Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy dzielnicy. Zobacz też: Białołęka (rejon MSI).

Białołęka-Grodzisk: Zabudowa ulicy Zaułek

Herb bialoleka.png
Flaga Białołęki.jpg

Kanał Markowski

Białołęka-Żerań: Port Żerański

Białołęka-Buków: ulica Mławska

Granica Białołęki z Bielanami, widok z Mostu Marii Skłodowskiej-Curie

Białołęka - jedna z 18 dzielnic Warszawy, zajmuje powierzchnię 73,04 km² w północnej części miasta. Według danych z 30 czerwca 2020 roku, dzielnicę zamieszkuje 130 934 osób. Burmistrzem dzielnicy jest Grzegorz Kuca.

Granice z innymi dzielnicami wyznaczają: Trasa Armii Krajowej na południu (z Targówkiem) i rzeka Wisła na zachodzie (z Bielanami); od północy graniczy z gminami Jabłonna i Nieporęt, a od wschodu z Markami.

Około dwie trzecie mieszkańców Białołęki mieszka na osiedlach o charakterze budownictwa wysokiego, są to: Tarchomin Nowy, Tarchomin Kościelny, Nowodwory i Nowe Świdry.

Historia[]

Białołęka to dawna wieś szlachecka istniejąca od 1425 roku. Na początku XVII wieku jej właścicielem był biskup chełmiński Wawrzyniec Gembicki, a w połowie XVII wieku Jan Kazimierz, który darował ją następnie jezuitom. W okresie wojen szwedzkich, w czasie trzydniowej bitwy o Warszawę Białołęka została spalona. W dniach 24-25 lutego 1831 roku została stoczona bitwa między armią polską dowodzoną przez gen. J. Krukowieckiego a wojskami rosyjskim.

W XIX wieku Białołęka wchodziła w skład gminy Bródno. Na obrzeżach Białołęki z czasem zaczęły powstawać nowe osiedla i folwarki takie jak Aleksandrów, Brzeziny, Annopol, Konstantynów, Marywil, Różopole i Ustronie. W 1938 roku Białołęka liczyła około 600 mieszkańców, dzieliła się na Białołękę Dworską i Białołękę Szlachecką. W 1951 roku została przyłączona do Warszawy. W wyniku nowego podziału administracyjnego stolicy, w 1994 roku, Białołęka dała nazwę nowej gminie Warszawa-Białołęka. Pod względem powierzchni gmina sytuowała się na trzecim miejscu pośród 11 gmin warszawskich, zajmując 15% powierzchni całego miasta.

Na terenie dzielnicy znajduje się Zakład Karny oraz takie zakłady pracy jak Elektrociepłownia Żerań, Polfa Tarchomin S.A., oczyszczalnia ścieków "Czajka", drukarnia wydawnictwa Agora, L'Oréal, Coca-Cola Beverages, tereny PKP, liczne firmy z branży budowlanej.

Rejony[]

W skład Białołęki wchodzi bardzo wiele rejonów i osiedli: Aleksandrów, Anecin, Annopol, Augustów, Augustówek, Białołęka, Białołęka Dworska, Brzeziny, Buchnik, Buków, Choszczówka, Dąbrówka Grzybowska, Dąbrówka Szlachecka, Grodzisk, Henryków, Kalenica, Kąty Grodziskie, Kępa Tarchomińska, Kobiałka, Konstantynów, Lewandów, Mańki-Wojdy, Marcelin, Nowodwory, Olesin, Piekiełko, Płudy, Różopol, Ruskowy Bród, Szamocin, Nowe Świdry, Stare Świdry, Tarchomin, Tomaszew, Winnica, Wiśniewo, Żerań oraz Żerań Wschodni.


Linki zewnętrzne[]


Advertisement