Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy alei. Zobacz też: zespół przystankowy Aleja Zjednoczenia.

Aleja Zjednoczenia – długa na około 1 kilometr ulica na Starych Bielanach w dzielnicy Bielany, biegnie od Marymonckiej do Żeromskiego. Na odcinku od Marymonckiej do Kasprowicza biegnie wzdłuż ścieżka rowerowa, ulicą odbywa się ruch autobusowy, pod skrzyżowaniem alei Zjednoczenia z Kasprowicza znajduje się stacja metra Stare Bielany.

Aleja Zjednoczenia powstała w latach 30. XX wieku na terenach dawnego rosyjskiego poligonu. Według planów z 1935 roku aleja miała biec dalej na południe przez współczesny Słodowiec i Piaski do Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Początkowo projekt urbanizacji Pól Bielańskich kreował aleję Zjednoczenia na swoisty symbol unifikacji ziem polskich, nazywając projektowane ulice, które miały wpadać w aleję, od ziem Rzeczypospolitej. Do wybuchu wojny udało się zrealizować tylko odcinek do Żeromskiego. W latach 1941-1945 ulica nosiła nazwę Westendallee (aleja Zachodnia).

Aleja Zjednoczenia rozpoczyna swój bieg skrzyżowaniem z Żeromskiego i Jarzębskiego, po czym biegnie łukiem na północny-wschód przecinając kolejno ulice Schroegera, Kasprowicza, Barcicką, Zuga oraz Cegłowską. Kończy się na skrzyżowaniu z Marymoncką i drogą wewnętrzną Akademii Wychowania Fizycznego

Przy alei Zjednoczenia położone są następujące obiekty:

Na uwagę zasługują także modernistyczne domy pod nr 38, 40, 42, 44, 46, 48 i 52.

Galeria[]

Advertisement