Warszawikia
Advertisement
Mokotow herb.png

Położenie Mokotowa na tle innych dzielnic wg MSI

Podział Mokotowa wg MSI

Drogowskaz wjazdowy, ul. Cybernetyki

Rogatka mokotowska

"Gołębnik" przy Puławskiej

Mokotów - licząca 225 837 (2008) mieszkańców dzielnica Warszawy niegdyś wchodząca w skład gminy Centrum ograniczona ulicą Batorego, Spacerową, Gagarina, Podchorążych i Nowosielecką od północy, Wisłą od wschodu, rzeką Wilanówką oraz ulicami Zawodzie, Augustówka, Goplańską, Sobieskiego, Arbuzową, Przy Grobli, Doliną Służewiecką, Aleją Wyścigową i Bokserską od południa oraz torami kolejowymi i ulicą Żwirki i Wigury od zachodu. Powierzchnia dzielnicy wynosi 35,4 km². Burmistrzem dzielnicy jest Rafał Miastowski.

Zabudowa Mokotowa jest różnorodna. Niektóre części tego rozległego terenu zajmują wille (mieści się w nich wiele ambasad), podczas gdy w innych znajdują się osiedla bloków z wielkiej płyty. Według specjalistów z branży nieruchomości, ponad połowa najwyższej klasy apartamentowców w Polsce znajduje się właśnie na warszawskim Mokotowie. Pozostałością po przemyśle w tej dzielnicy jest usytuowany na południowym zachodzie Służewiec Przemysłowy, który obecnie zmienia się w obszar handlowy i biurowy. Część dzielnicy znajdująca się na wschodzie, niedaleko Wisły (okolica Siekierek), jest niezagospodarowana.

Na Mokotowie znajduje się wiele obiektów historycznych oraz użyteczności publicznej jak Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Telewizja Polska czy choćby nieczynna już skocznia narciarska. Znajduje się tu także sporo terenów zielonych: Pole Mokotowskie, Park Morskie Oko ze stawem Morskie Oko, Skwer O. i A. Małkowskich, Park Arkadia, Dolina Służewiecka czy bardzo duży teren ogródków działkowych w Królikarni.

Podział Mokotowa

Dzielnicę dzieli się na Górny Mokotów, położony na skarpie wiślanej, oraz na Dolny Mokotów, który leży w dolinie Wisły. W skład górnego wchodzi 8 rejonów: Stary Mokotów, Wierzbno, Ksawerów, Wyględów, Służew, Służewiec oraz Służewiec Przemysłowy, natomiast w skład części dolnej Sielce, Czerniaków, Siekierki, Augustówka, Stegny oraz Sadyba.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Advertisement