Warszawikia
Advertisement
521 Czas jazdy (min):
min – max
30 – 65
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 303030 minut

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 521 na ul. Płowieckiej (2008)

521linia autobusowa przyspieszona (rozkład jazdy), która kursuje z Falenicy do Szczęśliwic z wybranymi kursami realizowanymi na trasie skróconej do Wiatracznej. Linię obsługują zajezdnia autobusowa Ostrobramska i ajent Mobilis.

Historia[]

Autobus Ikarus 280.58 na linii 521 w al. Armii Ludowej (2008)

Linia powstała w miejsce zlikwidowanej w 1993 roku linii C. Kursowała po trasie podobnej do obecnej z tym, że zamiast Trasą "Ł" autobusy jeździły Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i aleją Waszyngtona. Choć pierwszą zmianę trasy przeszła dopiero w 2008 roku, kiedy to po remoncie mostu Poniatowskiego zdecydowano się utrzymać trasę objazdową przez Trasę Łazienkowską jako stałą, to szybko po protestach mieszkańców linia powróciła na starą trasę Alejami Jerozolimskimi.

W 2011 roku Zarząd Transportu Miejskiego wyszedł z inicjatywą likwidacji linii "521" i zastąpieniem jej liniami Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich w relacjach do Śródmieścia oraz linią 113 na trasie do Wiatracznej. Pomysł spotkał się jednak z bardzo dużym sprzeciwem mieszkańców, który został poparty stanowiskiem Rady Miasta[1]. Z związku z tym ZTM ostatecznie wycofał się z tego pomysłu.

Dnia 22 marca 2013 roku Zarząd Transportu Miejskiego, w ramach polityki oszczędności, ogłosił projekt racjonalizacji tras komunikacji autobusowej – według niego linia "521" miała zostać skrócona do Wiatracznej, gdyż na pozostałym odcinku nakładała się z komunikacją szynową. Po raz kolejny swoje niezadowolenie wyrazili mieszkańcy, argumentując, że autobus jest popularny, a w kursujących tą samą trasą tramwajach w godzinach szczytu jest zbyt tłoczno[2], z pomysłem nie zgodzili się urzędnicy z Wawra[3], likwidacji linii oficjalnie sprzeciwiła się także Rada Dzielnicy Ochota[4].

Opór okazał się tak wielki, że Gazeta Stołeczna zapowiedziała na 10 kwietnia debatę w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej[5], podczas której Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że ułatwi przesiadki z autobusu do tramwaju w rejonie ronda Wiatraczna[6].

Ostatecznie zadecydowano o pozostawieniu linii "521" na niezmienionej trasie, jednak ze zmniejszeniem częstotliwości do 30 minut, znacznie częściej kursują za to kursy skrócone WiatracznaFalenica[7]. Zmiana weszła w życie dnia 1 czerwca 2013 roku.

Trasa podstawowa[]

ostatnio zmieniana 1 czerwca 2013 roku

Ulice[]

SzczęśliwiceDickensaBiałobrzeska (powrót: OpaczewskaSzczęśliwicka) – BiałobrzeskaBitwy Warszawskiej 1920 rokuGrójeckaAleje JerozolimskieMost Poniatowskiegoal. Poniatowskiegoal. WaszyngtonaGrochowskaGrochowskaPłowieckaWidocznaSzpotańskiegoPatriotówFalenica

Przystanki[]

Tablica boczna (kursy skrócone)

Tablica boczna (2015)

Rozkład jazdy (2015)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 521 na pętli Szczęśliwice (2013)

Autobus Solaris Urbino 18 na linii 521 na ul. Grochowskiej (2015)

K1.gif Szczęśliwice
S1.gif Dobosza
S2.gif Urbanistów
S.gif Opaczewska
S.gif Bitwy Warszawskiej 1920
S.gif Och-Teatr
S.gif Plac Narutowicza
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Centrum
S.gif Muzeum Narodowe
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Grenadierów
S.gif Wiatraczna
S.gif Plac Szembeka
S.gif Żółkiewskiego
S.gif Gocławek
S.gif Płowiecka
S.gif Trakt Lubelski
S.gif PKP Wawer
S.gif Solidna
S.gif PKP Anin
Ż.gif Piechurów
S.gif PKP Międzylesie
Ż.gif Odeska
S.gif Montażowa
S.gif Pomologiczna
S.gif PKP Radość
S.gif Wielowiejska
S.gif Szachowa
S.gif PKP Miedzeszyn
Ż.gif Prasowa
S.gif PKP Falenica
K2.gif Falenica

Niektóre kursy[]

K1.gif Wiatraczna
S.gif Plac Szembeka
S.gif Żółkiewskiego
S.gif Gocławek
S.gif Płowiecka
S.gif Trakt Lubelski
S.gif PKP Wawer
S.gif Solidna
S.gif PKP Anin
Ż.gif Piechurów
S.gif PKP Międzylesie
Ż.gif Odeska
S.gif Montażowa
S.gif Pomologiczna
S.gif PKP Radość
S.gif Wielowiejska
S.gif Szachowa
S.gif PKP Miedzeszyn
Ż.gif Prasowa
S.gif PKP Falenica
K2.gif Falenica

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement