Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla na Białołęce. Zobacz też: Zespół przystankowy Białołęka Dworska.

Białołęka Dworska – osiedle oraz obszar Miejskiego Systemu Informacji w dzielnicy Białołęka. Osiedle położone jest w centralnej części dzielnicy. Sąsiaduje także z osiedlami: Łapigrosz, Marcelin, Płudy, Różopole, Szamocin i Tomaszew.

Przed II wojną światową[]

W 1927 roku zaczęto parcelować tereny obecnej Białołęki Dworskiej. W kwietniu 1930 roku inż. Wacław Nowak sporządził plan parcelacji całej Białołęki Dworskiej, dzieląc teren o powierzchni 313 ha na 1252 działki o średniej powierzchni ok. 2 000 m². Osiedle zostało zaprojektowane z uwzględnieniem miejsca pod szkołę, boisko, targowisko, kościół i park, co było, jak na owe czasy, nowatorskim podejściem. Plan zakładał także ronda na skrzyżowaniach głównych ulic, a ich układ miał być podobny do ulic Żoliborza, czy Saskiej Kępy. Dla zwiększenia atrakcyjności osiedla uruchomiona została prywatna linia autobusowa, która kończyła bieg na placu Wareckim (ob. Plac Powstańców Warszawy). Funkcjonowała jednak tylko przez krótki okres czasu.

Zabudowania dworskie, które usytuowane były przy rogu obecnych ulic Wałuszewskiej i Lidzbarskiej uległy zniszczeniu w ferworze II wojny światowej. [1]

W okresie PRL[]

Po wojnie budowę dróg rozpoczęto od zasypywania lejów po bombach i pociskach. Około 1960 roku przebudowana została ulica Bohaterów. Zyskała nową nawierzchnię asfaltową na odcinku od stacji w Płudach do rogu ulic Wałuszewskiej, Bohaterów i Lidzbarskiej. W 1961 roku przy tejże ulicy rozpoczęto budowę szkoły na 1000-lecie Państwa Polskiego, którą ukończono już rok później.

Obecnie[]

Obecnie osiedle, podobnie jak przez całą swoją historię, jest w większości zabudowane domami jednorodzinnymi. Komunikację zapewniają przede wszystkim linie autobusowe 152 i 176 oraz pociągi podmiejskie ze stacji Warszawa Płudy.

Galeria[]

Przypisy

  1. Historia Białołęki i jej dzień dzisiejszy, Red. Andrzej Sołtan, 2002, str. 109-118


Advertisement