Warszawikia
Advertisement

Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz (ur. 4 listopada 1952 w Warszawie) – profesor nauk prawnych, ekonomistka, polityk, posłanka na Sejm, prezydent Warszawy w latach 2006-2018.

Życiorys[]

Urodziła się w Warszawie jako córka adwokata i powstańca warszawskiego Wojciecha Gronkiewicza i jego żony Marii, mieszkała początkowo przy ul. Wspólnej, następnie na pl. Konstytucji i na ul. Gierymskiego. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Dobiszewskiego przy ul. Dolnej. W 1982 roku przystąpiła do Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

Hanna Gronkiewicz-Waltz ukończyła z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, na którym w 1981 roku obroniła doktorat pracą zatytułowaną Rola ministra przemysłowego w zarządzaniu gospodarką państwową. W latach 19901992 była adiunktem na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej, w 1993 roku obroniła pracę habilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim o temacie Bank Centralny – od gospodarki planowej do rynkowej, a w 1994 roku została mianowana profesorem nadzwyczajnym UW. Podjęła pracę w Zakładzie Administracyjnego Prawa Gospodarczego i Bankowego Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych Uniwersytetu Warszawskiego, którym kieruje do dzisiaj.

W 1991 roku została członkinią Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Bankowego, a w 1992 roku została prezesem Narodowego Banku Polskiego – pełniła tę funkcję do 2000 roku, ustąpiła z niej w trakcie trwania swojej drugiej sześcioletniej kadencji. W międzyczasie w latach 1998-2000 przewodniczącą Rady Polityki Pieniężnej, a w 1995 roku bez skutku startowała w wyborach prezydenckich. W latach 2001-2004 pełniła funkcję wiceprezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, w 2005 roku zapisała się do Platformy Obywatelskiej. W listopadzie 2013 roku w Pałacu Prezydenckim odebrała z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację profesorską.

Obecnie mieszka w Wawrze.

Prezydent miasta[]

Hanna Gronkiewicz-Waltz w towarzystwie Lecha Kaczyńskiego podczas wmurowania kamienia węgielnego Muzeum Historii Żydów Polskich

Hanna Gronkiewicz-Waltz

W 2006 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz zgłosiła swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta Warszawy jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Przeszła do II tury wyborów, w której 26 listopada uzyskała 53,18% głosów (374 104 głosy), pokonując kontrkandydata Kazimierza Marcinkiewicza – zaprzysiężona na urząd prezydenta miasta została 2 grudnia 2006 roku.

W 2010 roku ubiegała się o reelekcję, wygrywając wybory już 21 listopada w I turze, otrzymując 53,67% poparcia (345 737 głosów). Jej zaprzysiężenie miało miejsce 1 grudnia 2010 roku, kadencja zaś upłynęła jesienią 2014 roku. W maju 2014 roku zadecydowała, że będzie po raz trzeci ubiegać się o stanowisko prezydenta miasta.

W 2014 roku ubiegała się o ponowną reelekcję, w pierwszej turze wyborów samorządowych, która miała miejsce 16 listopada, uzyskała nieco mniej niż 50% głosów i według wstępnych sondaży w drugiej turze powinna spotkać się z Jackiem Sasinem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Zaprzysiężona została 4 grudnia 2014 roku.

W wyborach samorządowych w 2018 nie ubiegała się o reelekcję.

Dokonania[]

Hanna Gronkiewicz-Waltz jest często chwalona za przyspieszenie wielu inwestycji w stolicy oraz większą ich liczbę – za jej kadencji zakończona została budowa Trasy Siekierkowskiej i Mostu Północnego, wiaduktów w Alejach Jerozolimskich, rozpoczęto budowę centralnego odcinka II linii metra oraz przygotowania do jego przedłużenia. Zwiększono liczbę parkingów Parkuj i Jedź oraz linii Szybkiej Kolei Miejskiej oraz podjęto wiele inwestycji mając na celu usprawnić transport publiczny. Za jej kadencji Warszawa została jednym z miast-gospodarzy Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbyły się w 2012 roku, wyznaczony został także pełnomocnik ds. rowerów, Łukasz Puchalski, który przyspieszył wytyczanie dróg i pasów dla rowerów.

Krytykowano ją za brak synchronizacji oraz kontroli nad inwestycjami, czego efektem była mianowanie Wiesława Witka na stanowisko koordynatora ds. remontów, a także liczne opóźnienia w realizacji inwestycji – z wielomiesięcznym opóźnieniem ukończono Most Północny. Poślizgi pojawiły się także w realizacji centralnego odcinka II linii metra oraz bulwarów wiślanych. Często zauważanym minusem rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz jest też przekazanie prawie 500 mln złotych na stadion Legii Warszawa oraz zamieszanie związane z propozycjami alternatywnej lokalizacji Stadionu Narodowego, podczas gdy plany jego budowy w miejscu Stadionu Dziesięciolecia były w zaawansowanym stadium. Mocno krytycznie przyjęto też budowę wieżowca w Parku Świętokrzyskim. Negatywnie postrzegane działania doczekały się nawet "Muzeum Niedoróbek Hanny Gronkiewicz-Waltz", które można było oglądać podczas Nocy Muzeów 2013[1].

