Warszawikia
Advertisement
517 Czas jazdy (min):
min – max
43 – 43
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 10-152020 minut

Autobus Mercedes Conecto G na linii 517 na ul. Dzieci Warszawy

517linia autobusowa przyspieszona (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Ursusa-Niedźwiadka do Centrum. Linię obsługuje zajezdnia autobusowa Kleszczowa.

Historia[]

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 517 w przystanku Rondo Waszyngtona

Autobus MAN NG313 na linii 517 w Alejach Jerozolimskich

Autobus Ikarus 280 na linii 517 podczas postoju na starej pętli Ursus-Niedźwiadek.

Linia "517" powstała 1 lutego 1993 roku, w wyniku przekształcenia linii autobusowej "T", od początku istnienia kursowała na trasie zbliżonej do obecnej z Ursusa-Niedźwiadka przez Aleje Jerozolimskie i Targową na Metro Trocka, z tym, że w Ursusie część jej trasy przebiegała w obu kierunkach inaczej.

Linia ta jest bardzo zatłoczona mimo, że nie jest jedyną linią jeżdżącą z pętli Ursus-Niedźwiadek. Przez większość swojego istnienia linia doznawała tylko zmian przystankowych lub objazdów, obecną trasę na terenie Ursusa wprowadzono dnia 1 maja 2008 roku.

Kolejna zmiana miała miejsce 7 grudnia 2009 roku, kiedy wprowadzono skrócone kursy na odcinku Ursus-NiedźwiadekPlac Trzech Krzyży, które zlikwidowano 15 października 2011 roku, przy okazji korekty trasy przy Dworcu Wileńskim, związanej z budową II linii metra. W maju 2013 roku kursy skrócone na tej trasie przywrócono w godzinach porannego oraz popołudniowego szczytu, ale zlikwidowano je 1 września 2013 roku.

W 2013 roku pojawiła się nieoficjalna informacja, że po oddaniu do użytku stacji Warszawa Niedźwiadek linia ma zostać zlikwidowana – doprowadziło to do protestów mieszkańców oraz urzędników z Ursusa, który przeprowadził nawet specjalną ankietę, a jej wyniki przekazał Zarządowi Transportu Miejskiego[1]. Zapowiedziano, że przed ewentualnymi zmianami zorganizowane zostaną konsultacje społeczne, aczkolwiek po ich ogłoszeniu okazało się, że linia nie została przeznaczona do likwidacji[2].

W 2017 roku, w celu zwiększenia podaży miejsc w ciągu al. Jerozolimskich na czas przebudowy linii kolejowej nr 447, skrócono część kursów linii "517" do odcinka Ursus-NiedźwiadekPlac Trzech Krzyży. W 2018 roku, po zakończeniu przebudowy linii, kursy skrócone pozostawiono, jednakże tylko do przystanku Centrum.

Dnia 28 września 2019 roku, w związku z otwarciem nowych stacji metra na Pradze Północ oraz Targówku, linia została skrócona do przystanku Centrum.

Wewnętrzna dekoracja liniowa 517

Autobus MAN NG313 na linii 517 na ul. Łopuszańskiej

Autobus MAN Lion's City G na linii 517 na ul. Cierlickiej

Autobus MAN Lion's City G na linii 517 na ul. Dzieci Warszawy

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 28 września 2019 roku

Ulice[]

Ursus-NiedźwiadekOrląt LwowskichKenigaWarszawskaJagiełłyLalkiCierlickaKościuszkiSpisakaKompanii AK KordianPużakaSławkaDzieci WarszawyRyżowaKleszczowaŁopuszańskaAleje JerozolimskieSokołowskiegoKopińskaGrójeckaAleje JerozolimskieEmilii PlaterŚwiętokrzyska (powrót: Marszałkowska) – MarszałkowskaCentrum

Przystanki[]

K1.gif Ursus-Niedźwiadek
S2.gif Orląt Lwowskich
S.gif PKP Ursus-Niedźwiadek
S.gif Keniga
S.gif Śmigielska
Ż.gif Lalki
S.gif Malinowa
Ż.gif Spisaka
S.gif Sosnkowskiego
S1.gif Wapowskiego
S.gif Adamieckiego
S.gif Szancera
S.gif Skoroszewska
S.gif Dzieci Warszawy
S.gif Ryżowa
S.gif Zajezdnia Kleszczowa
S.gif Łopuszańska
S.gif Popularna
Ż.gif PKP WKD Aleje Jerozolimskie
S.gif Berestecka
S.gif Dworzec Zachodni
S.gif Hala Kopińska
S.gif Plac Narutowicza
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Dworzec Centralny
S2.gif Metro Świętokrzyska
S1.gif Centrum
K2.gif Centrum

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement