Warszawikia

This wiki's URL has been migrated to the primary fandom.com domain.Read more here

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Bazar na Kole to jeden z bazarów w dzielnicy Wola, zlokalizowany w kwadracie ulic: Ciołka, Obozowa, Księcia Janusza i Newelska. Organizatorem Warszawskiej Giełdy Staroci Na Kole jest WSS Społem Wola.

Bazar ten czynny jest cały tydzień. Od lat 80. XX wieku w poniedziałki działa tu giełda zoologiczna, przeniesiona spod mostu Poniatowskiego, we wtorki i w piątki targ owocowo-warzywny, w soboty i niedziele bazar staroci (od lat 80.).

Największą popularność temu targowisku przynosi bazar staroci, czyli tzw. jarmark perski, który w latach 70. organizowany był na rynku na Mariensztacie, a później na bazarze Wolumen na Wawrzyszewie[1]. W latach 90. rozrastający się bazar w niedzielę, który wymagał zamykania ul. Ciołka, został przeniesiony na stadion klubu Olimpia Warszawa i tak powstał bazar na Olimpii.

Specyfiką bazaru staroci jest możliwość kupienia różnych starych przedmiotów, zarówno cennych dzieł sztuki jak i rupieci. Spora część towarów pochodzi z terenów Ziem Odzyskanych, ale można tu niestety także trafić na falsyfikaty i podróbki. Zwykle na zewnątrz terenu targowiska odbywa się handel rzeczami używanymi, często sprzedawanymi przez ludzi ubogich[2].

Bazar staroci na Kole rozpoczyna się w sobotę w godzinach wieczornych około 18-19, kiedy część sprzedających przyjeżdża wcześniej aby zająć dobre miejsce na placu i handel jest wtedy znikomy. Główna część handlowa giełdy ma miejsce w niedzielę w godzinach od 7 do 13[3].

Przypisy[]

  1. Spacerownik Warszawski, tom 2. Koło i Młynów, s. 79
  2. Mateusz Ciećwierski, Paweł Pniewski: Antyki Kołem się toczą, wiadomosci24.pl, 2008-07-01
  3. Przewodnik po bazarze staroci na Kole, antykwariat.com.pl

Linki zewnętrzne[]

Advertisement