Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy parku leśnego. Zobacz też: Zespół przystankowy Lasek na Kole.

Lasek na Kole – tablica informacyjna

Lasek na Kole – park leśny zlokalizowany w dzielnicy Wola, pomiędzy ulicami Dobrogniewa, Księcia Janusza, Trasą Powązki-Konotopa oraz aleją Prymasa Tysiąclecia. Zajmuje on powierzchnię 40,39 hektara.

Lasek na Kole wyrósł na dawnych terenach bagiennych stanowiących źródła rzeki Rudawki, a jego drzewostan stworzyły głównie sosna (w tym amerykańska sosna banksa) oraz robinia akacjowa z niewielką domieszką brzozy i dębów. Lasek we współczesnym kształcie istniał w okresie międzywojennym, jego teren planowano jednak częściowo rozparcelować pod zabudowę – na jego zachodnim skraju istniało osiedle baraków dla bezdomnych, powstało także osiedle Koło-WSM oraz ośrodek kolonijny dla dzieci. Główną ulicą na terenie Lasku miała być ul. Hanny Krzemienieckiej.

Podczas niemieckiej okupacji w Lasku prowadzone były ćwiczenia żołnierzy podziemia, a w ośrodku odbywały się półkolonie dla dzieci. Kontrowersyjną teorię na temat Lasku na Kole przedstawia historyk Maria Trzcińska, według niej zlokalizowany na obrzeżach Koła obóz jeniecki miał być w 1942 roku przekształcony w obóz koncentracyjny, a obiekty w lesie miały służyć jako miejsce kaźni – żadne dowody poza domysłami nie potwierdzają jednak tej teorii. Po wojnie w miejscu obozu barakowego urządzono Park Księcia Janusza, las przecięto także w pół w związku z budową linii kolejowej nr 509. Kolejny raz zmniejszono go w związku z budową al. Prymasa Tysiąclecia oraz Trasy Powązki-Konotopa. W 2014 roku w ramach akcji „Partnerstwo dla klimatu” od strony ul. Dobrogniewa dyplomaci posadzili około 1500 drzew i krzewów.

Współcześnie Lasek na Kole stanowi popularne miejsce spacerów oraz wypraw rowerowych, znajdują się tu specjalnie przygotowane miejsca wypoczynku z ławkami, wiatami oraz placami zabaw, znajduje się tu także ścieżka biegowa Nike. W południowej części Lasku znajdują się także ruiny dawnego ośrodka dla dzieci, błędnie utożsamiane jako miejsce kaźni obozu KL Warschau.

Od Lasku na Kole wzięła swoją nazwę także pobliska ulica Przy Lasku.

Advertisement