Warszawikia
Advertisement

Widok miejsca pamięci
(2014por. 2010)

Tablica pamiątkowa z bliska

Miejsce pamięci na Górczewskiejmiejsce pamięci zlokalizowane na ul. Górczewskiej, w pobliżu skrzyżowania z al. Prymasa Tysiąclecia. W tym miejscu do 1944 roku znajdowało się podwórko kamienicy u zbiegu ul. Górczewskiej z ul. Zagłoby.

Znajdująca się w tym miejscu tablica pamiątkowa oraz krzyż upamiętniają miejsce, gdzie w dniach od 5 sierpnia do 12 sierpnia 1944 hitlerowcy rozstrzelali w masowych egzekucjach około 12 000 Polaków, głównie mieszkańców Woli. Ponadto dnia 5 sierpnia Niemcy rozstrzelali tutaj dziesiątkami kilkuset pacjentów Szpitala Wolskiego na Płockiej, do którego Niemcy wkroczyli tego samego dnia. Tam zastrzelili dyrektora Józefa Piaseckiego oraz najbardziej chorych pacjentów, a resztę spędzono w to miejsce i stracono. W 2010 roku pomnik rozbudowano o nową tablicę pamiątkową z bardziej szczegółową historią miejsca pamięci, planowane jest też dodatkowe zagospodarowanie terenu z zasłonięciem znajdującego się w tle salonu samochodowego na czele.

Aktualnie miejsce pamięci jest przedmiotem gorących dyskusji, gdyż częściowo koliduje z parkingiem sąsiedniego salonu samochodowego. Pojawiła się propozycja nieznacznego przesunięcia pomnika wraz z jego rozbudową, jednak spotkało się z oburzeniem uzasadnionym zafałszowywaniem historii, gdyż oznaczony punkt bardzo dokładnie wskazuje miejsce egzekucji. Niektórzy kombatanci porównują takie zachowanie z profanacją.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement