Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla i obszaru MSI. Zobacz też: Zespół przystankowy Dąbrówka i Ulica Dąbrówki.

Osiedle Willa Laguna przy ul. Jagielskiej, widok z kładki nad ul. Puławską

Ulica Puławska w rejonie Dąbrówki, widok w kierunku centrum

Dąbrówka – osiedle i obszar MSI położony w południowo-zachodniej części Ursynowa, ograniczony granicą Warszawy, skrajem Lasu Kabackiego oraz ulicami: Jagielską, Puławską, Baletową, Farbiarską, Sarabandy i Puławską.

Wieś Dąbrówka została założona w 1444 roku na prawie chełmińskim, a założycielem był książę mazowiecki Bolesław IV. W XV i XVI wieku wieś stanowiła własność rodu Wierzbów, a w 1526 roku zeszła w skład dóbr królewskich. W 1819 roku dobra te zakupił Stanisław Kostka Potocki, w 1827 roku osada liczyła 19 domostw i 203 mieszkańców, znajdował się tu również folwark. Położona była wówczas przy właśnie wybudowanym trakcie do Piaseczna. W 1898 roku przez wieś przeprowadzono Grójecką Kolej Dojazdową. Wieś wchodziła w skład gminy Wilanów, znajdowała się tutaj także cegielnia, położona w rejonie współczesnej ul. Jagielskiej. Na potrzeby pracowników wybudowano osiedle domków wielorodzinnych (róg współczesnej ul. Katarynki), a w jednym z tych domów w 1917 roku założono szkołę. Inicjatorem jej powstania był właściciel cegielni, Stanisław Rostkowski.

W 1919 roku wieś skupiała się na zachód od współczesnej ul. Puławskiej, w rejonie ul. Pozytywki, liczyła 21 domów i była zapisywana także jako Dombrówka. Znajdowała się tu również stacja kolejki grójeckiej. W 1951 roku została włączona w granice Warszawy, a w 1959 roku przy ul. Sarabandy powstał nowy budynek szkolny. W tym samym roku pojawiła się koncepcja wybudowania linii tramwajowej, której jednak nigdy nie realizowano. Nastąpił rozwój osiedla, zaczęło pojawiać się coraz więcej zabudowy, zaczęły kursować autobusy linii 131. W 1968 roku stacja "Dąbrówka" stała się stacją końcową kolei grójeckiej (choć nigdy nie powstał tu budynek stacyjny z prawdziwego zdarzenia), natomiast w 1971 roku ruch na tym odcinku całkowicie zlikwidowano w związku z przebudową ul. Puławskiej.

Na terenie Dąbrówki znajdują się dzisiaj liczne jeziorka i glinianki: Staw Lipkowski, Staw Krzewiny oraz Stawy Glinki pod Lasem, które są pozostałością działającej tu niegdyś cegielni. W przyszłości ma tu też powstać nowa cerkiew prawosławna.


Advertisement