Warszawikia
Advertisement

Linia kolejowa nr 448 – trasa kolejowa łącząca stacje Warszawa Zachodnia i Warszawa Rembertów. Stanowi podmiejską część linii średnicowej. Na linii leżą następujące stacje i przystanki: Warszawa Zachodnia, Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle, Warszawa Stadion, Warszawa Wschodnia i Warszawa Rembertów. Jej długość wynosi około 15 kilometrów, z czego ok. 2,3 km przebiega w tunelu średnicowym. Linia jest dwutorowa i w pełni zelektryfikowana. Jej bezpośrednim przedłużeniem w kierunku zachodnim jest linia kolejowa nr 447.

Połączenia[]

Linią kursują pociągi podmiejskie Kolei Mazowieckich linii R1, R2, R3, R6, R7, R8 oraz pociągi SKM linii S1 i S2.

Linia kolejowa nr 448 jest objęta ofertą wspólny bilet ZTM-KM-WKD. Bilety Zarządu Transportu Miejskiego na I strefę są ważne na całej długości linii.

Historia[]

Linia średnicowa od początku była planowana jako czterotorowa, z rozdzieleniem ruchu dalekobieżnego i podmiejskiego. Z powodów finansowych początkowo wybudowano jedynie jedną parę torów. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej, podczas odbudowy linii średnicowej ze zniszczeń, zaczęto budowę elementów przyszłej linii podmiejskiej, m.in. odbudowano tunel średnicowy w układzie czterotorowym (przyszła nawa podmiejska była w stanie surowym), a podczas odbudowy mostu Średnicowego zbudowano filary mogące pomieścić drugą parę torów. Linię wraz z ówcześnie bardzo nowatorskimi przystankami Powiśle, Śródmieście i Ochota oddano w pełni do użytku w 1963.

Komora podmiejska tunelu średnicowego została wyremontowana w drugiej połowie 2006. W trakcie remontu m.in. podniesiono podłoże tunelu, co zmniejszyło skrajnię do tego stopnia, że zarządca zakazał wjazdu na linię wagonów piętrowych Kolei Mazowieckich z uwagi na zmniejszenie odstępu dachu wagonów od sieci trakcyjnej poniżej dozwolonej wartości. Po licznych krytycznych artykułach i skargach ze strony KM w 2012 w tunelu przeprowadzono prace modyfikacyjne przy sieci trakcyjnej i od stycznia 2013 wagony piętrowe KM mogą znów korzystać z tunelu i dzięki temu z całej linii.

Advertisement