Warszawikia
Advertisement

Hala KDT na placu Defilad

Hala KDT na placu Defilad

Ogrodzona hala KDT

Hala podczas rozbiórki, 14 maja 2010

Kupieckie Domy Towarowe (KDT) – spółka zarządzająca nieistniejąca już halą targową położoną przy ulicy Świętokrzyskiej 39, na obrzeżach placu Defilad, oraz budowaną halą targową przy ul. Jagiellońskiej 82.

Początki działalności[]

Spółka Kupieckie Domy Towarowe powstała w 1999 roku na mocy porozumienia władz Warszawy z kupcami handlującymi na istniejącym wówczas na placu Defilad bazarze. Umowa zakładała uregulowanie handlu i przeniesienie targowiska do tymczasowej hali. Blaszany obiekt powstawał od kwietnia do października 2001 według projektu pracowni FS&P Arcus, ma 180 m długości, do 90 m szerokości i do 18 m wysokości. Powierzchnię handlową podzielono na ponad 600 stoisk, w hali utworzono radiowęzeł radiowo-informacyjny oraz system telewizji dozorowanej.

Miasto, planujące zabudowę placu Defilad, dążyło do rozebrania tymczasowej hali i przeniesienia kupców w inne miejsce. Pod terenem hali ma przebiegać łącznik między I a II linią metra, a w jej miejscu ma powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Podpisana na dziesięć lat umowa dzierżawy wygasła z końcem grudnia 2008. Przejęcie nieruchomości zaplanowane na 1 stycznia 2009 nie udało się ze względu na opór pracujących w hali kupców. Według spółki KDT zawarta umowa wciąż miała moc – istniał tam zapis, że hala jest obiektem przejściowym, który ma działać do czasu budowy domu handlowego.

Dom handlowy dla KDT uwzględniano w projektach zagospodarowania placu Defilad, miał on powstać między ulicą Marszałkowską a Pałacem Kultury i Nauki, na południe od planowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Władze miasta zaproponowały pracownikom KDT przeniesienie handlu do Hali Gwardii, zarząd spółki odrzucił jednak tę propozycję. Pomimo minięcia terminu przejęcia nieruchomości, handel w hali nadal trwał. Miasto monitowało u kupców o zakończeniu terminu dzierżawy, a na 2 lutego zaplanowało komisyjne przejęcie hali. Okazało się to niemożliwe, ponieważ w budynku nadal prowadzona była działalność gospodarcza. Na 21 lipca 2009 roku zaplanowano ponowne, ostateczne przejęcie hali.

Koniec działalności[]

Zobacz więcej w artykule: Egzekucja Kupieckich Domów Towarowych.

21 lipca 2009 od godziny 8:00 kupcy okupowali halę, uniemożliwiając wejście do niej komornikowi. Wynajęci przez komornika ochroniarze wraz ze strażą miejską dokonali szturmu na KDT używając gazu łzawiącego. Zabarykadowani wewnątrz kupcy bronili wejścia do hali i odpierali kolejne próby jej zdobycia, dopiero około godziny 12:50 komornik w asyście ochrony i policji zajął halę. Pracownicy hali przenieśli protest poza budynek i zablokowali na pewien czas ulicę Marszałkowską. Około godziny 15:00 handlarzy całkowicie usunięto z budynku.

Nieliczni kupcy zdecydowali się skorzystać z ofert m.in. Kupca Warszawskiego i przenieść na inne targowiska, większość jednak tego nie zrobiła. Wobec tego zarząd powołał nową spółkę, Centrum Dobrych Cen, która wynajęła dla kupców 250 pomieszczeń handlowych w biurowcu Millennium Plaza.[1] Centrum otwarte zostało 27 lutego 2010 roku.[2]

16 września 2009 roku miasto rozpisało przetarg na rozbiórkę hali, jednak do końca przetargu 8 października nie zgłosiła się do niego żadna firma. Przetarg powtórzono[3], jednak w kolejnym także nie było chętnych[4]. Dopiero przy trzeciej próbie znaleźli się chętni, a wybrana firma Kruszer zaoferowała rozbiórkę hali płacąc za nią 103 tysiące złotych, a nie jak początkowo oceniano, 10 milionów złotych. Obniżka ceny związana była ze zmianą sposobu rozbiórki – hala miała zostać zburzona za pomocą ciężkiego sprzętu[5], choć w ostateczności firma rozebrała halę na części. 22 grudnia 2009 roku rozpoczęła się rozbiórka hali,[6] której szkielet zniknął do połowy czerwca 2010 roku[7].

W miejscu hali powstanie najpierw punkt informacyjny o budowie centralnego odcinka II linii metra, a następnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Hala na Jagiellońskiej[]

Budowę nowej hali spółka Kupieckie Domy Towarowe rozpoczęła latem 2011 roku na Pradze Północ, przy ul. Jagiellońskiej 82. Nowa hala ma mieć 440 boksów na łącznej powierzchni 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. Budynek ma być gotowy w połowie 2012 roku.[8]

Przypisy[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement