Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Zabytek
nr w rej.
167
Dworek Grochowski

Dworek Grochowski

Dworek Grochowski – zlokalizowany przy ul. Grochowskiej 64, pałacyk wybudowany pod koniec XVIII wieku z inicjatywy ks. prymasa Michała Poniatowskiego. Były to dobra Grochów I (Grochów Mały, Grochów Dwór). W roku 1833 (po powstaniu listopadowym!) nabył go Karol Osterloff, szwedzki przedsiębiorca rozpoczynając polską gałąź rodu.

W czasie rozszerzania granic (między Grochowem I i Gocławkiem) Warszawy w 1916 r. Dworek znalazł się w Warszawie.

To właśnie tu ("w kwaterze głównej" gen. Chłopickiego) rozgrywa się akcja "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego też ulica, przy której stoi dworek nazywa się Kwatery Głównej. W rzeczywistości miejsce to znajdowało się zbyt blisko pola bitwy. Dzięki tej legendzie dworek nie został rozebrany w okresie międzywojennym, a odrestaurowany na fali uroczystości setnej rocznicy bitwy grochowskiej. Imię Wyspiańskiego nadano, nawiązując do tej nieprawdziwej historii, liceum przy ul. Międzyborskiej. W 1915 r. mieszkała tu i tworzyła Pola Gojawiczyńska, a rok później budynek nabył Andrzej Wierzbicki. Obecnie działa tu Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia nr 3 im. Juliusza Zarębskiego.

Na skutek błędnego nazwania obszaru Miejskiego Systemu Informacji Gocławek, co wynikło z nazwania tak niedalekiej pętli tramwajowej w 1925 r. Dworek znalazł się nagle nie tylko na Pradze, ale i na Gocławku. Wymaga to naprawy.

Advertisement