S.gif Radiowa
S.gif Dywizjonu 303
S.gif Kazubów
S.gif Bemowo-Ratusz
S.gif Konarskiego
S.gif Góralska
S2.gif Jana Olbrachta
S1.gif Ciołka
S2.gif Park Moczydło
S.gif PKP Koło
S.gif Płocka-Szpital
S.gif Młynarska
S.gif Leszno
S2.gif Okopowa
S.gif Wola-Ratusz
S.gif Kino Femina
S.gif Plac Bankowy
S2.gif Plac Teatralny
K2.gif Zachęta

Przypisy[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement