Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej. Zobacz też: D (linia tramwajowa).

Autobus Solaris Urbino 12 na linii D na krańcu Plac Defilad (2016)

Dhistoryczna linia autobusowa pospieszna, która kursowała na trasie z Placu Hallera na Bokserską. Obecnie jest uruchamiana podczas Nocy Muzeów na trasie z Placu Defilad do przystanku Koneser.

Historia[]

Linia została uruchomiona po raz pierwszy dnia 9 kwietnia 1958 roku, na trasie ze Szwedzkiej przez ulice Szwedzką, Kowieńską, Środkową, Ratuszową, Targową, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski, Kapucyńską, Miodową, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marchlewskiego, Chałubińskiego i al. Niepodległości na Odyńca. Osiemnaście dni później przedłużono trasę na osiedlu Nowa Praga – od ul. Ratuszowej przez Jagiellońską na Plac Hallera.

W 1959 zmieniono trasę na Mokotowie – autobusy pojechały od Odyńca do Wołoskiej. 28 lutego 1965, na wniosek mieszkańców Okęcia, linię skierowano od ul. Odyńca przez Racławicką i Żwirki i Wigury do 17 Stycznia. W 1967 linię skierowano za to na Służewiec Przemysłowy, od ul. Chałubińskiego przez Wołoską, Rzymowskiego, Obrzeżną i Bokserską na Bokserską. 1 maja 1993 roku linia została zlikwidowana i przekształcona w linię zwykłą „192”.

Obecnie jest uruchamiana podczas Nocy Muzeów na trasie z Placu Defilad do przystanku Koneser.

Ostatnia trasa[]

z dnia 1 września 1992

Plac HalleraDąbrowszczakówInżynierskaWileńskaTargowa (powrót: TargowaRatuszowaInżynierskaaleja SolidarnościJagiellońskaSokolamost SyrenyWybrzeże KościuszkowskieGrodzkaaleja SolidarnościKapucyńskaMiodowa (powrót: MiodowaSenatorskaNowy Przejazdaleja SolidarnościNowy ZjazdDobraTamkamost Syreny) – Krakowskie PrzedmieścieNowy ŚwiatŚwiętokrzyskaaleja Jana Pawła IIChałubińskiegoaleja NiepodległościBatoregoBoboliWołoskaRzymowskiegoGotardaBokserskaBokserska

Trasa linii z Nocy Muzeów: Plac DefiladMarszałkowskaAleje JerozolimskieEmilii PlaterTwardapl. GrzybowskiKrólewskaMarszałkowska (powrót: MarszałkowskaPlac Defilad) – pl. BankowyAleja SolidarnościMost Śląsko-DąbrowskiAleja SolidarnościTargowaZąbkowskaRadzymińskaFolwarcznaKawęczyńskaZąbkowskaKoneser (powrót: KoneserZąbkowskaTargowa)

Przystanki[]

K1.gif Plac Hallera
S.gif Dąbrowszczaków
S.gif Inżynierska
S.gif Dworzec Wileński
S.gif Park Praski
S.gif Plac Zamkowy
S.gif Nowy Świat
S.gif Świętokrzyska
S.gif Rondo ONZ
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Nowowiejska
S.gif GUS
S.gif Batorego
S.gif Szpital MSWiA
S.gif Wołoska
Ż.gif Unitra-Cemi
S.gif Cybernetyki
S.gif Jadźwingów
K2.gif Bokserska

Trasa z Nocy Muzeów:
K1.gif Plac Defilad
R1.gif
S2R.gif Centrum
S2R.gif Dworzec Centralny
S2R.gif Emilii Plater
S2R.gif Plac Grzybowski
S1R.gif Metro Świętokrzyska
S1R.gif Królewska
R2.gif
S.gif Plac Bankowy
S.gif Stare Miasto
S.gif Park Praski
S.gif Dworzec Wileński
R1.gif
S1R.gif Ząbkowska
R2.gif
K2.gif Koneser

Linki zewnętrzne[]


Advertisement