Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy obszaru MSI. Zobacz też: Ulica Ksawerów oraz Zespół przystankowy Ksawerów.

Położenie Ksawerowa tle Mokotowa wg MSI

Pałacyk Ksawerego Pusłowskiego przy ul. Ksawerów 13

Ksawerów – obszar MSI położony na Górnym Mokotowie, w południowej jego części. Od wschodu graniczy z rejonem Stegny (Dolny Mokotów), od południa ze Służewem, od zachodu ze Służewcem, a od północy z Wierzbnem. Granice obszaru MSI przebiegają ulicami Wołoską, Woronicza, przez Park Arkadia, koroną Skarpy wiślanej do alei Wilanowskiej na wysokości ul. Dominikańskiej i aleją Wilanowską do ulicy Wołoskiej.

Wschodnia część Ksawerowa – okolice ulicy Puławskiej i alei Niepodległości – pełni głównie funkcje mieszkalne. Znajduje się tu skupisko bloków z tzw. wielkiej płyty, sięgających swoją długością nawet do 300 metrów, a także kilkanaście nowych budynków mieszkalnych. Na wschodnim skraju Ksawerowa znajdują się osiedla domków jednorodzinnych kontrastujące z nowo wybudowanymi potężnymi apartamentowcami przy ulicy Bukowińskiej. Wśród obiektów użyteczności publicznej położonych w tej części Ksawerowa najważniejsze to Komenda Główna Policji i Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz kościół NMP Matki Kościoła.

Zachodnia część osiedla to część tzw. zagłębia białych kołnierzyków pełnego biurowców i siedzib znanych firm. W tej części leży m.in. budynek Telewizji Polskiej, biurowce Zepter Business Center, Topaz czy Curtis Plaza. Najwięcej biurowców znajduje się przy ulicy Domaniewskiej. W granicach Ksawerowa leży także popularne centrum handlowe Galeria Mokotów.

Przez Ksawerów przebiega I linia metra. W granicach obszaru położone są stacje Wilanowska i Wierzbno. Najważniejszymi ulicami Ksawerowa kursują tramwaje – torowiska znajdują się na Wołoskiej, Woronicza i Puławskiej – leżą tu też dwie pętle: Woronicza i Metro Wilanowska. Autobusy przejeżdżają przez Ksawerów ulicami Woronicza, Domaniewską, aleją Wilanowską, Wołoską, Modzelewskiego, aleją Niepodległości i Puławską.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]


Advertisement