Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
P1140201

Kamienica Juliusza Nagórskiego

P1140205 kopia

Kamienica Juliusza Nagórskiego – przedni dziedziniec

Kamienica Juliusza Nagórskiego to kamienica położona na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Praga Północ, na ulicy Targowej 15.

Kamienica została wybudowana przed II wojną światową. W tamtym czasie była najnowocześniejszym na Pradze dwupodwórzowym budynkiem z windami, który z góry przypomina podkowę. Od ulicy ul. Targowej kamienica nie ma podwórka studni, tylko otwarty dziedziniec. Zaprojektował ją Juliusz Nagórski, architekt z zawodu, z zamiłowania malarz. Nagórski był jej właścicielem, zamieszkał w kamienicy na ostatnim piętrze, skąd musiał mieć dobry widok na Port Praski, Wisłę i panoramę lewobrzeżnej Warszawy. Natomiast na parterze istniała kawiarnia „Nowoczesna”.

Podczas II wojny światowej kamienica była zajęta przez okupanta i pełniła funkcję hotelu dla wyższych rangą żołnierzy niemieckich. Przez pewien okres wewnętrzny dziedziniec służył jako miejsce, gdzie przetrzymywano ludzi po łapankach, by wywieźć ich następnie do obozów pracy. Na dachu Niemcy urządzili stanowiska artylerii przeciwlotniczej. Stacjonowała tu zawsze policja niemiecka, były bunkry. Niemcy byli dobrze uzbrojeni i osłonięci. Mieli wzmocnione oddziały i dużą siłę ognia, tak że mogli mieć pod ogniem całą ulicę Targową oraz Kijowską.

Podczas powstania warszawskiego pocisk artyleryjski uszkodził dach. Po Niemcach w kamienicy aż do roku 1946 zamieszkali Rosjanie. Wdowa po Juliuszu Nagórskim, który zginął w masowej egzekucji po łapance przy Hali Mirowskiej w 1944 roku opuściła mieszkanie na ostatniej kondygnacji i zamieszkała w mniejszym lokalu, pod nr 26.

Po wojnie wymieniono konstrukcję dachu likwidując jednocześnie duży taras. Skuto również ozdobną elewację. Na parterze przez wiele lat działała księgarnia, dziś możemy zakupić ubrania na wagę. Ma tu też swoją siedzibę m.in. Polski Związek Niewidomych Zarząd Koła Praga Północ.

Advertisement