Warszawikia
Advertisement

Widok na tory w kierunku Radomia za stacją Warszawa Aleje Jerozolimskie

Odcinek Warszawa SłużewiecWarszawa Żwirki i Wigury podczas modernizacji

Odcinek na południe od ul. Karnawał

Linia kolejowa nr 8 – trasa kolejowa łącząca stację Warszawa Zachodnia z Krakowem Głównym, m.in. przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce i Miechów. Około 20 kilometrów tej linii położone jest w granicach Warszawy. Przebiega ona wzdłuż granic dzielnic Ochota/Wola, Ochota/Włochy, Mokotów/Włochy i Ursynów/Włochy. Na tym odcinku leżą następujące stacje i przystanki: Warszawa Zachodnia, Warszawa Aleje Jerozolimskie, Warszawa Rakowiec, Warszawa Żwirki i Wigury, Warszawa Służewiec, Warszawa Okęcie, Warszawa Dawidy i Warszawa Jeziorki. Przejechanie warszawskiego odcinka linii zajmuje rozkładowo 25 minut. Jest on dwutorowy, w pełni zelektryfikowany.

Połączenia[]

Linia kolejowa nr 8 w rejonie ul. Cybernetyki, widok na wjazd do tunelu w kierunku stacji Warszawa Lotnisko Chopina

Linią kursują pociągi podmiejskie Kolei Mazowieckich linii R8 łączące Warszawę m.in. z Piasecznem, Warką, Radomiem i Skarżyskiem-Kamienną oraz linii RL zapewniającej dojazd do portu lotniczego im. Chopina (d. Okęcie) i SKM linii S3 dojeżdżającej tamże, a także pociągi pospieszne kursujące m.in. do Krakowa, Zakopanego, Krynicy i Kielc. Pociągi podmiejskie zatrzymują się na wszystkich stacjach i przystankach, zaś składy pospieszne jedynie na stacji Warszawa Zachodnia i przystanku Warszawa Służewiec.

Od linii odchodzą bocznice towarowe do Elektrociepłowni Siekierki i Stacji techniczno-postojowej metra na Kabatach.

Linia kolejowa nr 8 jest objęta tzw. wspólnym biletem ZTM-KM-WKD. Bilety Zarządu Transportu Miejskiego na I strefę są ważne do przystanku Warszawa Jeziorki, zaś bilety na II strefę do Zalesia Górnego pod Warszawą.

Historia[]

Linię kolejową z Warszawy do Radomia oficjalnie otwarto 25 listopada 1934 roku. Była ona początkowo jednotorowa, a jej przebieg na terenach należących dziś do stolicy znacznie różnił się od obecnego. Do linii włączono bowiem wybudowaną w 1931 r. bocznicę łączącą Dworzec Zachodni z zakładami Skody na Okęciu. Ten odcinek linii był bardzo kręty, więc już przed wybuchem II wojny światowej zaczęto prace nad jego wyprostowaniem. Wybudowano trzy wiadukty oraz znaczną część wykopu, resztę prac wykonano już po 1945 roku. W 1961 roku linia została zelektryfikowana.

Plany na przyszłość[]

Aktualnie na linii trwa modernizacja linii, w wyniku której pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością 160 km/h, a czas przejazdu Radom–Warszawa skróci się o godzinę. Pierwszy etap prac prowadzony był na odcinku Warszawa ZachodniaWarszawa Okęcie. W ramach przebudowy powstały nowe przystanki Warszawa Żwirki i Wigury i Warszawa Aleje Jerozolimskie, odnowiony zaś został przystanek Warszawa Rakowiec. Zmodernizowano i przebudowano przystanek Warszawa Służewiec i zbudowano łącznicę do stacji przy lotnisku Okęcie.

Advertisement