Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla. Zobacz też: Zespół przystankowy Fort Radiowo oraz Fort IIA Radiowo.

Budynek przy Radiowej 27

Fort Radiowo – osiedle mieszkaniowe oraz obszar Miejskiego Systemu Informacji położony w północno-zachodniej części Bemowa, w rejonie ulicy Radiowej, w otoczeniu parku leśnego Bemowo.

Historia[]

Budowa bloków rozpoczęła się w 1932 roku, a powstały one dla robotników i dyrektorów stacjonującej tutaj Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Dla pracowników były dostępne cztery baraki, w których znajdowały się sklep, świetlica i stajnia. Północny blok (ob. nr 26) przeznaczony był dla dyrektorów i inżynierów, natomiast drugi, południowy blok (ob. nr 27) był przeznaczony dla robotników, o uboższym standarcie. Bloki były jednopiętrowe, ostatnia kondygnacja pierwotnie przeznaczona na strych została w 1998 roku zaadaptowana na mieszkania.

Transatlantycka Radiostacja Nadawcza została wysadzona przez Niemców 16 stycznia 1945 roku, na dzień przed wyzwoleniem lewobrzeżnej części miasta przez Wojsko Polskie. Osiedle, z racji bycia poza granicami Warszawy, pozostało zamieszkane. Na południe od bloku nr 27 znajduje się strefa zamknięta wokół fortu Radiowo. Na osiedle można dojechać liniami, które zatrzymują się w zespole Fort Radiowo.


Advertisement