Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Gmach Centrali PKO (Pocztowej Kasy Oszczędności) – nieistniejący dziś budynek położony na rogu ul. Marszałkowskiej (nr 134) oraz ul. Świętokrzyskiej (nr 37).

Budynek wybudowany został w latach 1938-1939 w miejscu wcześniejszej, dwupiętrowej kamienicy Stiagatowa projektu Józefa Orłowskiego, zburzonej w 1936 roku pod budowę tego gmachu. Projekt nowoczesnego budynku przygotowali Bolesław Szmidt oraz Józef Vogtman. Powstał siedmiopiętrowy gmach z podcieniami, który docelowo miał zostać połączony z istniejącym do dzisiaj gmachem głównym PKO (dziś siedziba poczty głównej) – pod tę inwestycję wyburzono już nawet kamienicę nr 35. Prace przerwał wybuch II wojny światowej.

Budynek został zniszczony w 1944 roku, jednak jego ruiny przetrwały do lat 60. XX wieku i zostały uwiecznione na kilkunastu fotografiach. Wówczas rozebrano nadziemną część budynku, dziś znajduje się tu placyk przed restauracją McDonald's, numer 134 przydzielono Sezamowi. Podziemna część pozostała jednak do dzisiaj, przez wiele lat mieściły się tam toalety publiczne, a do 2012 roku klub Underground. Jego działalność została zakończona 22 lipca 2012 roku, a obiekt został przejęty przez budowniczych metra i rozebrany w latach 2012-2013 zarówno przez nich, jak i przez inwestora sąsiedniego nowego biurowca "Sezam" – w miejscu podziemi znajduje się jedno z wejść na stację metra Świętokrzyska.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement