Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla i rejonu. Zobacz też: Chomiczówka (przystanek) i Chomiczówka (piosenka).
MSI Chomiczówka

Obszar MSI Chomiczówka

Chomiczówka (od Conrada, nr 18)

Bloki na Chomiczówce (widok z ul. Conrada)

Chomiczowka

Bloki na Chomiczówce (ul. Conrada)

Chomiczówka - osiedle i obszar wg MSI w warszawskiej dzielnicy Bielany. Granice rejonu określają ulice Powstańców Śląskich i Reymonta od wschodu, Wólczyńska od północy, Kalinowej Łąki i fosa Fortu Wawrzyszew od zachodu oraz Księżycowa od południa. W skład rejonu nie wchodzi Cmentarz Wawrzyszewski, jednak Chomiczówka obejmuje osiedle Stary Wawrzyszew.

Historia[]

Nazwa pochodzi od rodziny Chomiczów, która w 1974 roku została stąd przymusowo wywłaszczona. W rok później zaczyna się budowa pierwszych bloków, które dają początek współczesnemu osiedlu Chomiczówka, które dokładnie oddaje klimat architektury mieszkaniowej lat 70. Wysokie, identyczne bloki zatopione w zieleni. 27 grudnia 1976 uruchomiono pętlę autobusową przy ul. Conrada. Dopiero pod koniec lat 90. zaczęto tu stawiać budynki o bardziej nowoczesnej architekturze. Pomimo iż osiedle leży daleko od centrum, łatwo można się do niego dostać. Tramwaje i autobusy (w tym 3 linie nocne) pozwalają na szybkie dotarcie do Śródmieścia.

Chomiczówka zrobiła się popularna dzięki jednemu z wychowujących się tu mieszkańców, Sidneyowi Polakowi (były mieszkaniec punktowców na ulicy Marii Dąbrowskiej) i jego piosence pod tytułem Chomiczówka. Historie, które opowiada są jak najbardziej autentyczne, choć sam teledysk już z osiedlem nie ma nic wspólnego (był kręcony w Łodzi). Jedynie ostatnie ujęcia na rowerze na tle szkoły (za czasów Polaka, szkoła podstawowa nr 106, teraz gimnazjum) są autentyczne.

Linki zewnętrzne[]


Advertisement