Częstokroć Hanna Gronkiewicz-Waltz jest również oskarżana o niechęć do współpracy z urzędami dzielnic, w których rządzą inne partie niż Platforma Obywatelska – w 2007 roku doszło do spięcia na Pradze Północ, kiedy to prezydent poparła Alicję Dąbrowską w wyborach na burmistrza dzielnicy, kiedy ta przerwała sesję, na której Prawo i Sprawiedliwość wraz z Praską Wspólnotą Samorządową wybrała własnego burmistrza. Inna sytuacja miała miejsce w 2011 roku, kiedy to radni Naszego Ursynowa chcieli odwołać prezydent ze stanowiska[2], gdyż doszło do konfliktu na linii Hanna Gronkiewicz-Waltz – Piotr Guział.

Hanna Gronkiewicz-Waltz otrzymała także nagrodę miesięcznika Monitor Unii Europejskiej „Europejczyk Roku 2009” w kategorii gospodarz gminy, miasta oraz regionu[3]. Otrzymała też odznaczenia: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2010), order Oficera Legii Honorowej (2010), Order Gwiazdy Polarnej (2011) oraz została Komandorem Orderu Korony (2011).

Zarzuty[]

Poważnym zarzutem wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas trwania jej pierwszej kadencji były doniesienia o spóźnieniu się ze złożeniem w ustawowym terminie 30 dni od zaprzysiężenia oświadczenia majątkowego swojego męża, na co zwrócili uwagę radni Prawa i Sprawiedliwości. Choć premier Jarosław Kaczyński stwierdzał, że mandat prezydent wygasł w dniu, w którym upłynął termin dostarczenia oświadczenia męża, to sprzeciwili się temu politycy Platformy Obywatelskiej, prezydent nie zgodziła się także na tłumaczenie się ze spóźnienia przez Radą Miasta[4], choć zapowiedziała, że w razie potrzeby jest gotowa po raz drugi walczyć o prezydenturę[5]. Konflikt zaostrzył marszałek województwa mazowieckiego Jacek Sasin, twierdząc, że powoła w miejsce prezydent komisarza.

Dnia 22 lutego Rada Warszawy podjęła uchwałę stwierdzającą, iż mandat Hanny Gronkiewicz-Waltz nie wygasł i pozostaje ona prezydentem stolicy, wobec czego 6 marca 2007 roku wojewoda mazowiecki Jacek Sasin wydał zarządzenie zastępcze, w którym stwierdza, iż mandat Hanny Gronkiewicz-Waltz wygasł i nie jest już ona prezydentem miasta[6]. Ostatecznie jednak o niewygaszeniu mandatu zadecydował Trybunał Konstytucyjny, podając, że przepisy dotyczące wygaszania mandatów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast za spóźnienie w składaniu oświadczeń majątkowych są niezgodne z konstytucją i nieproporcjonalne do popełnionego czynu.

Referendum[]

13 października 2013 roku odbyło się referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta miasta. Zostało ono unieważnione w związku z niską frekwencją wśród głosujących.


Poparcie społeczne[]

Pomimo wielu krytycznych słów wobec działań pani prezydent, szczególnie podczas kampanii wyborczej do Parlamentu w 2007 roku, Hanna Gronkiewicz-Waltz przez obie swoje kadencje cieszyła się dużą popularnością wśród warszawiaków. Badania z 2007 roku pokazywały, że 62% spośród nich uważało, że pierwszy rok jej prezydentury należy ocenić dobrze lub bardzo dobrze (23% było przeciwnego zdania), ponadto ponad 50% respondentów zauważyło poprawę w inwestycjach miejskich, a 40% w sferze bezpieczeństwa publicznego. Według 51% odpowiadających była też lepszym prezydentem niż poprzedni, Lech Kaczyński[7].

Ponowne badanie w 2010 roku wykazało, że 61% warszawiaków dobrze ocenia wypełnianie prezydenckiego mandatu przez Hannę Gronkiewicz-Waltz[8]. W 2012 roku dobrze prezydent miasta oceniło 55% respondentów[9], jednakże już w 2013 roku, w toku zbierania podpisów na referendum o jej odwołanie, w sondażu Gazety Wyborczej za odwołaniem prezydent opowiedziało się 64% respondentów[10], zaś w badaniach Barometru Warszawskiego poparcie dla niej wskazało jedynie 38% pytanych (o kilkanaście punktów procentowych mniej niż w ubiegłym roku)[11]. Mimo spadku popularności w przeprowadzonych we wrześniu 2013 roku badaniach sondażowych to właśnie Hanna Gronkiewicz-Waltz cieszyła się największym poparciem, rzędu 26%[12], choć w listopadzie przegonił ją Ryszard Kalisz w stosunku 30% do 28%[13].

Przypisy[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement