Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej. Zobacz też: B (strona ujednoznaczniająca).

Bhistoryczna linia autobusowa pospieszna, która kursowała na trasie z Redutowej na Wilanów. Obecnie kursuje jako linia muzealna w czasie corocznej Nocy Muzeów.

Historia[]

Linia autobusowa "B" została po raz pierwszy uruchomiona 21 czerwca 1931 roku. Kursowała wówczas na trasie z placu Kazimierza Wielkiego (obecnie róg Żelaznej i Siennej) na Wybrzeże Kościuszkowskie, kursując przez ulice: Miedzianą, Srebrną, Twardą, Żelazną, Chmielną, Foksal, Kopernika, Tamka i Wybrzeże Kościuszkowskie. Później zmieniano jedynie jej krańce - najpierw na skrzyżowaniu z Lipową, potem Jaracza, a ostatecznie aleją 3 Maja. Linia kursowała do 6 września 1939 roku, kiedy to zawieszono ją w związku z nasilającymi się bombardowaniami.

Linię "B" uruchomiono ponownie 18 marca 1940 w celu połączenia Powiśla z przystankiem przesiadkowym na Placu Trzech Krzyży. Jechała ona z Placu Trzech Krzyży przez ulice Książęcą, Ludną, Solec, aleję 3 Maja, Wybrzeże Kościuszkowskie, Tamka i kończyła trasę na skrzyżowaniu ulicy Tamka i Dobrej. Linię zlikwidowano 12 maja tego samego roku po przywróceniu ruchu tramwajowego na Powiśle.

Po raz kolejny linia "B" jeździła w 1945 roku, po uruchomieniu 22 lipca jechała ona z Młynarskiej przez Górczewską, Lazurową i Kaliskiego na Boernerowo. Po trzech dniach od uruchomienia, z powodu fatalnego stanu taboru, linię ze stałej przekształcono okresową, kursującą tylko w dni powszednie po 2 godziny rano i po południu. Następnie linię zawieszano z powodu braku paliwa, co ostatecznie stało się powodem końcowego zawieszenia linii 15 października 1945. Następnie linia "B" kursowała w latach 1953-1954 na trasie z Dworca Wileńskiego przez ul. Modlińską do podmiejskiego wówczas Buchnika, gdzie mieścił się ośrodek wczasów niedzielnych,

Kolejny raz linię uruchomiono 25 maja 1958, jako pospieszną, na trasie PKP WłochyZacisze. Na jej trasie znalazło się 12 przystanków - oprócz krańcowych: Cmentarz Wolski, DT Wola, Okopowa, Żelazna, Kino Femina, Zamenhofa, Plac Bankowy, Park Praski, Dworzec Wileński i Targówek. Miesiąc później linię wycofano z Muranowa i skrócono do krańca Dworzec Wschodni z powodu braku frekwencji. 5 lipca 1958 linię zlikwidowano.

Po raz ostatni linia została uruchomiona 24 stycznia 1964, łącząc Wolę i Czerniaków na trasie Księcia Janusza - Chełmska, przejeżdżając przez Plac Bankowy, Plac Konstytucji i Plac Unii Lubelskiej. W roku 1967 przeniesiono kraniec linii z Księcia Janusza na Redutową. Linia przetrwała jedynie z niewielkimi zmianami do 1974, gdy przedłużono ją do Wilanowa. Linię ostatecznie zlikwidowano 1 października 1993, przekształcając ją w linię 522.

Współcześnie autobusy tej linii kursują jako muzealne podczas Nocy Muzeów.

Ostatnia trasa[]

z 1 września 1992 roku

Ulice[]

RedutowaJana OlbrachtaGórczewskaMłynarskaal. Solidarnościpl. BankowyMarszałkowskapl. KonstytucjiWaryńskiegoNowowiejskaPolnaWaryńskiegoGoworka (powrót: GoworkaPuławska) – pl. Unii LubelskiejMarszałkowskapl. Zbawicielapl. KonstytucjiSpacerowaBelwederskaChełmskaCzerniakowskaPowsińskaWiertniczaWilanów

Trasa linii z Nocy Muzeów: Plac DefiladMarszałkowska (powrót: MarszałkowskaAleje JerozolimskieEmilii PlaterŚwiętokrzyskaMarszałkowskaPlac Defilad) – WaryńskiegoPuławskaal. WilanowskaPrzyczółkowaWilanów

Przystanki[]

K1 Redutowa
S Ciołka
S Lumumby
S DT Wola
S Żelazna
S Kino Femina
S Ratusz
S Centrum
S Plac Konstytucji
S1 Plac Unii Lubelskiej
S2 Kino Moskwa
S Spacerowa
S Dolna
S Chełmska
S2 Gołkowska
S1 Limanowskiego
S Goraszewska
Ż Sadyba
Ż Łowcza
K2 Wilanów

Trasa linii z Nocy Muzeów:
K1R Plac Defilad
S1R Metro Świętokrzyska
S1R Plac Grzybowski
S1R Emilii Plater
S1R Dworzec Centralny
R2
S Centrum
S Hoża
S Plac Konstytucji
R1
S1R Plac Zbawiciela
S1R Litewska
S2R Metro Politechnika
R2
S Plac Unii Lubelskiej
S Rakowiecka
S Dworkowa
S Królikarnia
S Bukowińska
S Metro Wilanowska
S Dominikańska
S Dolina Służewiecka
S Sobieskiego
S1 Wilanów
K2 Wilanów

Linki zewnętrzne[]Advertisement