Warszawikia
Advertisement
Zabytek.png
nr w rej.
590

Figura św. Jana Nepomucena na placu Trzech Krzyży

Figura św. Jana Nepomucena oraz dwa złote krzyże

Figura św. Jana Nepomucena na placu Trzech Krzyży – figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena, umieszczona w Śródmieściu, pośrodku placu Trzech Krzyży. Trzymany w ręku przez Nepomucena krzyż jest zarazem trzecim "tytułowym" krzyżem z nazwy placu.

Pomnik został ustawiony w 1756 roku (choć niektóre źródła podają 1752 roku) z inicjatywy marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego w akcie podziękowania za udaną akcję brukowania i kanalizowania ulic, prowadzoną przez założoną przez Bielińskiego Komisję Brukową. Autorem figury jest Jan Jerzy Plersch. Figurę ustawiono w miejscu zniszczonego w 1752 roku trzeciego pozłacanego krzyża cokole, w sąsiedztwie dwóch pozostałych. Jan Nepomucen, będąc także patronem dróg, upamiętnił w tym miejscu udaną akcję poprawy jakości polskich dróg.

W latach 1897-1900 wymieniono zwietrzały cokół pomnika, a w 1996 roku figurę w całości wyremontowano. Z figurą sąsiadują ponadto dwa złote krzyże na cokołach, ustawione w 1731 roku w związku z wytyczeniem Drogi Kalwaryjskiej – wraz z trzecim, nieistniejącym krzyżem, wskazywały one jej początek. Śladem Drogi wytyczono potem Aleje Ujazdowskie.

Linki zewnętrzne

Advertisement