Warszawikia
Advertisement

Tabliczka MSI na Ursynowie.

Tabliczka z nazwą ulicy oraz jej historią i pochodzeniem nazwy

Miejski System Informacji – system lokalnego oznakowania miasta stołecznego Warszawy.

Tablice informacyjne MSI są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Warszawy. Powszechnie uważa się, że dzięki nim stolica jest obecnie najlepiej oznakowanym miastem w Polsce i wyróżnia się także wśród miast świata.

MSI został zaprojektowany przez Towarzystwo Projektowe: Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski, Michał Stefanowski (we współpracy z Martą Kusztrą, Konradem Majkowskim i Albertem Salamonem) w latach 1996-1998, a zrealizowany w latach 1997-2002.

Elementy oznakowania[]

Tablice naścienne: ulicowa i adresowa

Tablica na skrzyżowaniu ulic

Słupek z informacją kierunkującą dla pieszych

MSI to system oznakowania lokalnego Warszawy, przedstawionego głównie na charakterystycznych, niebiesko-czerwonych tablicach i tabliczkach. Od niedawna systemem opiekuje się Zarząd Dróg Miejskich.

W skład systemu wchodzą:

 • blaszane tablice z nazwami ulic;
 • blaszane tablice z numerami budynków;
 • blaszane tablice z granicami dzielnic;
 • duże, blaszane tablice wskazujące drogę do dzielnic, ulic i innych punktów Warszawy;
 • słupki, na których mogą znajdować się:
  • strzałki wskazujące drogę m.in. do najbliższej toalety, telefonu, poczty itp.;
  • tabliczki wskazujące kierunek do urzędów, zabytków, ambasad itp.;
  • tabliczki z nazwami ulic;
 • szklane tablice z informacjami dotyczącymi patronów ulic, placów i skwerów lub z pochodzeniem ich nazw;
 • duże, podświetlane tablice informacyjne z planami, mapami i informacjami dotyczącymi dzielnic, osiedli, ulic i traktów.
 • kasetony w przejściach podziemnych i metrze
 • tzw. punkty informacji płatnej z nośnikami reklamowymi

Miejski System Informacji znacznie ułatwia poruszanie się po mieście zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym. Mieszkańcom najbardziej przydaje się oznakowanie numerów budynków wraz z kierunkiem numerowania, albo z przedziałem numeracji na pewnym odcinku ulicy. Turyści natomiast korzystają głównie z podświetlanych planów oraz opisów dzielnic, miejsc, patronów itp.

W 2014 roku wprowadzony został nowy typ tablic z krótkimi opisami historycznymi oraz dawnymi zdjęciami i rysunkami otoczenia, w którym ustawiona została tablica.

Stare Miasto[]

Najbardziej charakterystycznym dla MSI obszarem są Stare Miasto, Trakt Królewski i Plac Defilad - obszary te oznakowane są jeszcze bardziej szczegółowo. Ponadto charakterystyczny kolor niebieski zastąpiono tu brązowym, a krój pisma Humanist 777 Condensed zastąpiono fontem Optima.

Podział dzielnic na obszary MSI[]

Krytyka[]

Mimo tak dobrego i szczegółowego oznakowania Miejski System Informacji nie ustrzegł się błędów, ktore w dużej części wynikają z chęci przede wszystkim zbytniego uproszczenia podziału na osiedla, co może skutkować przekłamaniami historycznymi tak lokalizacji, jak i nazw, a także może spowodować, że niektóre historyczne nazwy zostaną zapomniane.

 • Nagminne jest pomijanie niektórych osiedli i włączanie ich w obszar innych osiedli. Na przykład na Białołęce między ul. Modlińską a Wisłą jest 10 osiedli, jednak według MSI są tylko 3. W granice Nowodworów włączono poza samymi Nowodworami także osiedla: Winnica, Kępa Tarchomińska, Buków, Buchnik i część Anecina.
 • Pewna nieścisłość jest też w przypadku osiedli, których nazwa pokrywa się z nazwą dzielnicy. Wtedy na tablicach nie jest umieszczona prawdziwa nazwa osiedla, lecz (aby nie mylić z dzielnicą) nazwa z przymiotnikiem, głównie stary i stara. Tak więc osiedle Mokotów w dzielnicy Mokotów oznakowane jest w MSI jako Stary Mokotów.
 • Kolejna nieścisłość dotyczy osiedli leżących na terenie więcej niż jednej dzielnicy. MSI nie przewiduje istnienia osiedla, które znajduje się w granicach dwóch dzielnic. Przykładem jest Muranów, który znajduje się w dzielnicy Śródmieście i Wola. Wg MSI Muranów istnieje wyłącznie w dzielnicy Śródmieście, a część leżąca na Woli uzyskała nową nazwę - Nowolipki.
 • Kolejnym niedociągnięciem jest umowne ustalanie granic między osiedlami. Prawie zawsze wg MSI granicami osiedli są ulice, w rzeczywistości jednak często jest zupełnie inaczej.
 • Często błędnie wyznaczone są granice i nazwy, tak jak po wschodniej stronie Warszawy, gdzie duża część Grochowa jest oznaczona jako Gocławek, a także po lewej stronie Wisły - południowo-wschodnia części Służewca mylnie oznaczona jest jako Służew.
 • Błędy na tablicach z nazwami ulic. Przykładowo: Zygmuta (zamiast Zygmunta) Glogera, Małrycego (zamiast Maurycego) Mochnackiego, Julisza (zamiast Juliusza) Słowackiego, Wadysława (zamiast Władysława) Smoleńskiego, rondo Stefana Stażyńskiego (zamiast Starzyńskiego), błąd w nazwie osiedla - ulica Marynin zamiast na osiedlu Górce znalazła się na osiedlu Ulica (Ulica Marynin/Ulica), Tadeusza Boja-Żeleńskiego (zamiast Boya-Żeleńskiego).
 • Wielokrotnie mieszkańcy spotykali się z błędami w nadawaniu numeracji - np. przy końcu budowy bloku w aktualnym adresie Michała Ossowskiego 9 miał według MSI nosić numer 54.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement