Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Listopad 2016[]

Wydarzenia[]

 • 1 listopada – po zakończeniu remontów torowisk na WKD przywrócony został normalny rozkład jazdy. Więcej (WKD)
 • 1 listopada – Marki zostały włączone do I strefy biletowej ZTM. Więcej (ZTM)
 • 2 listopada – w meczu rewanżowym w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów Legia zremisowała przy Łazienkowskiej z Realem Madryt 3:3. Więcej (TVN Warszawa)
 • 3 listopada – minister rozwoju i finansów podjął decyzję, że prawo własności 2/3 działki przy PKiN, przedwojenny adres Chmielna 70, ma przejść na własność Skarbu Państwa. Decyzja jest umotywowana faktem, że dawny właściciel, obywatel Danii, otrzymał stosowną rekompensatę za upaństwowienie działki na podstawie tzw. „dekretu Bieruta”. Od decyzji przysługuje odwołanie w ciągu 14 dni. Sprawa reprywatyzacji tej działki i związanych z nią nieprawidłowości była początkiem tzw. afery reprywatyzacyjnej w Ratuszu. Więcej (TVN Warszawa)
 • 4 listopada – w Lesie Bielańskim zasadzona została sadzonka cisa. Sadzonka została wyhodowana z jednego z nasion tysiącletneigo cisa z Arboretum Leśnego im. Stefana Białoboka w Sycowie, w 2012 r. nasiona te zostały pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI. Więcej (UM W-wa)
 • 4 listopada – rozpoczęła się budowa pomnika rtm. Pileckiego przy al. Wojska Polskiego. Więcej (UM W-wa)
 • 7 listopada – minister skarbu państwa oddalił wniosek Ratusza o dotację w wysokości 200 mln zł na częściowe pokrycie kosztów reprywatyzacji, w uzasadnieniu minister podkreślił, że poprzednio przyznane środki nie były wydawane w sposób racjonalny i rzetelny. Więcej (TVN Warszawa)
 • 7 listopada – powraca sprawa budowy nowych przystanków SKM na linii obwodowej zewnętrznej (łączącej dw. Gdański z zachodnimi krańcami Warszawy z pominięciem dw. Zachodniego). PLK twierdzą, że linia ta będzie intensywnie wykorzystywana podczas remontu linii średnicowej i do 2023 r. nie będzie miejsca na linii na ruch aglomeracyjny. Więcej (Tu Bemowo)
 • 8 listopada – Ratusz odrzucił jedyną ofertę, która wpłynęła w odpowiedzi na ogłoszony przetarg na audyt reprywatyzacji nieruchomości przejętych na podstawie tzw. „dekretu Bieruta”, oferta miała nie spełniać formalnego wymagania dot. doświadczenia. Ratusz planuje powtórzenie przetargu. Więcej (TVN Warszawa)
 • 8 listopada – zaprezentowano plany rewitalizacji parku Herberta na Bielanach przy ul. Duracza. Więcej (Tu Bielany)
 • 8 listopada – na ścianie bloku przy ul. Kazury 10 na Ursynowie powstaje mural przedstawiający dozorcę gospodarza domu Stanisława Anioła – postać z serialu Alternatywy 4, graną przez Romana Wilhelmiego. W tym miesiącu przypada 25 rocznica śmierci aktora. Więcej (Metro Warszawa)
 • 9 listopada – Mazowsze ma zostać podzielone na 2 obszary statystyczne: Warszawa z 9 sąsiadującymi powiatami i pozostała część województwa. Dzięki temu mniej zamożne miasta i powiaty Mazowsza (z tej pozostałej części) będą mogły dostać dużo większe dofinansowanie z EU (osobne regionalne programy operacyjne dla Warszawy z wianuszkiem i dla reszty województwa). Dzięki temu również upada argument za podziałem administracyjnym województwa mazowieckiego na dwa osobne województwa. Nowy podział ma wejść w życie jeszcze przed końcem bieżącego roku i znajdzie odzwierciedlenie już w wieloletnim budżecie na lata 2020 i późniejsze. Więcej (TVN Warszawa)
 • 9 listopada – przed Muzeum Techniki i Przemysłu protestowali pracownicy, którzy od sierpnia nie otrzymują poborów i są zaniepokojeni możliwością wyrzucenia muzeum na bruk i roztrwonienia, a nawet zniszczenia eksponatów. Muzeum ma od dłuższego czasu dramatyczną sytuację finansową i od końca września zajmuje swoje pomieszczenia bezumownie. Więcej (TVN Warszawa)
 • 10 listopada – przystanki tramwajowe przy wylocie tunelu trasy W-Z zostaną przebudowane na tzw. wiedeńskie. Więcej (TVN Warszawa)
 • 10 listopada – zaprezentowano zwycięską koncepcję przebudowy placu Pięciu Rogów (u zbiegu Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej). Więcej (TVN Warszawa)
 • 10 listopada – na Grobie Nieznanego Żołnierza odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy wyklętych. Więcej (TVN Warszawa)
 • 17 listopada – nadano nazwę skwerowi Jolanty Brzeskiej. Więcej (BIP m.st. Warszawy)

18 listopada 2016 roku zdecydowano się przerwać tworzenie archiwum wiadomości.

Advertisement