Warszawikia
Advertisement

Jakub Fontana (ur. 1710 w Szczuczynie, zm. 12 kwietnia 1773 w Warszawie) - architekt pochodzenia włoskiego działający w Polsce, architekt Króla i Rzeczpospolitej. Syn Józefa Fontany, w 1764 roku otrzymał tytuł szlachecki.

Jakub Fontana studiował we Włoszech oraz w Paryżu (około 1730 roku), w 1757 został kapitanem architektem Jego Królewskiej Mości, w 1764 roku nobilitowany, w 1765 roku awansowany do stopnia podpułkownika, a w 1766 roku pułkownika. W międzyczasie pracował w Komisji Brukowej, gdzie zaprzyjaźnił się z marszałkiem Franciszkiem Bielińskim. Posiadł znaczą fortunę, w 1770 roku dorobił się własnej kamienicy przy Zakroczymskiej 2, w międzyczasie przejął także na własność pałac Murano.

Pracował głównie w Warszawie i okolicach (m.in. w Otwocku Wielkim, Górze Kalwarii czy Kobyłce), jego projekty prezentują głównie styl barokowy z nawiązaniem do baroku saskiego, francuskiego rokoka i wczesnego klasycyzmu.

Dzieła w Warszawie[]

Kamienica Jakuba Fontany

Fasada kościoła św. Krzyża

Ciekawostki[]

  • Rodzina Fontanów, w tym Jakub Fontana byli spokrewnieni z Dominikiem Merlini, który po śmierci Fontany objął stanowisko naczelnego architekta Rzeczypospolitej.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement