Warszawikia
Advertisement

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej (w skrócie KMKM) – warszawskie stowarzyszenie skupiające entuzjastów transportu publicznego. Istnieje od 11 kwietnia 1980 roku, w formie zorganizowanej od stycznia 1981, początkowo pod patronatem Muzeum Techniki, a od 1996ZTM. Jesienią 1997 roku klub został wpisany do rejestru stowarzyszeń.

Cele działalności klubu[]

(Za § 6 statutu klubu)

 1. promocja publicznej komunikacji miejskiej,
 2. pielęgnowanie i upowszechnianie tradycji publicznej komunikacji miejskiej w Polsce, a w szczególności komunikacji stołecznej,
 3. kolekcjonowanie pamiątek i zabytków związanych z publiczną komunikacją miejską,
 4. dokumentowanie faktów związanych z publiczną komunikacją miejską,
 5. działania na rzecz utworzenia Muzeum Komunikacji Miejskiej,
 6. współdziałanie z instytucjami, towarzystwami oraz klubami zajmującymi się publiczną komunikacją miejską w kraju i zagranicą,
 7. współpraca z lokalnymi władzami administracyjnymi i przedsiębiorstwami komunikacyjnymi oraz ze środkami masowego przekazu.

Tabor zabytkowy[]

Zabytkowy Jelcz MEX 272 należący do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej

Wystawa zabytkowych autobusów z okazji 35-lecia istnienia Klubu

Klub posiada, utrzymuje i remontuje liczne egzemplarze zabytkowego i historycznego taboru miejskiego (autobusy i trolejbusy). Można je oglądać podczas cyklicznych imprez, takich jak Noc Muzeów, Dni Transportu Publicznego, Zlot Ogórków (obecnie jako Zlot Zabytkowych Autobusów) a także okolicznościowych parad taboru (np. z okazji okrągłej rocznicy elektryfikacji warszawskich tramwajów). Zabytkowe tramwaje, należące do Tramwajów Warszawskich obsługują linie okolicznościowe (np. linię T), na których obsługę konduktorską zapewnia KMKM.

Klub posiada też pojazdy niezwiązane z warszawską komunikacją miejską, ale o dużej wartości historycznej. Należą do nich autobusy Ikarus-Zemun IK-160P oraz San H100A i H100B.

Najstarszym autobusem posiadanym przez klub Chausson AH 48 pozyskany z Belgii, odpowiadający warszawskim autobusom z dostaw 19471949. Autobus w latach 20112013 przeszedł remont generalny i obecnie jest na chodzie.

Spis taboru[]

Autobusy:

Kontakt[]

 • Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie
 • ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa
 • www: http://www.kmkm.waw.pl/
 • Spotkania klubu odbywają się w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 17.30.
Advertisement