Warszawikia

This wiki's URL has been migrated to the primary fandom.com domain.Read more here

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Widok miejsca pamięci

Tablica pamiątkowa z bliska

Miejsce pamięci na Górczewskiejmiejsce pamięci zlokalizowane na ul. Górczewskiej, w pobliżu skrzyżowania z al. Prymasa Tysiąclecia. W tym miejscu do 1944 roku znajdowało się podwórko kamienicy u zbiegu ul. Górczewskiej z ul. Zagłoby.

Znajdująca się w tym miejscu tablica pamiątkowa oraz krzyż upamiętniają miejsce, gdzie w dniach od 5 sierpnia do 12 sierpnia 1944 hitlerowcy rozstrzelali w masowych egzekucjach około 12 000 Polaków, głównie mieszkańców Woli. Ponadto dnia 5 sierpnia Niemcy rozstrzelali tutaj dziesiątkami kilkuset pacjentów Szpitala Wolskiego na Płockiej, do którego Niemcy wkroczyli tego samego dnia. Tam zastrzelili dyrektora Józefa Piaseckiego oraz najbardziej chorych pacjentów, a resztę spędzono w to miejsce i stracono.

Aktualnie miejsce pamięci jest przedmiotem gorących dyskusji, gdyż częściowo koliduje z parkingiem sąsiedniego salonu samochodowego. Pojawiła się propozycja nieznacznego przesunięcia pomnika wraz z jego rozbudową, jednak spotkało się z oburzeniem uzasadnionym zafałszowywaniem historii, gdyż oznaczony punkt bardzo dokładnie wskazuje miejsce egzekucji. Niektórzy kombatanci porównują takie zachowanie z profanacją.

Linki zewnętrzne

Advertisement